
Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok vedie k závažným následkom, od poškodenia dýchacieho systému, kardiovaskulárne ochorenia, kognitívne poruchy až po predčasnú smrť.
Vplyv na ľudské zdravie majú pevné častice PM10 a PM2,5, oxid siričitý, oxidy dusíka, oxid uhoľnatý, nemetánové prchavé organické látky (NMVOC), amoniak, benzo(a)pyrén a prízemný ozón.
Viac ako 40 miliónov lekárov, sestier a ďalších zdravotných odborníkov z 90 krajín sveta adresovalo otvorený list lídrom skupiny G20. Zdravotníci požadujú od hláv štátov, aby pri ekonomickom reštarte prioritne riešili verejné zdravie, kvalitu ovzdušia a vody a stabilitu klímy. Len tak sa v budúcnosti dokážeme vyhnúť či prinajmenšom vyrovnať s prichádzajúcimi krízami.

Slovenská agentúra životného prostredia spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Slovenským hydrometeorologickým ústavom a spoločnosťou PEDAL Consulting pripravili pre verejnosť webovú aplikáciu dnesdycham.sk z ktorej sa návštevník môže dozvedieť viac o zdrojoch znečistenia a o dosahu znečisteného ovzdušia na zdravie ľudí i o stave ekosystémov, o nameraných koncentráciách znečisťujúcich látok prostredníctvom aktuálnych koncentrácií jednotlivých monitorovaných znečisťujúcich látok, denných i ročných priemerov.
Súčasťou webovej aplikácie sú aj upozornenia na takzvané smogové situácie v podobe výstražných banerov. Historické údaje o smogových situáciách v jednotlivých regiónoch sú taktiež k dispozícii. V budúcnosti sa uvažuje aj o vývoji aplikácie pre mobilné telefóny.