Ohlasovať nelegálne skládky odpadov prostredníctvom aplikácie TrashOut nie je najšťastnejším riešením ako ukazuje časozberná história tohto virtuálneho a značne pohodlného pokusu. Mnohé samosprávy o existencii TrashOut ani netušia, ďalšie nezvládajú ani základnú registráciu do systému, iné výstupy aplikácie programovo ignorujú.

Každá obec, občan ... si môže vytvoriť registračné konto a meniť statusy ohlásených skládok, nastaviť notifikácie ...
Aktivistickou cestou je len informovanie samosprávy o tom, že v systéme TrashOut sa objavilo hlásenie nelegálnej skládky odpadov v ich k. ú., a to formou „podnetu“ obsahujúcom link na príslušnú skládku.

Nelegálna skládka odpadov v k. ú. obce Želovce
Reakcie samospráv sú rôznorodé ako je rôznorodá slovenská spoločnosť. Od nulovej reakcie cez šťavnaté telefonáty a texty elektronickej pošty stotožňujúce autora „podnetu“ s občanom, ktorý vytvoril „status“ skládky v aplikácií resp. s autormi a prevádzkovateľmi systému, až po proobčiansky prístup.

Obci Želovce nebolo zaťažko odstrániť skoro 4 tony odpadu z nelegálnej skládky ...

... a okamžite aktualizovať jej status







Fotografická dokumentácia odstraňovania nelegálnej skládky odpadu v k. ú. obce Želovce
Príklad obce Želovce – a nielen tejto samosprávy – ukazuje, že prístup k ochrane a tvorbe životného prostredia je vždy determinovaný osobnosťou starostu obce a mentálnym nastavením lokálnej samosprávy. Lebo kde je vôľa ...
A ostatným občanom či čitateľom blogov by som odporúčal ohlasovať nelegálne skládky odpadov priamo samospráve či OÚ – odboru starostlivosti o životné prostredie zákonným spôsobom alebo aspoň – pri využívaní aplikácie TrashOut – informovať, napr. prostredníctvom anonymného konta elektronickej pošty, miestnu samosprávu o vytvorenom hlásení o skládke. Ak vám samozrejme ide o vizuálne čistú krajinu a nie len o budovanie virtuálnej zbierky farebných obrázkov.