Poznáte to: ľudia hromžia i plačú, zaznievajú slová nevedeli sme, ad hoc sa zbierajú podpisy a kontaktujú lokálne média. Po funuse. Ľudia sa nenaučili – väčšinovo – zaujímať sa o dianie naokolo, spoliehajúc sa na lokálnych politikov či pár aktivistov. Chyba!
Svet úradných tabúľ včas oznamuje zmeny územného plánu – ako východiskového bodu pre budúce využitie územia – i samotné zámery. Nájdete tu aj informácie o plánovaných výruboch drevín a ďalšie dokumenty s povinnosťou verejného zverejňovania. Nezverejnenie je dôvodom na prokurátorske opatrenie. To je čas angažovania sa.

Príklad úradnej tabule mesta Liptovský Mikuláš (Zdroj: www.mikulas.sk)
Množstvo stavebných zámerov ako i strategických dokumentov podlieha povinného hodnoteniu vplyvov na životné prostredia (EIA / SEA) min. v štádiu zverejnenia zámeru a zisťovacieho konania v ktorom sa rozhoduje či zámer bude hodnotený podľa EIA a ak áno, aký bude stanovený rozsah hodnotenia. Opäť je tu čas angažovania sa.
Na stránke Enviroportál si v intuitívnom systéme môžete vyhľadať všetky stavby zámerov podľa krajov i okresov.

Vyhľadávanie v systéme EIA / SEA (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)

Ukážka vyfiltrovaných všetkých stavov zámerov pre okres Liptovský Mikuláš (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)
Ku každému jednotlivému zámeru (dokumentu) – po rozkliknutí – nájdete príslušné textové súbory ako informácie o zámere, text zámeru s prílohami, rozsah hodnotenia, správu o hodnotení či záverečné stanovisko. Zverejnenie záverečného stanoviska znamená, že je už po funuse.

Ukážka zámeru Apartmány Jasná (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)
Text zámeru s prílohami, ktorý môžete pripomienkovať, má rozsah desiatok či dokonca stoviek strán, ktoré je potrebné prečítať a zrešeržovať. Je fajn, ak dokážete zabubnovať na občiansky bubienok a zmobilizovať lokálnu komunitu. Viac hláv – viac rozumu a každá individuálne zaslaná pripomienka je viac než ľahostajnosť či beznádej.
Nielen „kampaň“ Stop spaľovni pod Tatrami ukázala, ako sa dokáže lokálna komunita – pri vzdialených a neuchopiteľných problémoch životného prostredia v podstate ľahostajná – zmobilizovať v prípade pocitu lokálneho ohrozenia. Občania zároveň precitli z naivných predstáv o tom, že všetci volení predstavitelia zastupujú ich záujmy a verejná politika je vždy transparentným procesom.

Stop spaľovni pod Tatrami (Zdroj: https://stopspalovnipodtatrami.wordpress.com/)
Uvedomte si, že aj ďalej to je vždy o vytrvalosti a odhodlaní, lebo peniaze sa nikdy nevzdávajú bez boja. Vždy sa snažia ovplyvňovať, lobovať, presúvať rozhodovanie z úradných stolov do kaviarní, spochybňovať osobnú integritu občianskych lídrov, vyhrážať sa žalobami opretými o teoretickú stratu zisku nerealizovaného zámeru ...
Vtedy je dobré vedieť ako založiť občianske združenie, ako zvolať verejné zhromaždenie, ako získsať informácie či zorganizovať petíciu.

VIA IURIS – tu nájdete mnoho odpovedí (Zdroj: https://viaiuris.sk/obciansky-kompas/)

Tu môžete vytvoriť elektronickú petíciu (Zdroj: https://www.peticie.com/)
Uvedomelé občianstvo vyžaduje čas a trvalý záujem. Nepozná skratky a zjednodušenia. Iba prostredníctvom jeho nástrojov môže priestor okolo nás byť v súlade s našimi predstavami.
Uvedomelé občianstvo učí človeka niečo, čo ho žiaľ nenaučili slovenské školstvo: byť angažovaným, hovoriacim a pýtajúcim sa občanom, nie odovzdaným daňovým poplatníkom.