Dvadsiateho štvrtého mája dvetisícdevätnásť. Po hrádzi Váhu v Liptovskom Mikuláši sa pohybuje vrtná súprava firmy Hageos realizujúca štyri vrty – údajne bez vedomia Slovenského vodohospodárskeho podniku š. p., Odštepného závodu Piešťany, Správy povodia horného Váhu. V priestore sa - úplnou náhodou - práve v danom čase nachádza poslanec liptovskomikulášskeho MsZ a líder Nového Mikuláša Vincent Kultán. Zákulisné hry okolo MVE v Liptovskom Mikuláši pokračujú.

Akú úlohu zohráva poslanec MsZ Liptovský Mikuláš Vincent Kultán pri presadzovaní výstavby MVE v meste Liptovský Mikuláš?

Lokalizácia jedného z realizovaných vrtov

Aká je súvzťažnosť medzi masívnym výrubom brehových a sprievodných porastov na nábreží Váhu a výstavbou MVE?
Od Liptovského Hrádku po Liptovský Mikuláš hatia kedysi malebnú a vodácky atraktívnu rieku Váh už štyri malé vodné elektrárne. Ostatná z nich – pri obci Podtureň – ešte dýcha novotou. Ich koncentrácia na tak krátkom úseku nemá obdobu nikde na Slovensku, ani na občiansky ostro sledovanom Hrone.
Príbeh piatej z nich, ktorá sa má stať súčasťou koloritu mesta Liptovský Mikuláš, sa začal písať pred viac ako desiatimi rokmi a je prepojený aj na osobu niekoľkonásobného primátora mesta Alexandra Slafkovského a Kanoe Tatra Klub (KTK) Liptovský Mikuláš.
Práve KTK v novembri 2006 odobril Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši vodnú stavbu „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu – vodohospodárska časť I., II. a III. etapa, “ v rozsahu stavebných prác vo výške sto miliónov slovenských korún a termínoch ukončenia jednotlivých etáp k 31.12.2008, 31.12.2009 a 31.12.2010. Dve MVE, ktorých výnosy mali údajne financovať klub KTK Liptovský Mikuláš, mali mať max. odber vody z Váhu - 25 a 9,4 m3/s.
V novembri 2008 oznamuje KTK Liptovský Mikuláš Obvodnému úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši zmenu stavebníka – z vodáckeho klubu na firmu ENVIRO ENERGO, s. r. o, Bratislava, ktorej konateľmi sú Roman Kičko a Ivan Cibák.
KTK Liptovský Mikuláš, o. z., je 40%-ným spoločníkom firmy, ktorá v rokoch 2011 až 2018 vykazovala nulové tržby a záporný hospodársky výsledok. Už v danom čase bolo zrejme, že Ivan Cibák a Alexander Slafkovský - primátor mesta v rokoch 1990-1994, 1998-2006, 2010-2014 - sú v prepojení prostredníctvom KTK Liptovský Mikuláš a rozohrávajú, za chrbtom občianskej verejnosti, zaujímavú rošádu.

ENVIRO ENERGO, s. r. o, Bratislava (Zdroj: FinStat)
V roku 2012 Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši predlžuje firme ENVIRO ENERGO platnosť vodoprávneho povolenia na základe žiadosti, ktorá ako dôvod nerealizovania prác uvádza: „ ... z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nemohlo byť s realizáciou stavby začaté.“ Prečo nie je prekvapivým momentom, že firma, ktorá má nulové tržby, nemá voľných 100 mil. slovenských korún?
Riziko vypršania platnosti stavebného povolenia z dôvodu nezapočatia stavby, bolo údajne zažehnané – za peniaze daňových poplatníkov – navýšením pravobrežnej protipovodňovej hrádze ako súčasti cyklochodníka. A tento cyklochodník do dnešného dňa vraj nedisponuje kolaudačným rozhodnutím.
Táto transakcia bola legitimizovaná pár týždňov pred komunálnymi voľbami 2014, konkrétne dňa 22. októbra 2014, Dohodou o prevode práv a povinností vodnej stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu – vodohospodárska časť I., II. a III. etapa, “ uzatvorenou medzi ENVIRO ENERGO a Mestom Liptovský Mikuláš, v zastúpení Ivan Cibák a Alexander Slafkovský.
Mesto Liptovský Mikuláš sa podpísaním dohody zaviazalo, arogantne zastupujúc záujmy všetkých občanov mesta: „Vybudovať časť stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu – vodohospodárska časť I., II. a III. etapa – objekt SO 12 – Úprava úprava pravobrežnej hrádze nad haťou na vlastné náklady a zodpovednosť v rámci protipovodňových opatrení.“ Následne Alexander Slafkovský v komunálnych voľbách prehral.


Dohoda o prevode práv a povinností vodnej stavby uzatvorená medzi ENVIRO ENERGO a Mestom Liptovský Mikuláš, v zastúpení Ivan Cibák a Alexander Slafkovský.
Vyše desať rokov pretláčania MVE na území mesta Liptovský Mikuláš generuje niekoľko zaujímavých otázok: Je výstavba predmetnej MVE – v bezprostrednom kontakte s obydliami ľudí – verejným či súkromným záujmom? Koho a aké záujmy sledujú volení predstavitelia mesta a koľko finančných zdrojov z mestského rozpočtu sa vynaložilo či vynakladá na saturovanie súkromných potrieb, aj podnikateľských, skrývajúcich sa za verejný záujem? Kto stojí za aktuálnym „pohybom“ na hrádzi Váhu?
Množstvo rošád – realizovaných od roku 2006 – totiž naznačuje prevahu zákulisných hier nad vôľou reflektovať verejný záujem.

Kamaráti (zľava doprava) : Ladislav Dvořák – údajne napojený na toky finančných prostriedkov BMG Invest a Horizont Slovakia, že by budúci investor výstavby MVE (?), bývalý pravicový primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský a Ivan Cibák z ENVIRO ENERGO
P.S:
Venujeme sa monitoringu životného prostredia z hľadiska environmentálnej kriminality, realizujeme praktické aktivity v lokálnych komunitách, pripomienkujeme zákony i rôzne zámery atakujúce životné prostredie, sme pre mnohých poslednou nádejou v krajine korupcie, rodinkárstva, klientelizmu a predstieraných riešení. Napriek nášmu nasadeniu a dlhodobému úsiliu nás pravidelne nepodporuje žiadna korporatívna nadácia či firma. Našou nádejou sú drobní darcovia – ľudia obdobného zmýšľania. Ak si myslíte, že naša činnosť je spoločenský užitočná a potrebná, podporte nás prostredníctvom pravidelného finančného daru formou trvalého mesačného príkazu.ĎAKUJEME.
Rozhodnutie Okresného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši (2006) – povolenie vodnej stavby:








Oznámenie zmeny stavebníka (2008):

Rozhodnutie Okresného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši (2012) – predlženie platnosti rozhodnutia o povolení vodnej stavby (2006):


DOPLNENÉ DŇA 06.06.2019

DOPLNENÉ DŇA 10.06.2019
Vyjadrenie Alexandra Slafkovského ml., syna bývalého primátora, na sociálnych sieťach:
Za normálnych okolností sa do diskusií nezapájam a do politických už vôbec nie, ale pokúsim sa normálne zmýšľajúcim ľuďom objasniť chronológiu toho čo sa udialo a momentálne deje, keďže sa ma to ako športovca bytostne dotýka. Poďme teda po poriadku. Pred 41 rokmi sa postavil areál vodného slalomu, ktorý bol druhý na svete a v tom čase bol unikátny. Voda do kanála bola odrážaná z Váhu vakovou haťou aká je pri moste smerom na Závažnú Porubu. Avšak povodeň cca pred 30rokmi hať strhla, bágrami sa spravil narýchlo provizórny násyp, aby tiekla znovu voda do kanála s tým, že urýchlene sa musí postaviť nová regulovateľná hať aby v prípade povodne neohrozoval tento násyp vytopenie celého Nábrežia. Ako to už na Slovensku býva, provizórny násyp je tam do teraz. Za tie roky sa stalo niekoľko krát v časoch povodní, že členovia KTK plnili vrecia s pieskom a navyšovali breh pri provizórnom násype, hliadkovali v noci a v daždi s nachystaným bágrom, aby sa Váh nevylial, kým obyvatelia Nábrežia pokojne spali. Povodie Váhu pravidelne argumentovalo, že situáciu treba riešiť, aby nedošlo ku katastrofe a tak vzniklo zas len provizórne riešenie, že sa pri výstavbe cyklochodníka v danom úseku navýšil breh, aby sa zabránilo vytopeniu Nábrežia. Riešenie pomohlo, obyvatelia môžu pokojnejšie spávať. 30 ročné provizórium však pokračuje ďalej a regulovateľná hať stále nie je. Čo sa týka výrubu krovín popri Váhu: Povodie Váhu dalo vyrúbať kroviny a stromy s argumentom, že je to protipovodňové opatrenie a treba brehy vyčistiť (tiež sa mi to nepáči) Teraz ku samotnému areálu: 40 ročný kanál nespĺňa základné parametre v letných mesiacoch na tréning a organizáciu pretekov kôli nedostatku vody. My športovci sme nútení cez leto chodiť trénovať inde, čo stojí nemalé peniaze a kôli nestálej hladine vody nie je možné organizovať veľké podujatia inokedy ako na jar, keď je vody dostatok. 10 rokov bojujeme na všetkých frontoch aby sme dostali peniaze na potrebnú rekonštrukciu a teda boli schopní prečerpávať vodu z cieľa na štart(vo svete sa stavajú temer výlučne už len takéto kanále) za posledných 5 rokov sa nám podarilo pripraviť takmer všetku dokumentáciu a stavebné povolenia na výstavbu prečerpávania. Chýbal nám už len geologický prieskum, ktorý v týchto dňoch zabezpečuje firma kde pracuje Vincent Kultan. Jedná sa o vrty v miestach kde budú vstupné klapky do jednotlivých tratí, ktoré su nevyhnutné, pretože momentálne sú trate prehradzované provizórnym dreveným hradením. Po ukončení geologického prieskumu budeme mať všetku dokumentáciu a keď nám schvália peniaze na výstavbu, ktoré nám sľubujú už niekoľko rokov, môžme začať so záchranou areálu vodného slalomu. Na budúci rok chceme organizovať svetový pohár, ktorý je podmienený hotovým prečerpávacím systémom. Ak sa potrebný prečerpávací systém nevybuduje môžme o pár rokov celý areál zavrieť...
Čo sa týka MVE. Napíšem môj triezvy pohľad na vec ako člena KTK. Keďže je nutnosť spraviť z provizórnej sypanej hate regulovateľnú, tak bude tak či tak Váh prehradený v danom mieste ako je aj doteraz. Z ekonomického pohľadu, ak by sa našiel súkromný investor na stavbu MVE a klub KTK bude takmer polovičným vlastníkom, zabezpečilo by to schopnosť klubu platiť za energiu potrebnú na prečerpávanie vody z cieľa na štart a prípadný zisk z predaja energie generovanej MVE by zostal v klube a zabezpečilo by to rozvoj celého klubu od mládeže až po trénerov. Preto sa pri vybavovaní povolení na stavbu prečerpávania vybavuje aj povolenie na stavbu MVE, ktorá je však podmienená súkromným financovaním a teda stavba MVE je nanajvýš otázna, resp. hudba budúcnosti a preto je to aj v dokumentácii ako etapa č. lll. Aby som to zhrnul, priorita je spraviť prečerpávanie a klapky do tratí (preto sa robí geologický prieskum) následne regulovaná hať na Váhu eventuelne MVE ak sa nájde investor. Ako člen klubu a športovec viem, že cieľom klubu bol a vždy je prioritne rozvoj športu a areálu, ak za tým niekto hľadá čosi iné, tak len fabuluje, alebo má za cieľ zavádzať a vedome ubližovať. Ak už ani takéto vysvetlenie niekomu nestačí a nedokáže používať sedliacky rozum, mal by sa na chvíľu nad sebou zamyslieť. Nebudem už ďalej reagovať na prípadné komenty, keďže som presvedčený že ak môj príspevok niekomu nestačí ako vysvetlenie danej situácie, tak je to strata času a energie. Ďakujem
Mediálny tlak na modernizáciu areálu vodných športov, v súvislosti s ktorou sa počíta aj s výstavbou MVE.
DOPLNENÉ DŇA 11.06.2019
Dňa 10.06.2019 bol v Správach z regiónov RTVS odvysielaný príspevok "Vodnošportový areál na Liptove obnovia" (od 8:20) redaktora Milana Veleckého, ktorý prezentoval plánovanú rekonštrukciu areálu vodných športov v Liptovskom Mikuláši, ktorý je v správe Kanoe Tatra Klubu (KTK) Liptovský Mikuláš.
V príspevku nedostali možnosť vyjadriť sa ďalšie stavbou dotknuté strany ako Mesto Liptovský Mikuláš, Slovenský vodohospodársky podnik š. p., OZ Piešťany, Správa povodia horného Váhu v Ružomberku, Slovenský rybársky zväz a organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou a tvorbou životného prostredia OZ TATRY či OZ LIPA – Liptovskí aktivisti.
V reportáži zaznelo, že vodáci t. j. KTK Liptovský Mikuláš vybudoval protipovodňovú hrádzu (val), čo sa nezakladá na pravde.
Nestrannosť autora predmetného príspevku dokumentuje jeho okamžité zdieľanie na internetovej stránke platformy (verejnej skupiny) Nový Mikuláš, ktorá je v opozícii k súčasnému vedeniu mesta a ktorej vzťahy sú blízke k bývalému primátorovi mesta Alexandrovi Slafkovskému, a to samotným autorom príspevku – Milanom Veleckým.
Máme za to, že predmetný príspevok je v rozpore s Etickým kódexom novinára nielen z hľadiska objektívnosti a ucelenosti prezentovaných informácií, ale aj z hľadiska jeho príklonu ku konkrétnej politickej skupine.

DOPLNENÉ DŇA 19.06.2019
V uplynulom čase prebiehali na vodohospodárskom diele – ochrannej hrádzi Váhu – vrtné práce realizované spoločnosťou Hageos.
Občianske združenie TATRY požiadalo Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. o vyjadrenie sa k predmetnej činnosti, predovšetkým o odpovede na nasledovné otázky:
- Mal SVP, š.p., odštepný závod Piešťany, Správa povodia horného Váhu o tejto činnosti vedomosť?
- Vydal SVP, š.p., odštepný závod Piešťany, Správa povodia horného Váhu na túto činnosť súhlas? V prípade kladnej odpovede si Vás dovoľujeme požiadať o zaslanie zoskenovaného dokumentu.
- Aké je oficiálne stanovisko SVP, š.p., odštepného závodu Piešťany, Správy povodia horného Váhu k realizácii tejto činnosti?
- Aké je oficiálne stanovisko SVP, š.p., odštepného závodu Piešťany, Správy povodia horného Váhu k výstavbe MVE na Váhu v profile Liptovský Mikuláš – km 349,39 (miesto súčasného odberu vody pre areál vodných športov)?
Z odpovede na žiadosť o informácie vyplýva, že SVP, š. p. nemal o predmetnej činnosti – realizácii vrtov –žiadnu vedomosť a ani túto činnosť nepovoľoval.


DOPLNENÉ DŇA 28.06.2019
V prílohe Vám zasielame stanovisko na Vami požadované informácie v zmysle zákona NR SR č. 211 /2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám:
1. Sú vrtné práce – na danom mieste a v danom rozsahu – zahrnuté v rozhodnutí č. ŠVS-2006/01792-005/Mk zo dňa 21. 11. 2006
2.V prípade zápornej odpovedi , aké opatrenia bude realizovať OÚ Liptovský Mikuláš voči firme, ktorá predmetné práce vykonala bez príslušných povolení
Stanovisko OÚ Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o ŽP – úsek štátnej vodnej správy k bodu č. 1:
Rozhodnutie, ktoré vydal Obvodný úrad ŽP v Liptovskom Mikuláši – úsek štátnej vodnej správy pod č. ŠVS-2006/01792-005/Mk zo dňa 21. 11. 2006 je platné, lebo bol vybudovaný a odovzdaný stavebný objekt SO 12 - Úprava pravobrežnej hrádze nad haťou 1. 12. 2014, preto stavebník ENVIRO – ENERGO, s.r.o., Brečtanova 4, Bratislava môže v realizácii stavby MVE pokračovať. Pred začatím stavebných prác na ostatných objektoch MVE je povinnosťou stavebníka – ENVIRO - ENERGO, s.r.o., vykonať geologický prieskum - Vrtné práce. Vrtné práce stavebník vykonal na danom mieste a danom rozsahu pre zistenie podložia pre zakladanie stavby a stavebných objektov MVE. Vrtné práce v okolí existujúcej konštrukcie vakovej hate, ktorá bude po úprave vybudovaná ako stavebný objekt SO 01 - Vaková hať, stavebník vykonal z dôvodu jej stability. Vrtné práce sú zahrnuté v hore citovanom povolení.
SVP, š.p., OZ Piešťany k stavbe „Hať, MVE a úprava vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši v rkm toku Váh 349,25“ vydal stanovisko pod č. 4518/210/2006 zo dňa 11. 10. 2006 s pripomienkami, ktoré sú zahrnuté v hore citovanom rozhodnutí a stavebník ich musí dodržať a rešpektovať.
Stanovisko OÚ Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o ŽP úsek štátnej vodnej správy k bodu č. 2:
Okresný úrad Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o ŽP – úsek štátnej vodnej správy nebude realizovať žiadne opatrenia voči firme, ktorá vykonala vrtné práce z dôvodu, že hore citované rozhodnutie je platné.
Žiadam o potvrdenie prijatia E- mailovej správy
S pozdravom
Ing. Juraj Moravčík – OÚ Liptovský Mikuláš, OSZP – úsek štátnej vodnej správy
DOPLNENÉ DŇA 10.07.2019
Dobrý deň,
Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „MH SR“) bola dňa 01.07.2019 doručená Vaša žiadosť o sprístupnenie informácií podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorou ste žiadali sprístupniť nasledujúce informácie:
„• Bolo Kanoe Tatra Klub – Liptovský Mikuláš alebo firme ENVIRO ENERGO, s.r.o. Bratislava vydané osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia v súlade s dlhodobou koncepciou energetickej politiky?
• Ak áno, uveďte prosím číslo rozhodnutia a dátum resp. internetové umiestnenie predmetného rozhodnutia.“
Odpoveď na Vašu žiadosť o informácie zaevidovanú pod č. info70-2019 Vám sprístupňujeme elektronicky:
Ani jednej z uvedených spoločností nebolo vydané osvedčenie MH SR o súlade výstavby energetického zariadenia s energetickou politikou. Všetky vydané osvedčenia o súlade výstavby energetického zariadenia s energetickou politikou sú zverejnené na stránke: https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=https://www.mhsr.sk/uploads/files/tr4dWy9L.pdf
S pozdravom
Mgr. Zuzana Bobulová, odbor komunikácie | kancelária ministra
DOPLNENÉ 22.08.2019


DOPLNENÉ 30.09.2019
Niekoľko faktov:
- Predmetná stavba - „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu – vodohospodárska časť I., II. a III. etapa“ - neustále účelovo mení zodpovednú osobu (subjekt) za jej realizáciu. V roku 2008 prešli práva a povinnosti k stavbe z KTK Liptovský Mikuláš na spoločnosť ENVIRO ENERGO, s. r. o, Bratislava. „Dohodou“ z 22.10.2014 – tesne pred vypršaním predĺžených právoplatností rozhodnutí – prešla časť záväzkov na mesto Liptovský Mikuláš.
- Firma ENVIRO ENERGO v rokoch 2011 až 2018 vykazovala nulové tržby a záporný hospodársky výsledok.
- Zahájenie stavby bolo špekulatívne, a to prevodom povinnosti na mesto Liptovský Mikuláš s plnením vybudovanie protipovodňovej hrádze ako súčasti cyklochodníka, ktorý je údajne do dnešných dní neskolaudovaný. Stavba reálne neprebieha, stavenisko nie je označené ...
- Upozorňujeme, že MVE nemá platné osvedčenie o súlade investičného zámeru s koncepciou energetickej politiky (čo mal byť mimochodom povinný podklad pre vydanie vodoprávneho povolenia), čo by spôsobilo, že po dokončení MVE by táto nebola pripojená do distribučnej siete a jej výstavba by bola de facto zbytočná. V tejto chvíli je teda nepochybné, že vodná stavba „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ nie je v takom štádiu výstavby, ktorá by vylučovala možnosť dodatočného posúdenia vplyvov na stav útvarov povrchových a podzemných vôd v dotknutom území.
- Od roku 2006 – v ktorom bola stavba povolená – sa významne zmenili pomery na rieke Váh z hľadiska situovania vodných stavieb na úseku Liptovský Hrádok, sútok s Belou – Liptovský Mikuláš, zaústenie do VN Liptovská Mara. V danom úseku sú už v tejto chvíli situované 4 MVE, ktoré významným spôsobom zmenili charakter prietočného profilu a dynamiku vodného toku Váhu. Na danom úseku Váhu sa taktiež nachádzajú zaústenia ČOV, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody vo vodnom recipiente. Vybudovanie ďalšej MVE je preto nežiaduce.
- Vplyvy vodnej stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ neboli posúdené v procese EIA, keďže v tom čase legislatíva umožňovala absolvovať iba tzv. zisťovacie konanie. V tomto konaní, ktoré nenahrádza proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, neboli žiadnym resp. veľmi nedostatočným spôsobom identifikované, popísané a zhodnotené vplyvy na stav vodných útvarov, a neboli dané žiadne podmienky či navrhnuté opatrenia na elimináciu vplyvov na stav vôd. Neboli ani identifikované, popísané a zhodnotené kumulatívne a synergické vplyvy iných stavieb a projektov, ktoré by mohli mať v súvislosti s realizáciou stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ vplyv na životné prostredie resp. stav vôd.
Pri tom už v čase zisťovacieho konania, resp. v čase vydania územného rozhodnutia, ako aj stavebného a vodoprávneho rozhodnutia platila na Slovensku Smernica 2000/60/ES, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (tzv. Rámcová smernica o vode) a ktorá obsahuje povinnosť posúdiť vplyvy infraštruktúrnych projektov na stav vôd. Toto sa nikdy v prípade stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ neudialo.
Upozorňujeme, že aj Európska komisia v rámci preskúmavania vykonávania environmentálnych právnych predpisov a politík z jari tohto roku konštatovala, že cit. „Pokiaľ ide o malé vodné elektrárne, Slovensko sa zaviazalo preskúmať rozličné možnosti, ako vykompenzovať protiprávne následky zanedbania vypracovania posudzovania vplyvov na životné prostredie vrátane potreby vykonať následné hodnotenia a vykonania dodatočných opatrení, ktorými by sa zmiernili účinky realizovaných projektov.“ Práve vodné stavby, ako je predmetná „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ môžu byť bez problémov dodatočne posúdené a môžu byť navrhnuté a realizované dodatočné opatrenia na zmiernenie účinkov a negatívnych vplyvov.
Preto žiadame:
vykonanie štátneho stavebného dohľadu v súčinnosti s príslušnými orgánmi verejnej správy, pri ktorom bude skontrolovaný priebeh stavby „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ a súladu stavebnej činnosti s vydanými povoleniami,
dodatočné posúdenie vplyvu projektu „Hať, MVE a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši – vodohospodárska časť I., II., III. etapa“ na stav vodných útvarov povrchovej a podzemnej vody (tzv. čl. 4. 7. Rámcovej smernice o vode).


