Nedávna tzv. malá novela zákona o odpadoch – okrem iného – mala vyriešiť aj rozmáhajúce sa skládky odpadových pneumatík po rôznych pozemkoch. Dnes už vieme: nevyriešila!
Napriek § 69 zákona o odpadoch v ktorom sú kodifikované povinností výrobcov a distribútorov pneumatík a odpadových pneumatík, ako aj ich konečných užívateľov, nič nebráni zhromažďovaniu tohto odpadu na súkromných pozemkoch. Stačí iba prehlásiť či tvrdiť: „Nepokladám to za odpad!“
Okresné úrady – odbory starostlivosti o životné prostredie následne už neriešia pôvodcu odpadu (ak sa niekto dostane k stovkám kusov tohto „výrobku“, je zrejmé, že existujú pôvodcovia odpadu, ktorí sa týmto spôsobom – mimo zákonný rámec – takto odpadu zbavujú), množstvo zhromaždeného materiálu (zákonne je všetko od jedného kusa po nekonečno) či vizuálny impakt, ktorý musia strpieť návštevníci regiónu či majitelia susedných parciel.

Cesta do Tatralandie ... (Foto: OZ LIPA - Liptovskí aktivisti)
Ostatný prípad sa odohráva na pozemkoch podnikateľa Cyrila Fogaša, verejnosti známeho z mediálne prepieranej kauzy „heliport“ či liptovskej „atrakcie“ zvanej „Dom hore nohami.“
Pán podnikateľ zdieľa názor – tlmočený aj počas správneho konania – zástupcom OZ LIPA- Liptovskí aktivisti, OZ TATRY a štátnej správe životného prostredia, že ho nezaujíma stanovisko akýchsi občianskych združení ohľadne využívania vlastných pozemkov (podobnosť s vyjadreniami bossov z vysokej politiky je čisto náhodná).
Ďalej sme sa z jeho úst dozvedeli, že nepozná pôvodcov pneumatík t. j. jednotlivcov resp. firmy, ktoré na pozemok pneumatiky „dodali“, že pozemky sú v prenájme (v preklade pre nechápavých: ak budú akékoľvek problémy, tak to nie ja – to nájomcovia) a samozrejme, že si momentálne nepamätá komu ich prenajal. To, či je motokárová dráha v súlade so zákonom o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, akými povoleniami predmetná prevádzka disponuje, pochopiteľne odmietol prezradiť.
Poučenie - aj z tohto prípadu - pre nezazobanú verejnosť je nasledovné: Ak uvidíte pri prechádzke Liptovom či iným regiónom Slovenska – napr. vedľa štátnej cesty – sto, tisíc, päťtisíc či desaťtisíc kusov pneumatík alebo kopy iného materiálu, vedzte, že všetko je v súlade so zákonom. Majetkove práva a sloboda podnikania sú v tejto krajine nadradené nielen nad ochranou životného prostredia, ale aj nad zdravým rozumom.
P.S: ... a Vy občania, trieďte odpad a neodhadzujte papieriky do voľnej prírody ...


Unikátne pohľady z cyklochodníka (Foto: OZ LIPA - Liptovskí aktivisti)
Doplnené dňa 12.02.2018
