Viem, karty ešte nie sú na stole a verejnosť môže len tápať v známych i menej známych menách, ktoré strany zmeny ponúknu do exekutívy. Už teraz si však dovolím tvrdiť – a netrvám na vlastnej neomylnosti, že OĽaNO, Sme rodina, SaS či Za ľudí nevedia predložiť rozhľadenej verejnosti – z vlastných radov – ani jeden unikátny osobný príbeh spojený s ochranou a tvorbou životného prostredia, ktorý by bol hoden postu ministra.
Nie je takým ani príbeh Jána Mizeráka (Sme rodina), ktorého v ostatných hodinách dosadili na post ministra životného prostredia médiá.
Ján Mizerák nie je zmenou ani novou tvárou, ale veľmi flexibilným kariérnym ochranárom, ktorého éra začala za vlády Mikuláša Dzurindu a ministra ŽP SR Lászlóa Miklósa a bezproblémovo sa prehupla do obdobia prvej vlády SMERu s nominantami SNS i ĽS-HZDS.
V roku 2007 bol Ján Mizerák, bez akéhokoľvek ľudského odporu, pri personálnom rozvrate Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) ako jej generálny riaditeľ: „... Ján Mizerák zdôraznil, že prepúšťať sa bude na základe decembrového uznesenia vlády o 20-percentnom znižovaní počtu zamestnancov v štátnej správe. Hoci je predčasné hovoriť o konkrétnych počtoch, v ŠOP prepúšťanie nebude v porovnaní s inými organizáciami ministerstva životného prostredia také výrazné,“ uviedol Mizerák. Zníženie poštu profesionálnych strážcov prírody chce kompenzovať lepšou spoluprácou s dobrovoľnými strážcami a inými druhmi stráže, najmä lesnou strážou. Zo 416 zamestnancov ŠOP je 108 profesionálnych strážcov. Dobrovoľných strážcov, ktorí majú rovnaké kompetencie ako profesionálni, je 681, kompetencie strážcov prírody majú v teréne aj odborní zamestnanci ŠOP ...“ Aké dopady to malo na atmosféru a samotný výkon tejto inštitúcie ukázal až čas.
Ján Mizerák bol na významnom štátnozamestnaneckom poste v čase spoločenského zápasu o Tichú a Kôprovú dolinu. Bola to doba vládneho Výboru pre obnovu Tatier a práve sa vo veľkom rozbiehajúceho obchodu s drevom. Dnes úlohu v tejto hre zľahčuje - on i Boris Kollár.
V roku 2013 sa meno tohto do Sme rodina transformovaného pána spomínalo v súdnom procese s riaditeľom Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Miroslavom Tončíkom a právnikom Ivanom Pupákom, citujem:„ ... Vniknutie do chráneného porastu zistil dobrovoľný ochranca prírody, ktorý privolal políciu. Tončík i Pupák tvrdili, že autami vošli preto, aby mohli odviezť zozbieraný komunálny odpad, ktorý na mieste vyhliadnutom na rybačku našli. Na vstup do chráneného areálu nemali písomné povolenie. Telefonicky im súhlas dal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák.“ Bola to doba papálašizmu, aj v ochrane prírody, krytá súdmi i prokuratúrou.
Rezortné inštitúcie ochrany a tvorby životného prostredia sú ako rakovinou postihnutý organizmus - nad spoločenský únosnú mieru - prerastené starými pardálmi plávajúcimi v rybníku každej doby, hipsterskými karieristami či eurofondovými tliachačmi, nízkym záujmom o principiálnu ochranu prírody a krajiny.
Igora Matoviča (OĽaNO), muža zmeny, čaká cesta mínovým poľom s neúprosným tikaním času, ktoré mu voľby dali pre jej dosiahnutie.
VÝZVA SLOVENSKÉHO OCHRANÁRSKEHO SNEMU
Ministrom životného prostredia musí byť dôveryhodný odborník,
vyzývajú vedci a ochranári
Otvorená výzva S-O-S víťazom parlamentných volieb
V Bratislave, 3. marca 2020
Vážený pán Igor Matovič,
vážený pán Boris Kollár,
vážený pán Richard Sulík,
vážený pán Andrej Kiska,
dovoľte, aby sme Vám pogratulovali k volebnému úspechu Vašich strán v parlamentných voľbách.
My, nižšie podpísaní a podpísané, si Vás dovoľujeme vyzvať na zodpovedný prístup pri obsadzovaní postu ministra životného prostredia a štátnych tajomníkov tohto rezortu.
Slovenská príroda a prírodné zdroje – lesy, pôda, voda, krajinný ráz – sú základným prvkom ochrany zdravia ľudí, národného majetku i hodnôt našej krajiny, sú základom nášho života. Mimoriadny význam nadobúdajú aj kvôli nastupujúcej klimatickej kríze. Ich ochrana si však vyžaduje expertnú znalosť a dôveryhodnosť. So záujmom, ale aj znepokojením preto sledujeme práve začatý proces hľadania a nominácie ľudí na vysoké posty v štátnej správe, ktoré majú zásadný vplyv na stav nášho životného prostredia. Príkladom môžu byť Ján Mizerák zo Sme rodina alebo Radovan Kazda z OKS (SaS).
Upozorňujeme na skutočnosti, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o dostatočnej odbornej kvalifikácii a morálnej bezúhonnosti Jána Mizeráka. Jeho hodnotové nastavenie a kontroverzné metódy v pozícii generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) sa naplno prejavili za vlády strán Smer-HZDS-SNS. Počas jeho pôsobenia dochádzalo k čistkám v tejto organizácii, v dôsledku ktorých boli prepustené alebo odišli desiatky kvalitných odborníkov a odborníčok. Samotní zamestnanci ŠOP SR voči nemu spisovali výzvu, kde žiadali jeho odvolanie. Ján Mizerák bol zodpovedný za mnohé prešľapy ŠOP SR, zníženie odbornosti úradu, nerešpektovanie odborných kapacít samotnej organizácie ako aj vedeckých inštitúcií, uľahčovanie ťažby dreva, developerských či iných devastačných aktivít v chránených územiach a i. Navyše, nie sú známe takmer žiadne odborné, koncepčné či manažérske výstupy Jána Mizeráka, ktoré by dokladovali jeho spôsobilosť viesť rezort životného prostredia. Tieto a mnohé ďalšie kroky Jána Mizeráka viedli k celkovej nedôvere zástupcov širokej environmentalistickej obce k jeho osobe.
A objavujú sa aj ďalšie kontroverzné mená. Kandidátom, z ktorého máme rovnaké obavy, je Radovan Kazda z OKS/SaS. Radovan Kazda totiž už viac ako 15 rokov zahmlieva fakty a celkovo vedu o klimatickej zmene rôznymi vyjadreniami o názoroch pochybných expertov. V roku 2010 bol veľkým fanúšikom skládkovania odpadov. To je najhorší spôsob nakladania s odpadmi podľa hierarchie odpadového hospodárstva záväznej na Slovensku aj v celej EÚ. Navyše odpadové hospodárstvo je jednou z kľúčových výziev životného prostredia na Slovensku a klimatická kríza je jednou z najdôležitejších politík Európskej únie, viď napr. Európsky ekologický dohovor (European Green Deal).
Páni predsedovia strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, žiadame Vás, aby ste pri zostavovaní novej vlády pristupovali k problematike životného prostredia s ohľadom na jej mimoriadnu dôležitosť pre budúcnosť i bezpečnosť Slovenskej republiky.
Dnes stojíme pred mnohými výzvami. Jednou z nich je záväzok znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 takmer o polovicu a dosiahnuť celkovú uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ak chceme pristúpiť k ochrane životného prostredia zodpovedne, mnohé musíme napraviť a ešte viac dobehnúť. Slovensko, tak ako celý svet, ohrozujú klimatická zmena a úbytok biodiverzity. Ak nezačneme efektívne chrániť naše najväčšie bohatstvo práve v nadchádzajúcom volebnom období, hrozia nám škody nielen na prírodných zdrojoch, ale aj na zdraví obyvateľstva a ekonomike
Pre tieto, ako i pre iné skutočnosti, musí rezort životného prostredia viesť odborná kapacita, ktorá bude vedieť kompetentne a efektívne reagovať na tieto obrovské výzvy. Ponúkame vám preto spoluprácu pri rozhodovaní sa o tejto dôležitej otázke, ale aj pri výzvach, ktoré nás čakajú.
Agenda životného prostredia sa musí z okrajovej témy posunúť do centra pozornosti. Musí dôjsť k bezprecedentnej mobilizácii odborných, personálnych a finančných kapacít. Nasledujúce roky budú kľúčové aj pre našu schopnosť pripraviť obyvateľstvo na dopady klimatickej zmeny. Nepremrhajme ich! Tento problém sa týka nás všetkých.
Ďalšie informácie:
klimatická kríza
ŠOP SR
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/153995-mizerak-polovicu-medvedov-treba-vystrielat/
https://www.sme.sk/c/3397705/ochrancovia-prirody-dostali-vypoved.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/154779-narodne-parky-prepustaju-ochrana-slabne/
https://domov.sme.sk/c/3130628/statna-ochrana-prirody-chce-odvolat-aj-profesionalnych-strazcov.html
https://domov.sme.sk/c/5657465/sef-ochranarov-jasik-konci-po-styroch-dnoch.html
https://topercer.blog.sme.sk/c/223717/Mapovanie-vtakov-pod-SOPou.html
Prílohy:
1) Výzva pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR pre ministra životného prostredia SR, 2. 5. 2007.
2) Uhrin M., 2007: O stave štátnej ochrany prírody. Sme, 15 (106; 10. 5. 2007): 39.
Podpísaní členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu:
doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD. (kontaktná osoba)
Ing. Ján Topercer, CSc. (kontaktná osoba)
prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc. (kontaktná osoba)
Mgr. Alexander Ač, PhD.
Sabina Barborjak-Galeková
Ing. Dušan Bevilaqua, PhD.
Ing. Ladislav Bíro
Mgr. Miroslava Čierna Plassmann, PhD.
Mgr. Michal Deraj
doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD.
Mgr. Ján Dobšovič
Mgr. Zuzana Dovalová
Mgr. art. Viera Dubačová
RNDr. Elena Fatulová
Ing. Martin Fecko
Ing. Karol Fröhlich, DrSc.
Karolína Gelatičová (N)
prof. Ing. Dušan Gömöry, DrSc. (N - Lesnícka fakulta TU Zvolen)
doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc.
Ing. Fero Guldan
RNDr. Ján Hanušin, CSc.
Ing. Roman Havlíček
Ing. Ladislav Hegyi
Mgr. Juraj Hipš
Mgr. Tomáš Hulík
Ing. arch. Boris Hochel
Ing. Zuzana Hudeková, PhD.
Mgr. Martin Hojsík
Mgr. Zuzana Homolová
prof. RNDr. Vladimír Ira, CSc.
Mgr. Irena Jenčová, PhD.
RNDr. Ján Kadlečík
Ing. Karol Kaliský
Ing. Peter Klučka
Ing. Ľubica Kolková
Mgr. Eva Kováčechová
prof. RNDr. Mária Kozová, CSc.
RNDr. Ľubica Krištofová
doc. RNDr. Ján Lacika, CSc.
prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc.
Ing. Daniel Lešinský, PhD.
doc. MUDr. Branislav Líška, CSc.
Mgr. Dana Mareková
Mgr. Richard Medal
Ing. Klaudia Medalová
Ing. Juraj Melichár
Ing. Ján Mičovský
Viera Minarovičová (N)
Mgr. Vladimír Mokráň
Branislav Moňok
prof. Juraj Nvota
Soňa Párnická
Daniel Pastirčák
Ing. Martina B. Paulíková
Ing. Jana Pavlíková
Ing. Patrícia Pavlovská, DPD
Mgr. Tomáš Peciar
doc. Ing. arch. Henrich Pifko, PhD.
Pavol Polák (N - Deputy Team Leader/Habitat and SPA expert, NATURA 2000 – Srbsko)
Mgr. Andrej Popovič
Ing. arch. Ľudmila Priehodová
Ing. Koloman Prónay
Mgr. Samo Smetana
Mgr. Boris Strečanský
Mgr. Lucia Szabová
Ing. Štefan Szabó, PhD.
RNDr. Silvia Szabóová
Mgr. RNDr. Ján Szőllős, CSc.
RNDr. Jozef Šibík, PhD.
Ing. Katarína Šimončičová
Mgr. Natália Šovkoplias
RNDr. Andrej Šteiner, PhD.
Ing. Alena Trančíková
Ing. Ľubica Trubíniová
Ing. Alexander Vágner
Mgr. Imrich Vozár
Mgr. Marcel Zajac
Juraj Zamkovský
Pavel Ziman
Podporujúce organizácie:
Nadácia Ekopolis
Združenie Slatinka
Slovenská ornitologická spoločnosť – BirdLife Slovakia
WWF Slovensko
Greenpeace
Ochrana dravcov – RPS Slovakia
Inštitút ochrany prírody
Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku
OZ Prales
OZ Tatry
OZ Ochrana prírody Podunajska
Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR (STUŽ/SR)
CEPA
OI Znepokojené matky
Extinction Rebellion
o. z. CEPTA
Cyklokoalícia
OZ Hrad Slavin
Iniciatíva Bratislava otvorene
Príloha č. 1:
Výzva pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR pre ministra životného prostredia SR (02.05.2007)
Vážený pán minister,
Štátna ochrana prírody na Slovensku píše svoju históriu už niekoľko desiatok rokov. Napriek množstvu ťažkostí bolo vždy snahou jej pracovníkov napĺňať svoje poslanie pri zachovaní nášho unikátneho prírodného bohatstva.
V súčasnosti sa do vedenia ŠOP SR a aj rezortu životného prostredia dostali ľudia, ktorí dehonestujú úsilie viacerých generácií ochrancov prírody. So znepokojením sledujeme tvrdé presadzovanie lobistických záujmov na úkor odbornosti a zákonnosti. Sme svedkami koordinovanej likvidácie záujmov ochrany prírody na národnej ale bohužiaľ aj európskej úrovni, čím sa stráca zmysel a poslanie Štátnej ochrany prírody SR.
Neriešenie zásadných problémov od roku 1989 vyústilo do najhlbšej krízy ochrany prírody na Slovensku. Súčasné vedenie ŠOP SR nerešpektuje názory odborných pracovníkov a organizácií a znevažuje ich odbornosť, poskytuje neodôvodnené vyhlásenia o potrebe zníženia výmery chránených území a území NATURA 2000 bez odbornej analýzy, účelovo mení odborné stanoviská správ chránených území, čím sa stráca zmysel obhajovania verejného záujmu v oblasti ochrany prírody.
Tlaky na účelové znižovanie výmery siete chránených území, účelová interpretácia zákona, ignorovanie medzinárodných záväzkov pri budovaní siete európsky významných území vytvára priestor pre ďalšiu devastáciu slovenskej prírody a následne problémy, prípadne sankcie zo strany Európskej komisie.
Žiadame o vyvodenie osobnej zodpovednosti súčasného vedenia ŠOP SR, ktoré zapríčinilo tento stav a presadzuje negatívne trendy v ochrane prírody.
Zároveň sme si vedomí, že zásadné zmeny, ktoré je v ochrane prírody potrebné urobiť nebudú jednoduché, veríme však, že vo vzájomnej diskusii nájdeme vhodné a prijateľné východiská.
RNDr. Marcel Uhrin, poverený riaditeľ S-NP Muránska planina
Ing. Marián Jasík, poverený riaditeľ Správy NAPANT
Ing. Dušan Bevilaqua, strážca, NP Slovenský raj
Ing. Dušan Slávik, Správa CHKO Poľana
RNDr. Viera Demianová, krajinárka, Správa NP Malá Fatra
RNDr. Viliam Klescht, riaditeľ RCOPK Modra
Ing. Ján Korňan, poverený riaditeľ S-CHKO Kysuce
Ing. Tomáš Vančura, odvolaný riaditeľ Správy TANAP
prof. Ing. Ivan Vološčuk, DrSc., strážca, S-TANAP
Mgr. Andrea Šimková, botanička, Správa CHKO Latorica
Ing. Pavol Polák, vedúci odboru monitoringu, Ústredie ŠOP SR
Ing. Július Burkovský, dlhoročný pracovník ŠOP SR
Ing. Peter Urban, PhD., bývalý námestník a dlhoročný pracovník ŠOP SR
Zdeno Pochop, strážca, NP Muránska planina
Ing. Juraj Švajda, vedúci odboru strážnej služby, S-TANAP
Ing. Tomáš Dražil, PhD., lesník, koordinátor NATURA 2000, Správa NP Slovenský raj
Ing. Ladislav Sisák, krajinár, S-TANAP
Ing. Ján Šmídt, lesník, NP Muránska planina
Ing. Zuzana Guziová, koordinátorka pre projekty, Ústredie ŠOP SR
Milan Barlog, strážca, NP Slovenský raj
Ing. Anton Potaš, krajinár, S-TANAP
Juraj Ksiažek, strážca, S-TANAP
Ing. Vladimír Klč, dendrológ, PIENAP
Ing. Eva Belanová, botanička, S-CHKO Cerová vrchovina
RNDr. Daniel Dítě, botanik, koordinátor pre NATURA 2000, S-TANAP
Ing. Karol Kaliský, lesník, S-TANAP
Ing. Martina Pilátová, botanička, S-TANAP
Ing. Želmíra Šípková, koordinátorka reportingu, Ústredie ŠOP SR
Ing. Stanislav Hudec, lesník, S-TANAP
Ing. Miroslav Kaliský, lesník, Správa NAPANT
Mgr. Juraj Hajdu, krajinár, koordinátor NATURA 2000, CHKO Dunajské Luhy
Zuzana Petrenková, technicko-administratívna pracovníčka, S-TANAP
Ľubomíra Dzúriková, strážkyňa, S-NAPANT
Ing. Milan Danko, lesník, S-NAPANT
Mgr. Andrea Trebulová, krajinárka, NP Muránska planina
Bc. Metod Macek, strážca, S-NP Veľká Fatra
Ing. Peter Kubík, strážca, S-NP Veľká Fatra
Ing. Slávka Belanová, anorganička, NP Muránska planina
Ing. Pavol Mathé, lesník, Správa NAPANT
Ing. Mikuláš Hančin, environmentálna výchova, Správa NAPANT
Ing. Zuzana Kaliská, poľnohospodárka, Správa NAPANT
Jaroslav Babic, strážca, CHKO Poľana
Ing. Pavol Kapusta, anorganik, S-NP Veľká Fatra
Bc. Miroslav Gejdoš, strážca, S-NP Veľká Fatra
Mgr. Jana Smatanová, botanička, CHKO Strážovské vrchy
RNDr. Ema Gojdičová, botanička, RSOPK Prešov
Ing. Marek Žiačik, špecialista GIS, Správa NAPANT
Bc. Milan Chrieň, strážca, Správa NAPANT
Ing. Stanislav Motyčka, správca databáz, NP Muránska planina
Ján Bariak, strážca, CHKO Poľana
Mgr. Dan Harťanský, strážca, Správa NAPANT
Jana Šmídtová, environmentálna výchova, Správa NP Muránska planina
Mgr. Peter Puchala, PhD., zoológ, koordinátor NATURA 2000, S-CHKO Malé Karpaty
Jana Garayová, S-CHKO Cerová vrchovina
Ing. Ladislav Štrupl, lesník, CHKO Záhorie
Ing. Tomáš Olšovský, krajinár, S-CHKO Záhorie
Ing. Milan Olejár, regionálny informatik, RCOP Prešov
Mgr. Dobroslav Vongrej, krajinár, S-CHKO Záhorie
Ing. Ivana Zubaľová, botanička, koordinátorka NATURA 2000, S-CHKO Vých. Karpaty
Ing. Petra Tajbošová, strážkyňa, S-TANAP
Ing. Anna Macková, zoologička, S-CHKO Východné Karpaty
Mgr. Csaba Balázs, zoológ, koordinátor NATURA 2000, S-CHKO Cerová vrchovina
Lucia Matejovičová, vedecký orgán CITES, RSOPK Bratislava
Pavol Tajboš, strážca, S-TANAP
Zuzana Vranková, vedecký orgán CITES, Bratislava
Mgr. Robert Šuvada, botanik, koordinátor Natura 2000, S-NP Slovenský kras
Mgr. Jozef Rogoš, krajinár, S-NP Slovenský kras
Ing. Milan Olekšák, zoológ, S-NP Slovenský kras
Ing. Zdeno Bekeš, lesník, S-NP Slovenský kras
Ing. Norbert Mički, environmentálna výchova, S-NP Slovenský kras
Marta Ambrusová, administratívna pracovníčka, S-NP Slovenský kras
Juraj Popovics, vedúci odboru strážnej služby, S-NP Slovenský kras
Milan Hlivák, strážca, S-NP Slovenský kras
Štefan Račko, strážca, S-NP Slovenský kras
Štefan Matis, strážca, S-NP Slovenský kras
Maroš Ternák, strážca, S-NP Slovenský kras
Ing. Miroslava Pavlíková, krajinárka a koordinátorka NATURA 2000, S-CHKO Latorica
Mgr. Eva Kupecká, koordinátorka env. projektov, Ústredie ŠOP SR
Pavol Balko, strážca, NP Slovenský kras
Mgr. Radovan Michalka, krajinár, RCOP Bratislava
RNDr. Anna Leskovjanská, botanička, Správa NP Slovenský raj
Katarína Puškárová, anorganička, RCOP Bratislava
RNDr. Eduard Jendek, PhD., zoológ, RSOPaK Bratislava
RNDr. Anna Dobošová, botanička, Správa NP Malá Fatra
Ing. Marta Hrešová, RSOPK Prešov
Ing. Boris Demovič, lesník, S-NP Veľká Fatra
Mgr. Anna Lovritšová, environmentálna výchova, Správa NP Malá Fatra
Mgr. Martina Kosorínová, botanička, CHKO Záhorie
Mgr. Gabriela Kudlová, environmentálna výchova, Správa NP Veľká Fatra
Mgr. Janka Galvanková, botanička, Správa CHKO Poľana
Mgr. Eva Petrušková, krajinárka, Správa NP Muránska planina
Ing. Mária Boďová, zoologička, Správa NP Veľká Fatra
Ing. Zuzana Kaliská, zoologička, Správa NAPANT
Ing. Štefan Bačkor, strážca, S-TANAP
Blažena Sedláková, strážkyňa, S-TANAP
Ing. Marek Leskovjanský, lesník, Správa NP Slovenský raj
Ing. Adalbert Mezei, krajinár, S-NAPANT
Mgr. Eva Pietorová, botanička, Správa CHKO Kysuce
Ing. Martin Hatala, strážca, NP Malá Fatra
Mgr. Michal Kalaš, vedúci OSS pri S-NP Malá Fatra
Miroslav Brezovský, strážca, S-TANAP
Ing. Libor Ulrych, botanik, Správa CHKO Ponitrie
Ing. Erika Žitňanská, krajinárka, CHKO Malé Karpaty
Ing. Mária Garčárova, CHKO Kysuce
RNDr. Michal Ambros, zoológ, Správa CHKO Ponitrie
Ing. Vladimír Hrúz, zoológ, Správa CHKO Poľana
Ing. Martin Kostra, zoológ, S-CHKO Strážovské vrchy
Ing. Ivana Labudíková, zoologička, Správa NP Malá Fatra
Marián Filípek, strážca, S-CHKO Biele Karpaty
Mgr. Peter Olekšák, krajinár, S-NP Slovenský raj
Ing. Peter Gonščák, regionálny informatik, S-CHKO Kysuce
Peter Bryndza, strážca, NP-Muránska planina
Jozef Janoviak, strážca, S-NAPANT
Eva Pipasíková, technicko-administratívna pracovníčka, S-NP Muránska planina
Ing. Terézia Záhradná, geodetka, Ústredie ŠOP SR
Mgr. Karol Pepich, poverený riaditeľ, S-CHKO Strážovské vrchy
Ing. Beňadik Machciník, lesník, S-CHKO Strážovské vrchy
Mgr. Martina Pepichová, anorganička, S-CHKO Strážovské vrchy
Oľga Strašíková, poľnohospodárka, S-CHKO Strážovské vrchy
Ing. Daniela Probstová, geodetka, ŠOP SR - prac. Bratislava
Miroslav Mišák, strážca S-CHKO Strážovské vrchy
Ing. Štefan Danko, poverený riaditeľ, PIENAP
Ing. Martin Kiska, zoológ, PIENAP
Ing. Katarína Žlkovanová, PhD., botanička, PIENAP
Ing. Štefan Soľava, lesník, PIENAP
Ing. Vladimíra Kunštárová, krajinárka, PIENAP
Mgr. Marián Buday, poverený riaditeľ RCOP v Prešove
Ing. Peter Potocký, strážca, S-NAPANT
Ing. Ján Kicko, zoológ, S-NAPANT
Ing. Oľga Baumerthová, dendrologička, CHKO Poľana
Roald Tretiník, strážca, S-NP Malá Fatra
RNDr. Eva Ondrová, ŠkOP - environmentálna výchova, Správa NP Malá Fatra
Peter Siman, strážca, Správa NAPANT
Ján Siman, strážca, Správa NAPANT
Radovan Reťkovský, strážca, S-NP Veľká Fatra
Mgr. Peter Drengubiak, krajinár, S-CHKO Kysuce
Mgr. Jozef Tomeček, zoológ, CHKO Záhorie
Ing. Drahoš Blanár, botanik, NP Muránska planina
Mgr. Jozef Kormančík, zoológ, Správa NP Slovenský raj
Ing. Peter Sabo, lesník, S-CHKO Latorica
Anna Šucháňová, strážkyňa, S-NAPANT
Ing. Martin Dubás, krajinár, Správa CHKO Východné Karpaty
Ing. Margaréta Malatinová, environmentálna výchova, PIENAP
Ing. Peter Cáder, lesník, vedúci odboru CHČP, Správa NP Malá Fatra
Ing. Vladimír Karola, strážca, S-CHKO Cerová vrchovina
Ivan Valach, zoológ, Správa CHKO Poľana
Ing. Izsák Gabriel, krajinár, Správa CHKO Dunajské luhy
Ing. Miroslav Buraľ, botanik, S-NP Poloniny
Mgr. Zuzana Bartušová, anorganička, S-NP Poloniny
Tomáš Flajs, strážca, S-NP Malá Fatra
Ing. Marek Dulák, lesník, CHKO Cerová vrchovina
Ing. František Kuna, odbor. prac. lesník, Správa NAPANT
Ing. Gabriela Zvarová, bývalá krajinárka, S-NP Malá Fatra
Ing. Lucia Priatková, envirovýchovná pracovníčka, S-CHKO Cerová vrchovina
Ing. Rastislav Gális, botanik, S-CHKO Cerová vrchovina
Mgr. Jozef Lengyel, zoológ, S-CHKO Dunajské luhy
RNDr. Vladimír Makara, krajinár, RCOP Prešov
Ing. Štefan Humeňanský, lesník, RCOP Prešov
Ing. Anton Šebej, poľnohospodár, RCOP Prešov
Ing. Milan Ďurica, zoológ, RCOP Prešov
Oľga Plavčanová, technicko-administratívna pracovníčka, RCOP Prešov
RNDr. Peter Hrušecký, vodohospodár, RCOP Prešov
Ing. Alena Bachingerová, anorganička, RCOP Prešov
Mgr. Zuzana Pánisová, strážkyňa, Správa NAPANT
Dalimír Bjel, strážca, Správa NAPANT
Jozef Kubov, strážca, Správa NAPANT
Ing. Pavol Lenko, strážca, Správa TANAP
Dušan Marko, strážca, CHKO Malé Karpaty
Ľubomír Hrinko, strážca, S-CHKO Latorica
RNDr. Ján Kadlečík, riaditeľ, S-NP Veľká Fatra
Róbert Benik, strážca, NP Slovenský kras
Marek Sústrik, strážca, NP Slovenský kras
Mgr. Rudolf Jureček, regionálny informatik, S-CHKO Záhorie
Ing. Miroslav Jarný, krajinár, CHKO Poľana
Igor Halgaš, strážca, Správa NAPANT
Ing. Stanislav Ondruš, zoológ, Správa NAPANT
Mgr. Iveta Buraľova, environmentálna výchova, Správa NP Poloniny
Ing. Milan Kidala, lesník, Správa CHKO Východné Karpaty
Ing. Renáta Žiačiková, koordinátorka pre EIA, Ústredie ŠOP SR
Rastislav Hlaváčik, strážca, Správa NAPANT
Ing. Ervín Hapl, dlhoročný pracovník Správy NP Muránska planina
Peter Vrlík, dlhoročný pracovník Správy NAPANT
Príloha č. 2:


