Stovky slovenských celebrít – politikov, právnikov, športovcov, hercov, moderátorov i prostoduchých zlatokopiek – už dve desaťročia kolonizujú okolie Bratislavy hľadajúc vidiek, kontakt s prírodou a relatívnu anonymitu za vysokými plotmi ukrytých viliek. A kedysi roztomilé malokarpatské dedinky s typickým koloritom vzájomne sa miešajúcich vôní, zvukov kosačiek a motorových píl, posedávajúcich dôchodkýň a prechádzajúcich turistov s batôžkami ... metamorfovali na luxus zastretý betónovými tvárnicami či porastom cudzokrajných tují.
V týchto bratislavských satelitoch nadštandardne vzdelaných i zarábajúcich by bolo prirodzeným očakávať prekypujúcu mieru kultúry a kultúrnosti. Opak sa však stal pravdou.
Keď v roku 2008 začal neznámy aktivista monitorovať dianie v malokarpatskej obci Limbach narazil nielen na absolútne bezohľadné správanie sa voči okolitému prírodnému prostrediu, ale aj na alibizmus a nezáujem miestnej samosprávy daný problém - neanonymné vytváranie nelegálnych skládok odpadov – razantne riešiť.

Stav nelegálnych skládok odpadov v k. ú. obce Limbach v období rokov 2008 - 2011
Prešiel čas a dnes rezonuje Slovenskom správa o tom, že pri vytváraní nelegálnej skládky odpadu bol prichytený známy to operný spevák.
Nikto sa však nezamýšľa nad tým, že ako vyplýva z predmetného článku, obec o nelegálnej skládke vedela a neodstránila ju resp. pravdepodobne neučinila žiadne kroky, ktoré jej v prípade nelegálne uloženého odpadu určuje § 15 zákona o odpadoch:
(1) Oznámiť umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti, ktoré je v rozpore s týmto zákonom (ďalej len „nezákonné umiestnenie odpadu“) môže akákoľvek fyzická osoba alebo právnická osoba príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva alebo obci, v ktorej územnom obvode sa táto nehnuteľnosť nachádza.
(2) Vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti je povinný bezodkladne po zistení, že na jeho nehnuteľnosti bol nezákonne umiestnený odpad, oznámiť túto skutočnosť orgánu uvedenému v odseku 1.
(3) O oznámeniach podaných podľa odsekov 1 a 2 sa obec a orgán štátnej správy odpadového hospodárstva navzájom informujú najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa oznámenia.
Podľa odseku 3 citovaného zákona je obec povinná informovať o skládke miestne príslušný OÚ – odbor starostlivosti o životné prostredie, ktorý začne správne konanie.
Ak sa skládku rozhodne obec odstrániť bez správneho konania, tak podľa § 18 zákona o odpadoch je taktiež povinná oznámiť túto skutočnosť štátnej správe odpadového hospodárstva.
18) Obec je oprávnená zabezpečiť v súlade s týmto zákonom zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu, ktorý je komunálnym odpadom alebo drobným stavebným odpadom, bezodkladne po jeho zistení, pričom v tomto prípade sa postup podľa odsekov 3 až 17 neuplatní; obec je povinná o tom informovať príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva najneskôr do troch pracovných dní.
Nekonanie samosprávy môže naplniť skutkovú podstatu prečinu marenia úlohy verejným činiteľom resp. zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Aj tento prípad ukazuje, že spoločnosť vie veľmi vášnivo diskutovať o protispoločenskom konaní rómskych spoluobčanov, ktorého prejavy môžeme registrovať napr. v prietočnom profile rieky Bodva, ale konane vlastných susedov či solventných celebrít sa spláchne v prúde ospravedlňujúcich výhovoriek. Nikto nič nevidí, nikto nič neohlási, nikto od starostu či starostky nechce „odpočet“... A samotná samospráva tento prístup prikryje mäkkou perinkou alibizmu. Veď kto už dá – uprostred povzdychu o tom, ako krásne je v Rakúsku – 1500-eurovú sankciu celebrite či miestnemu voličovi?