Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová ukončila prieskum zameraný na environmentálne záťaže z minulosti. Vzhľadom na závažnosť zistení predkladá parlamentu svoje závery v mimoriadnej správe. Podľa ombudsmanky je osobitne závažným zistením pasivita zodpovedných orgánov.
Verejná ochrankyňa práv sa v rámci prieskumu zamerala na 152 registrovaných environmentálnych záťaží kategórie B (potvrdené environmentálne záťaže klasifikované ako najviac ohrozujúce). Zistila, že v 73 prípadoch doposiaľ nebol určený pôvodca environmentálnej záťaže, pretože príslušný orgán ani nezačal konanie o určení povinnej osoby na jej sanáciu, čím došlo k porušeniu práva na ochranu zdravia pre každého i práva na priaznivé životné prostredie.
Z preskúmaných 152 prípadov, len v 8 prípadoch vydali okresné úrady životného prostredia v sídlach krajov rozhodnutie o určení povinnej osoby a v 3 prípadoch konanie zastavili, nakoľko vláda Slovenskej republiky určila ako povinnú osobu Ministerstvo životného prostredia SR.
Takéto rozhodnutie pritom musí obsahovať aj lehotu na predloženie plánu prác na odstránenie environmentálnej záťaže, ktorý musí opätovne schváliť príslušný úrad. V prípade záťaží s vysokou prioritou je stanovená na jeden rok odo dňa rozhodnutia vlády. V žiadnom zo skúmaných prípadov okresný úrad životného prostredia nerozhodol o pláne prác na odstránenie environmentálnej záťaže aj napriek tomu, že najstaršie rozhodnutia o určení povinnej osoby sú z roku 2017.

Zamorený Spiš – odkalisko v Rudňanoch (Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22500560/v-odkaliskach-na-spisi-su-tony-nebezpecnej-ortuti-a-tazkych-kovov.html)
Na základe predbežných štúdií a odhadov sa na Slovensku nachádza okolo 30 000 potenciálnych zdrojov znečistenia, celkovo je evidovaných 1 817 environmentálnych záťaží. Nejde len o medializované prípady, ale aj o množstvo bývalých tovární, skládok, háld, kalových polí, skladov či priemyselných parkov.
Verejná ochrankyňa práv vo svojom prieskume tiež zistila, že publikovanie údajov pre environmentálne záťaže zaradené do časti A – registra environmentálnych záťaží, nie je povolené bez autorizovaného vstupu. Verejnosť teda nemá možnosť získať informácie o pravdepodobných environmentálnych záťažiach. Túto skutočnosť pokladá za odporujúcu právu na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu. Odporúča preto ministerstvu životného prostredia a poslancom a poslankyniam NR SR, aby prehodnotili zákaz sprístupňovania informácií o pravdepodobných environmentálnych záťažiach pre verejnosť a odstránili zo zákona o geologických prácach (geologický zákon) sporné ustanovenie.

Informačný systém environmentálnych záťaží
Zdroje: