Kompostovanie v kompostéroch a kompostovacích silách

Od 1.1.2006 je zákonom o odpadoch zakázané ukladanie biologicky rozložiteľných odpadov na skládky resp. ich spaľovanie.  Mnohých ľudí odrádza od zhodnocovania  biologicky rozložiteľných odpadov kompostovaním údajná zložitosť celého procesu kompostovania.  Ideálnym pomocníkom pri kompostovaní je preto kompostér.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Kompostéry sú vyrobené z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z dôvodu voľného styku s pôdou a zabezpečenia prístupu mikroorganizmom a dážďovkám), sú osadené vekom s otočným ventilom pre reguláciu prístupu vzduchu, bočnými dvierkami pre vyberanie kompostu a otvormi slúžiacimi k prevzdušňovaniu.

Výhody kompostovania v kompostéroch

- Zhodnotenie odpadov zo záhrady a kuchynských odpadov.
- Získanie kompostu – vynikajúceho zdroja živín a organických látok.
- Úspora miesta na záhrade, pri dome ... (kompostér zaberie menšiu plochu ako klasické kompostovanie v hromadách).
- Optimálna regulácia teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu a svetla.
- Urýchlenie procesu kompostovania až o polovicu doby nutnej pre kompostovanie v hromadách.
- Redukcia zápachu a zlepšený estetický vizuál kompostoviska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kompostovanie

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov za vzniku humusových látok.
Vhodné materiály na kompostovanie: zvyšky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, novinový papier, lepenka, posekaná tráva, lístie, ihličie, hobliny, kôra, piliny, trus hospodárskych zvierat, popol z dreva (nie z uhlia!) a pod.

Návod na kompostovanie 

Kompostér je vhodné umiestniť do polotieňa, na rovnú plochu, v záhrade, pri dome, v sade či parku, a to tak, aby nenarušoval estetický rámec okolitého prostredia, a zároveň umožňoval ľahký prístup k nemu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej postupujeme nasledovne:

- Materiál určený na kompostovanie mechanicky podrvíme (na trhu je v ponuke množstvo typov záhradných drvičov) a vložíme do kompostéra. Na spodok kompostu vložíme hrubý a vzdušný materiál (väčšie časti vetvičiek, slama) pre zaistenie vzdušnosti. Je vhodné dodržať zloženie materiálu podľa pomeru uhlíka (C) a dusíka (N) v ňom obsiahnutého (optimálny kompostovací pomer C : N je 30 : 1). Ku zmesi surovín pridáme lopatu hliny či vyzretého kompostu, prípadne kompostovacie baktérie, hubové kultúry, roztok močoviny a pod.

- Pridaním vody kompost zvlhčíme (optimálna vlhkosť je 50 až 60 %).

SkryťVypnúť reklamu

- Vrstvy dôkladne premiešame resp. striedame rôzne typy materiálu podľa pomeru C : N.

- Po naplnení kompostér uzavrieme vekom. V letných mesiacoch pootvoríme alebo úplne otvoríme ventil na veku kompostéra. V zimných mesiacoch je ventil nutné uzavrieť. Bočné otvory umožňujú dostatočné prevzdušnenie materiálu, veko s ventilom zabraňuje premoknutiu materiálu a tvorbe zápachu. 

- Kompost je nutné 1 – 4-krát mesačne premiešať, a umožniť tak dostatočný prístup kyslíka do všetkých vrstiev a podľa potreby zvlhčovať vodou (kompostovaný materiál by mal byť na dotyk vlhký). 

- Obsah kompostéra sa pôsobením rozkladných procesov zredukuje až o polovicu. Za optimálnych podmienok je možné po 8 – 10 týždňoch vybrať z kompostéra kompost vhodný k mulčovaniu. Po uplynutí 20 až 48 týždňov (v závislosti od klimatických podmienok) by mal kompost dosiahnuť úplnú zrelosť. Vyzretý kompost je tmavohnedý, drobivý a vonia po lesnej pôde. Pre výživu pôdy je najvhodnejšie používať kompost, ktorý nie je starší ako12 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

- Doporučený pomer C : N môžete regulovať vhodným pomerom organických látok (v tabuľke).Treba si pamätať, že vo všeobecnosti materiál čerstvý, šťavnatý a zelený obsahuje veľa dusíka, materiál starší, drevnatý a hnedý je bohatý na uhlík. Všeobecným pravidlom je pridávať 2-3 diely hnedého materiálu na 1 diel zeleného materiálu.

Pomer C : N v niektorých surovinách vhodných ku kompostovaniu:

Surovina / pomer C : N
Posekaná tráva - 20 : 1
Odpad z kuchyne - 20 : 1
Hnoj hovädzieho dobytka - 20 : 1
Konský hnoj - 25 : 1
Lístie - 50 : 1
Ihličie - 70 : 1
Slama - 100 : 1
Kôra - 120 : 1
Drevo - 200 : 1
Piliny - 500 : 1

V prípade, že kompost zapácha ako „skazené vajce“, znamená to, že v ňom nad mieru prevláda materiál s nadmerným obsahom uhlíka. V tomto prípade pridáme do kompostu posekanú trávu a lístie.

Vysoký obsah dusíka zasa signalizuje zápach po amoniaku. Do kompostu v takomto prípade primiešame drevené triesky, kôru alebo piliny. 

Niektoré užitočné linky

- Kompostéry a kompostovacie silá: napr. http://www.mevako.sk, http://www.elkoplast.skhttp://www.kompostery.cz, http://www.mountfield.sk, http://www.hobbyexpert.sk, http://www.obchodny-dom.sk 

- Urýchľovače zrenia kompostu: napr. http://www.agrona.sk, http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.sk, http://www.kobio.sk 

- Informačné materiály ku kompostovaniu: http://www.bioodpady.sk, http://www.priateliazeme.sk/spz (v časti „informácie“), http://www.biom.cz, http://www.biospotrebitel.sk, http://www.ekoporadna.sk 

Kompostovacie toalety: napr. http://www.sosna.sk, http://www.ekotoalety.sk, http://www.alter-nativa.sk, http://www.ekoobchod.sk, http://www.ekodum.ecn.cz 

Prípravky na ekologické čistenie žúmp a septikov: napr. http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.skhttp://www.kobio.sk

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu