Kde sa stratil Novavax?

Písmo: A- | A+

V ktorej zásuvke Európskej liekovej agentúry (EMA) leží dokumentácia k možno najlepšej vakcíne proti koronavírusu?

Stále viac sa ukazuje, že pandémia koronavírusu sa pre pár starostlivo vybratých farmaceutických firiem stala biznisom storočia. Mám za to, že BioNTech/Pfizer, Oxford/AstraZeneca, čiastočne Moderna a Johnson&Johnson sú nekritický pretláčané európskou i národnou politickou i farmakologickou propagandou. Ziskovosť i drzosť firiem rastie, preto je možné pristúpiť aj k zdražovaniu vakcín, ktoré pred časom oznámili už dve z vyššie uvedených spoločností. Jedna z nich sa dokonca pripravuje zarábať už aj na malárií v Afrike, veď tu nenarazí na právnikov, ľudskoprávne organizácie či vysokú úroveň vzdelania, a veľa sa dá ukryť aj za rozvojovú pomoc. 

Aby nezorientovaný čitateľ pochopil objem tohto biznisu, tak len malá citácia: Americký farmaceutický koncern Pfizer pred časom oznámil za 2. štvrťrok výrazný rast tržieb aj zisku a zároveň zlepšil odhad celoročných výsledkov. Hospodárenie za 2. štvrťrok podporilo viacero produktov, medzi nimi aj vakcína proti covidu. Pfizer v stredu informoval, že za 2. štvrťrok dosiahol čistý zisk 5,56 miliardy USD (4,71 miliardy eur), čo medziročne znamená rast o 59,3 %. Na akciu dosiahol zisk 98 centov.

Bulletin Československej spoločnosti mikrobiologickej (ročník LXII, číslo 1, 2021) priniesol základný prehľad súčasných vakcín proti covidu- 19 t. j. informácie o 9 prípravkoch. Ak opomeniem na trhu už dostupné vakcíny, vakcíny s nízkou účinnosťou, ostane na filtri – z nepochopiteľných dôvodov – ležať vakcína americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax s 96% účinnosťou proti pôvodnej variante a 86 - 55% účinnosťou voči iným mutáciám, skladovaním pri plus 2-8 stupňov Celzia (6 mesiacov ) či mínus   20 stupňov Celzia (2 roky).  Firma dokonca vyvinula a podrobuje testovaniu kombinovanú vakcínu proti chrípke a koronavírusu.

Novavax zameral svoj prvotný výskum na vývoj lacnej vakcíny pre rozvojové krajiny, čo sa mu - podľa môjho osobného názoru - podarilo a ako zaujímavosť uvediem, že vakcína sa má vyrábať aj v malej obci neďaleko Prahy.    

Aj agentúra AFP nedávno konštatovala, že na rozdiel od mRNA vakcín je dvojdávková vakcína spoločnosti Novavax vyrobená tradičnejšou technológiou. Na vyvolanie imunitnej reakcie používa proteíny, ktoré nesú fragmenty koronavírusu a sú neškodné. Tieto vakcíny tiež nemusia byť skladované pri veľmi nízkych teplotách, čo predstavuje výhodu z hľadiska logistiky.

Európska komisia (EK) nedávno  schválila predbežnú dohodu o nákupe 100 miliónov dávok vakcíny a opciu na ďalších 100 miliónov dávok pre roky 2021 – 2023, vakcínu však brzdí – na rozdiel od expresného  schvaľovania na liekovom trhu dominantných vakcín – EMA.   

To ostatné ponechávam na kreativite konšpirátorov.

Skryť Zatvoriť reklamu