








Tisíce nelegálnych skládok odpadov ohlásených občanmi SR - od roku 2012 - prostredníctvom aplikácie TrashOut čakajú na odstránenie či aktualizáciu „stavu“.
Vo veci sme - už po koľký krát (???) - oslovili šéfov samosprávnych krajov, okresné úrady, obce so štatútom mesta i rôzne ďalšie inštitúcie, aby sme neostali uviaznutí v roku 2012 (Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignrujú).
Ako prvé vždy reagujú subjekty a ich „osobnosti“, ktoré nás potrebujú poučiť či napomenúť, lebo sme sa dotkli ich dlho nerušených kruhov, rozčerili hladinu a od „systému“ požadujeme, aby za naše dane žil a dýchal pre verejný záujem. Mám za to, že tým je aj krajina bez nelegálnych skládok odpadov, alergizujúcich hektárov inváznych druhov, tečúcich žúmp atď.
Sú úrady a úradníci čakajúci na ideálny svet i pracovné podmienky, hľadajúc večne dôvody prečo veci nerobiť, pre ktorých je občan otravný hmyz. A sú úrady a úradníci, ktorí v rámci umenia možného – aj nad rámec úradnej povinnosti a v mene morálky – hľadajú riešenia, vecne a bez výčitiek smerovaných k občanovi.
Nelegálnu skládku odpadu má povinnosť ohlásiť vlastník, nájomca alebo správca pozemku s nelegálne uloženým odpadom, a možnosť ktokoľvek (§ 15 zákona o odpadoch), oznámením, ktoré je v súlade so zákonom o správnom konaní (§ 19). TrashOut tieto atribúty nespĺňa, je prejavom občianskeho aktivizmu testujúceho reálny a neformálny záujem úradov o ochranu životného prostredia, mimo formalizovaných zákonných predpisov.
Aj preto ďakujeme, Medzilaborce.

