
Zber nápojových kartónov môže byť realizovaný:
- prostredníctvom samostatných kontajnerov červenej alebo oranžovej farby,
- do žltého kontajnera určeného na zber plastov.
Druhý spôsob znižuje logistické náklady celého systému triedenia odpadov.
Napr. v meste Liptovskom Mikuláši (v zberovej oblasti Verejnoprospešných služieb – Liptovský Mikuláš) majú občania možnosť vhadzovať do kontajnera žltej farby 5 komodít: plastové fľaše označované ako PET-fľaše, do ktorých je balená väčšina nápojov, tzv. zmesové plasty (všetky obaly od umývacích a čistiacich prostriedkov ako napr. obaly od šampónov, sprchovacích gelov, saponátov a pod.), kovové obaly a plechovky (konzervy, obaly od energetických nápojov, piva a pod.), viacvrstvové kombinované obaly z mlieka, džúsov a lacných druhov vína (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny) a čisté umelohmotné fólie. Obsah žltých kontajnerov následne putuje do separačného strediska na sídlisku Podbreziny, kde sa tieto komodity od seba oddeľujú, triedia podľa ďalších požiadaviek odberateľa, lisujú a distribuujú k odberateľovi.
Nápojové kartóny resp. viacvrstvové kombinované obaly, ako už naznačuje ich názov, sú zložené z viacerých vrstiev rôznych materiálov. Najčastejšie je to polyetylén (21 %), bezdrevný kartón (73,5 %), hliník vo forme fólie (5 %) a tlačové farby (0,5 %). Tieto nápojové obaly môžu byť aseptické (obal určený na uchovávanie potravín po ich špeciálnom ošetrení, najčastejšie metódou rýchleho ohrevu) a neaseptické (obal určený na nápoje ošetrené pasterizáciou).
Ich recyklácia po vyzberaní môže byť priama tzv. downcyklácia alebo recyklácia tzv. rozvlákňovaciou metódou.

Zber nápojových kartónov na škole
Downrecykláciou viacvrstvových kombinovaných obalov z mlieka, džúsov ... sa v slovenskej firme Kuruc Company, spol. s r. o. – Veľké Lovce vyrába stavebná doska TETRA K (http://www.kuruc.sk).
Rozvlákňovaním: Nová rozvlákňovacia linka bola v novembri 2009 uvedená do skúšobnej prevádzky v Šuranoch (ide o projekt spoločnosti Kuruc Company, spol. s r. o. – Veľké Lovce). Táto linka dokáže v plnom nábehu spracovať 10 000 t nápojových kartónov (pre informáciu, momentálny zber v SR sa pohybuje okolo 2 000 t za rok), a nielen to, dokáže spracovať všetky obaly vrstvené polyetylénom, napr. obaly od cukru. Výsledným produktom je nasávaná kartonáž. Ide o celú radu výrobkov od fixačných vložiek používaných pri balení a ochrane bielej a čiernej techniky, cez obaly na vajíčka a zeleninu, jednorazové zdravotnícke pomôcky až po zakoreňovače. Výmety (hliník, plasty) sú spracovávane v linke na kompozitné dosky (downrecyklácia).

Z internetovej stránky firmy
Vedeli ste, že:
- V Európe sa denne balí do viacvrstvových kombinovaných materiálov asi 70 miliónov litrov mlieka, ovocných štiav, vody, vína, polievok ...
- Nápojové kartóny predstavujú 5 % z celkového objemu obalov z papiera a lepenky.
- V Európe sa ročne vyzbiera 12 miliárd kusov týchto obalov (330 000 ton).
- Celková miera recyklácie nápojových kartónov v EÚ (25 štátov) bola v roku 2004 cca 29 %.
- V roku 2008 sa v SR vyzbieralo cca 19 % nápojových kartónov z celkového množstva uvedeného na trh, ktoré je odhadované na 8 000 ton za rok.
- Z 2 nápojových kartónov o objeme 1 liter (typ C/PAP, napr. od mlieka) vyrobíme 1 m2 jednorázových kuchynských utierok.