Kým občianska iniciatíva na Donovaloch petíciou bráni vlastné ústavne právo na priaznivé životné prostredie, v oblasti Demänovskej doliny, v priestore Zadná voda – zdrojnici pitnej vody pre dolinu i rozsiahly jaskynný systém, si Tatry mountain resorts plní ďalší sen – vybudovanie troch nádrží o akumulačnom objeme cca 50 000 m3 pre potreby umelého zasnežovania.

Budovanie zásobných nádrží v lokalite Zadná voda – reportáž RTVS (video, nezabudnúť pozrieť)
Podľa štátnych ochranárov, tých istých, ktorým pred rokmi zásadne nevadilo budovanie rozsiahlej zasnežovacej infraštruktúry na severných svahoch Chopku, v glaciálnom reliéfe a pôdach, a akceptovali už vtedy lživý argument postačujúcej kapacity VN Biela púť, prebiehajúce budovateľské aktivity nemajú vplyv na predmet ochrany, a to v štáte, v ktorom je hrdelným zločinom pohyb na bicykli či koni po lesných cestách, opustenie značeného turistického chodníka či vytýčenie dvesto metrov dlhej ferraty.
V Mekke slovenskej ochrany prírody Banskej Bystrici, aj v prepojení na lokálnu univerzitu, tam, kde sa tvoria stohy teoretických programov starostlivosti, na rôzne monitoringy a inventarizácie druhov a biotopov čerpajú milióny eur z európskych zdrojov (aj z medveďov, vlkov, vydier ... sa dá urobiť biznis), sa už museli dočista zblázniť alebo v mene teplých flekov trvalo stratiť kontakt s realitou a morálkou.
Je ťažké chrániť životné prostredie v krajine v ktorej štátni ochranári a úradníci s okrúhlymi pečiatkami konajú v mene skrytých ekonomických a politických záujmov niekoho, časť vedy sa dala do služieb staviteľov, peniaze a iné skryté benefity predsa nesmrdia, EIA sa zmenila na povinnú jazdu ukončenú fraškou záverečného stanoviska.
Ľudia na sociálnych sieťach sa pýtajú kde sú politické strany a tieňoví ministri životného prostredia, hľadajú Erika Baláža, Michala Wiezika či Annu Zemanovú, lebo programové tézy na internete a rozhorčené statusy sú dosť málo zo strany budúcich lídrov rezortu.
A tí istí ľudia – v mnohých prípadoch proti úradom i samospráve – tu i tam, na úkor vlastného voľného času a za vynaloženia finančných zdrojov, bojujú za rieku pred domom, háj na neďalekom kopci, sídliskový parčík ..., lebo vyčistiť nepotrebuje len slovenské súdnictvo, prokuratúra, polícia, ale každý segment slovenskej spoločnosti vrátane štátnej ochrany prírody, ktorá už dávno nezdieľa a neobhajuje záujmy občanov.

Názory ľudí na dianie v Demänovskej doline

Status Jozefa Kubániho k principiálnosti ochrany životného prostredia v SR