Ako ukázala RTVS v reportáži „Znečistená rieka Bodva,“ Jasov sa opäť topí v tonách odpadkov. Napriek platným zákonom a preneseným kompetenciám na miestnu samosprávu, napriek štátom platenej občianskej poriadkovej službe. „Slovensko do toho!“ v podobe starostu Mariána Dzurika vajatá niečo o zlepšení stavu (mimochodom, nezlepšilo sa nič), o chýbajúcich zberných kukách, mysliacich tým nádoby na komunálny odpad.
Slovensko je plné bielych prasiat mediálne označovaných nerómovia, príslušníkmi majority, ktorí si z krajiny urobili smetisko, veď za bráničkou domu to už nie je moje. Tu však registrujeme aspoň sporadické pokusy o stotožnenie páchateľa, pomenovanie stavu a symbolickú represiu.
Pred vchodom do Jasovskej jaskyni však končí právny štát. Páchatelia sú známi, aj keď kolektívni, v pozícii komparzu televíznych kamier, v smrade a dyme miesta na ktorom rôzni splnomocnenci dokážu – na občasných zblúdilých služobných cestách – viesť plamenné reči o zmene, výchove a trpezlivosti. Už skoro tridsaťročnej.
Mariána Kotlebu – nečinnú hlasnú trúbu – vytvorilo systémové vegetovanie štátnych orgánov, samospráv a všetkých represívnych zložiek. Nielen v Jasove nemá kto tresnúť po stole a prikázať stovkám poflákujúcich sa entit, bez základných hygienických a sociálnych návykov: „Kurva, do zajtra sa tu bude dať žrať zo zeme!!!“
V štáte, v ktorom sa na stovkách lokalít rozpadol právny systém, v ktorom stovky ľudí míňajú štátne a európske finančné zdroje na zametanie pár ulíc (tu neplatí hodnota za peniaze?), sú príklady niekoľkých obcí typu Spišský Hrhov, kde sa za špecifických okolností podarilo naštartovať zmenu, už trochu otrepanou agendou.
Ak sa ľudia majú právo uchádzať o volené funkcie bez rasovej, náboženskej, vzdelanostnej a inej diskriminácie - s následným dopadom na kvalitu výkonu samosprávy, ak je povinnosťou každého občana riadiť sa príslušnými zákonmi, tak tento princíp láskavo uplatňujme všade a voči každému. Upratanie obce by mal zvládnuť aj absolvent niekoľkých tried základnej školy, a to bez daňovými poplatníkmi vyskladanej dotácie päťdesiattisíc eur.
Nezaujíma ma Marián Kotleba rovnako ako má nezaujíma kto vlastní či nevlastní zberné kuky v akejkoľvek slovenskej obci, nevidím však dôvod na štátom organizovanú a tolerovanú diskrimináciu jednotlivých občanov v právach a povinnostiach.




Rieka Bodva v Jasove (Zdroj: RTVS)