Čo všetko sa zbiera?
Každý spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že už pri kúpe elektrospotrebiča platí v jeho cene poplatok za jeho budúcu ekologickú likvidáciu, tzv. recyklačný poplatok, preto je akékoľvek vyhadzovanie týchto výrobkov do kontajnerov, resp. do prírody, nelogické a neekologické. Okrem toho, odovzdanie akéhokoľvek elektroodpadu na recykláciu nie je spojené so žiadnymi ďalšími finančnými poplatkami.
Kam so starými elektrospotrebičmi?
Vďaka zavedeniu recyklačných poplatkov, ktoré spotrebiteľ platí v cene výrobku pri jeho kúpe, sú už dnes vytvorené možnosti pre ekologické nakladanie s elektrospotrebičmi.
- Môžete ich bezplatne odovzdať pri kúpe nového elektrospotrebiča formou tzv. spätného odberu v predajniach elektrospotrebičov zapojených do kolektívnych systémov zberu a zhodnocovania elektroodpadov a elektrozariadení, napr. ENVIDOM (http://www.envidom.sk), EKOLAMP Slovakia (http://www.ekolamp.sk), ETALUX (http://www.etalux.sk), SEWA, a.s. (http://www.sewa.sk), ZEO, s.r.o. (http://www.zeo.sk). Na značke elektrospotrebiča a ani na mieste kúpy pritom nezáleží. Spätný odber však môže predajca odmietnuť v prípade, že starý spotrebič je poškodený (rozobratý), obsahuje nenáležitý odpad, a týmto predstavuje riziko pre zdravie personálu.
- V prípade, že si nekupujete nový spotrebič, môžete svoj starý spotrebič odniesť na zberné miesto vo Vašej obci, kde Vám ho bezplatne odoberú, alebo odovzdať prostredníctvom mobilných zberov (v zmysle platného zákona o odpadoch je obec povinná min. 2-krát ročne organizovať zber nebezpečného a veľkoobjemového odpadu) , ktoré organizujú obce v spolupráci s kolektívnymi systémami a zberovými spoločnosťami

Malé domáce elektrospotrebiče
Medzi malé domáce elektrospotrebiče patria napr. elektrické a elektronické hračky poháňané batériou alebo elektromotorom, elektrické stolové hry, autodráhy, digitálne hry, herné konzoly, walkmany, mp3 prehrávače, kalkulačky, mobilné telefóny, klávesnice od počítačov, fény, rýchlovarné kanvice, lampy, a pod.
Podľa výsledkov prieskumu „Slovenské domácnosti a elektroodpad 2008“ (Prieskum pre združenie ENVIDOM realizovali United Consultants v spolupráci s agentúrou Focus, terénny zber údajov: 4 až 11. november 2008, n = 1 031 obyvateľov SR 18+): 53 % respondentov v roku 2008 vyradilo z používania aspoň jedno elektrozariadenie, 26 % respondentov vyradilo v danom roku malý domáci spotrebič, 15 % respondentov vyhadzuje akékoľvek elektrozariadenie do kontajnerov na bežný odpad a nestará sa, čo s ním bude ďalej, 25 % respondentov zahadzuje drobné elektrospotrebiče bežne do koša.
Podľa prieskumu ASEKOL, s.r.o. – Praha (ČR) 80 % drobných elektrozariadení končí vyhodených v komunálnom odpade a na recykláciu je odovzdaných len 0,07 % elektronických hračiek.
Zapamätajte si: aj malé domáce elektrospotrebiče je potrebné odovzdávať oprávneným osobám (kolektívne systémy pre zber takýchto zariadení, zberné dvory miest a obcí, mobilné zbery).
Projekt triedenia použitých drobných elektrozariadení (pre školy, inštitúcie, obce): http://www.recyklohry.sk
Vedeli ste, že ...
- Elektrospotrebiče obsahujú nebezpečné látky (olovo, ortuť, farbivá alebo freóny) škodlivé pre životné prostredie a ľudské zdravie, preto musia byť bezpečne a odborne zneškodnené.
- Až 90 % elektroodpadu sa dá naďalej využívať – môžeme ho recyklovať a vyrobiť z neho ďalšie výrobky, nebezpečné látky sa počas recyklácie neutralizujú a ekologicky zneškodňujú.