Enviro ocenenie Atlas

Slovensko na Deň Zeme spoznalo najprínosnejšie zelené projekty roka 2021.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Spolu osem iniciatív získalo enviro ocenenie Atlas od Nadácie VÚB. Po vlaňajšej premiére sa tak stalo po druhýkrát, pričom tento rok má cena viac víťazov a pod jej prínos sa podpísali Ministerstvo životného prostredia SR, organizácia ZMOS a tiež známy britský tvorca prírodopisných filmov a ochranár Nigel Marven.

O laureátoch ceny Atlas rozhodla porota, zostavená z uznávaných odborníkov domácej enviro scény. Víťazi najväčšej domácej iniciatívy, zameranej na oceňovanie činov ochrany životného prostredia vzišli spomedzi 21 finalistov. Tých vybrala porota na základe verejných nominácií, zaslaných v prvom kole.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu osem udelených cien vychádza z tento rok rozšírených kategórií. Tie boli určené pre neziskové organizácie, osvetové iniciatívy, eko-startupy, firmy založené na princípoch zelenej ekonomiky, obce a tiež dlhoročne aktívne osobnosti. Súčasťou ceny v štyroch oblastiach sú aj granty od Nadácie VÚB pre ďalší rozvoj organizácií v celkovej výške 40-tisíc eur.

V kategórii Biodiverzita si cenu odnáša tím Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, pôsobiaci v Slovenskom raji, za projekt ochrany netopierov a vtákov pri zatepľovaní bytoviek na Spiši. Jeho autorom sa podarilo vybojovať systémové zmeny, aby sa opatrenia na ochranu živočíchov stali záväznými pri vydávaní stavebného povolenia a realizácii zateplenia.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi nominovaných projektov v kategórii Životné prostredie putuje cena Atlas do Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, ktoré realizuje v Košiciach projekt využívania dažďovej vody ako prirodzenej závlahy zeme tam, kde padne. Jeho cieľom je budovať vodozádržné jazierka a záhrady a skončiť s jej vypúšťaním do kanalizácie. Združeniu sa za  ostatné 3 roky podarilo takto zadržať v prepočte už 9 miliónov litrov vody, ktorá
ostáva v krajine a zlepšuje mikroklímu v meste.

Laureátom ocenenia v kategórii Osveta sa stala Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Táto inštitúcia sa dlhodobo venuje enviro výchove o závažných dôsledkoch zmeny klímy, ktoré vysvetľuje rôznymi praktickými formami, a to nielen študentom, ale aj obyvateľom mesta a odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenie Nadácie VÚB zahŕňa aj kategóriu Eko-startupy, ktorej víťazom sa stal spomedzi nominovaných projektov startup EURO-ROYAL GREMI s.r.o. z Novej Bane. Ten sa venuje ekologickému podnikaniu s výrobou tzv. konopného betónu – stavebného materiálu z konopnej pazdérie a vápna so zápornou uhlíkovou stopou a pozitívnym vplyvom na zdravie. To ide „ruka v ruke“ s budovaním komunity, zameranej na vzdelávanie o zdravých prírodných stavbách a rozvoji permakultúry.

Veľkým firmám a ich riešeniam patrí kategória Zelená ekonomika. Cenu Atlas v nej získala spoločnosť e-Dome a. s. za vytvorenie systému energetických úspor so zárukou pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Nové Zámky, ktorý jej umožní znížiť emisie CO2 o 2000 ton ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší projekt miestnej samosprávy predložila obec Lenartov v okrese Bardejov. V nej sa podujali na spoluprácu s komunitami, aby predchádzali vzniku čiernych skládok a zlepšili miestne odpadové hospodárstvo. Za dva roky sa tak v obci podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu z 13 na 31%.

Posledná z kategórií – Hrdinovia – je tohtoročnou novinkou ocenenia s cieľom vyzdvihnúť životný príbeh a odvahu konkrétnej osobnosti a oceniť jej vytrvalý, dlhoročný prínos. Laureátom sa stal Rudolf Pado, predseda OZ Tatry. „Rudolf Pado je dlhodobo verný svojej téme, rieši ju a podniká reálne kroky s konkrétnymi výsledkami. Ochrane životného prostredia venuje celé srdce a je to ľudsky aj odborne ozajstný hrdina,“ uvádza Peter Medveď, environmentalista, projektový manažér a riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Zoznam odovzdaných cien Atlas uzatvára špeciálne uznanie poroty, ktoré sa odborníci rozhodli udeliť naprieč všetkými kategóriami. Získava ho Divadlo Andreja Bagara v Nitre za nominovaný projekt divadelnej hry pre deti a mládež Kým nastane ticho, ktorá edukuje o naliehavej téme nielen cez fakty ale aj zážitok a emócie.

Udeľovania cien Atlas sa v Bratislave osobne zúčastnil aj jeden z najznámejších britských tvorcov prírodopisných dokumentov, Nigel Marven, ktorý začína na Slovensku produkovať film s cieľom odhaliť krásy našej prírody svetu. Ten sa pripojí k jeho už viac ako 150 natočeným dielam o divokých zvieratách zo všetkých kontinentov.

Divoká príroda Slovenska je skutočne jedinečná. Vo Veľkej Británii sme od čias priemyselnej revolúcie stratili 46 % biodiverzity, vo vašej krajine ostáva zachovaných približne 80 %. Ešte stále je čas toto bohatstvo ochrániť. A iniciatívy ako Atlas pomáhajú túto myšlienku posúvať ďalej. Význam tohto ocenenia by som prirovnal ku kruhom na vodnej hladine. Ľudia v strede venujú veľa úsilia svojim lokálnym projektom a vďaka tomu, že ich odborníci ohodnotia, sa o ich činoch dozvedia aj tí naokolo. Priznávam, že som kvôli mojej celoživotnej práci tak trochu zaujatý, ale myslím si, že všetci ľudia, ktorí sa zaujímajú a starajú o prírodu, majú dobré srdce. Je úžasné týmto spôsobom osláviť to, čo robia,“ hodnotí význam ocenenia prírodopisec, TV moderátor a ochranca prírody Nigel Marven.

 „Je pre nás cťou predstaviť Slovensku ocenených ľudí, ktorí idú v ochrane prírody žiarivým príkladom. Uznanie a pozornosť si však zaslúžia aj všetci ostatní finalisti a nominovaní, pretože planéta potrebuje každú lokálnu aktivitu, ktorá prispieva k udržateľnosti. A to je hlavný odkaz iniciatívy Atlas. Budúcnosť života na Zemi spočíva na každodenných rozhodnutiach všetkých nás – ako jednotlivcov, rodín, komunít či firiem. Všetci sme súčasťou spoločného ekosystému,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky a dodáva, že táto myšlienka sa skrýva aj v samotnom názve ceny, vychádzajúcom z mytologickej postavy, ktorá niesla na svojich pleciach osud sveta.

Týmto motívom sa inšpiroval aj výtvarník Martin Piaček. Cena Atlas, vyhotovená v podobe fragmentu dreveného kruhu, predstavuje pri zdvihnutí nad hlavu spodnú časť Zeme, pričom laureáta či laureátku symbolicky povyšuje do pozície mýtického obra.

Súčasťou príprav ocenenia Atlas bola aj tvorba video dokumentu, ktorý približuje príbehy všetkých finalistov a zachytáva moment odovzdania cien víťazom, ktorý prebehol v bratislavskej Prüger-Wallnerovej záhrade.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 512x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu