
Kompostéry sú vyrobené z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z dôvodu voľného styku s pôdou a zabezpečenia prístupu mikroorganizmom a dážďovkám), sú osadené vekom s otočným ventilom pre reguláciu prístupu vzduchu, bočnými dvierkami pre vyberanie kompostu a otvormi slúžiacimi k prevzdušňovaniu.
Výhody kompostovania v kompostéroch
- Zhodnotenie odpadov zo záhrady a kuchynských odpadov.
- Získanie kompostu – vynikajúceho zdroja živín a organických látok.
- Úspora miesta na záhrade, pri dome ... (kompostér zaberie menšiu plochu ako klasické kompostovanie v hromadách).
- Optimálna regulácia teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu a svetla.
- Urýchlenie procesu kompostovania až o polovicu doby nutnej pre kompostovanie v hromadách.
- Redukcia zápachu a zlepšený estetický vizuál kompostoviska.
Kompostovanie
Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov za vzniku humusových látok.
Vhodné materiály na kompostovanie: zvyšky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, novinový papier, lepenka, posekaná tráva, lístie, ihličie, hobliny, kôra, piliny, trus hospodárskych zvierat, popol z dreva (nie z uhlia!) a pod.
Návod na kompostovanie
Kompostér je vhodné umiestniť do polotieňa, na rovnú plochu, v záhrade, pri dome, v sade či parku, a to tak, aby nenarušoval estetický rámec okolitého prostredia, a zároveň umožňoval ľahký prístup k nemu.
Ďalej postupujeme nasledovne:
- Materiál určený na kompostovanie mechanicky podrvíme (na trhu je v ponuke množstvo typov záhradných drvičov) a vložíme do kompostéra. Na spodok kompostu vložíme hrubý a vzdušný materiál (väčšie časti vetvičiek, slama) pre zaistenie vzdušnosti. Je vhodné dodržať zloženie materiálu podľa pomeru uhlíka (C) a dusíka (N) v ňom obsiahnutého (optimálny kompostovací pomer C : N je 30 : 1). Ku zmesi surovín pridáme lopatu hliny či vyzretého kompostu, prípadne kompostovacie baktérie, hubové kultúry, roztok močoviny a pod.
- Pridaním vody kompost zvlhčíme (optimálna vlhkosť je 50 až 60 %).
- Vrstvy dôkladne premiešame resp. striedame rôzne typy materiálu podľa pomeru C : N.
- Po naplnení kompostér uzavrieme vekom. V letných mesiacoch pootvoríme alebo úplne otvoríme ventil na veku kompostéra. V zimných mesiacoch je ventil nutné uzavrieť. Bočné otvory umožňujú dostatočné prevzdušnenie materiálu, veko s ventilom zabraňuje premoknutiu materiálu a tvorbe zápachu.
- Kompost je nutné 1 – 4-krát mesačne premiešať, a umožniť tak dostatočný prístup kyslíka do všetkých vrstiev a podľa potreby zvlhčovať vodou (kompostovaný materiál by mal byť na dotyk vlhký).
- Obsah kompostéra sa pôsobením rozkladných procesov zredukuje až o polovicu. Za optimálnych podmienok je možné po 8 – 10 týždňoch vybrať z kompostéra kompost vhodný k mulčovaniu. Po uplynutí 20 až 48 týždňov (v závislosti od klimatických podmienok) by mal kompost dosiahnuť úplnú zrelosť. Vyzretý kompost je tmavohnedý, drobivý a vonia po lesnej pôde. Pre výživu pôdy je najvhodnejšie používať kompost, ktorý nie je starší ako12 mesiacov.
- Doporučený pomer C : N môžete regulovať vhodným pomerom organických látok (v tabuľke).Treba si pamätať, že vo všeobecnosti materiál čerstvý, šťavnatý a zelený obsahuje veľa dusíka, materiál starší, drevnatý a hnedý je bohatý na uhlík. Všeobecným pravidlom je pridávať 2-3 diely hnedého materiálu na 1 diel zeleného materiálu.
Pomer C : N v niektorých surovinách vhodných ku kompostovaniu:
Surovina / pomer C : N
Posekaná tráva - 20 : 1
Odpad z kuchyne - 20 : 1
Hnoj hovädzieho dobytka - 20 : 1
Konský hnoj - 25 : 1
Lístie - 50 : 1
Ihličie - 70 : 1
Slama - 100 : 1
Kôra - 120 : 1
Drevo - 200 : 1
Piliny - 500 : 1
V prípade, že kompost zapácha ako „skazené vajce“, znamená to, že v ňom nad mieru prevláda materiál s nadmerným obsahom uhlíka. V tomto prípade pridáme do kompostu posekanú trávu a lístie.
Vysoký obsah dusíka zasa signalizuje zápach po amoniaku. Do kompostu v takomto prípade primiešame drevené triesky, kôru alebo piliny.
Niektoré užitočné linky
- Kompostéry a kompostovacie silá: napr. http://www.mevako.sk, http://www.elkoplast.sk, http://www.kompostery.cz, http://www.mountfield.sk, http://www.hobbyexpert.sk, http://www.obchodny-dom.sk
- Urýchľovače zrenia kompostu: napr. http://www.agrona.sk, http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.sk, http://www.kobio.sk
- Informačné materiály ku kompostovaniu: http://www.bioodpady.sk, http://www.priateliazeme.sk/spz (v časti „informácie“), http://www.biom.cz, http://www.biospotrebitel.sk, http://www.ekoporadna.sk
Kompostovacie toalety: napr. http://www.sosna.sk, http://www.ekotoalety.sk, http://www.alter-nativa.sk, http://www.ekoobchod.sk, http://www.ekodum.ecn.cz
Prípravky na ekologické čistenie žúmp a septikov: napr. http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.sk, http://www.kobio.sk