
Plasty
Plasty sú obohatené rôznymi látkami, ako sú zmäkčovadlá, farbivá, stabilizátory, spomaľovače horenia, a pod. Tie často obsahujú ťažké kovy, hlavne kadmium a zinok, ktoré sa pri spaľovaní uvoľňujú do ovzdušia a taktiež zostávajú v popole.
Pri nedokonalom horení plastov vzniká taktiež oxid uhoľnatý, ktorý sa viaže na krvné farbivo –hemoglobín, ktorý sa zúčastňuje na transporte kyslíka v tele. Vysoké koncentrácie oxidu uhoľnatého spôsobujú smrť udusením organizmu.
Spaľovaním plastov vznikajú aj monoméry príslušného plastu (základné stavebné kamene jeho uhľovodíkového reťazca), najmä etylén, propylén a styrén. Vo vysokých koncentráciách sú jedovaté a taktiež majú negatívny účinok na krvný obeh.
Spaľovaním plastov sa taktiež uvoľňujú do ovzdušia uhľovodíky, ktoré sa stávajú súčasťou tzv. fotochemického smogu a ftaláty, ktoré sa koncentrujú v ľudskom tele.
Najnebezpečnejším spaľovaním je spaľovanie PVC (polyvinylchloridu). Horením PVC vzniká kyselina chlorovodíková, ktorá silne dráždi horné dýchacie cesty. Pri spaľovaní PVC uniká aj monomér PVC – vinylchlorid a dioxíny, ktoré sú karcinogénne. Súčasťou spalín z PVC je aj plynný chlór a fosgén, čiže plyny, ktoré sa používali ako bojové otravné látky počas prvej svetovej vojny. Nízke koncentrácie týchto látok môžu spôsobovať ochorenia dýchacích ciest, chlórakné, vysoké koncentrácie poleptajú pľúca a spôsobujú smrť.
Guma
Spaľovaním gumy vznikajú oxidy síry, ktoré sú súčasťou fotochemického smogu a zložkou kyslých dažďov a sadze.

Orava
Drevotrieska a náterové hmoty
Pri výrobe drevotriesky sa ako tmeliaca látka používajú formaldehydové živice. Pri horení sa rozkladajú a uvoľňuje sa formaldehyd a fenoly. Formaldehyd väčšinou zhorí a fenoly unikajú do ovzdušia, kde sa prejavujú silným dráždivým účinkom na organizme. Ďalšie chemické látky unikajú pri spaľovaní z náterových hmôt.
Polyamidy
Vyrábajú sa z nich umelé textílie (silon, nylon). Pri ich nedokonalom horení vzniká hlavne čpavok. Ten už pri nižších koncentráciách dráždi oči, sliznice nosa, spôsobuje nevoľnosť a bolesti hlavy. V malom množstve uniká aj kyanovodík, ktorý i v malých koncentráciách vyvoláva škrabanie v krku, sčervenanie spojiviek, prudké bolesti hlavy až závrate.
Biologicky rozložiteľný odpad
Dusivý dym vznikajúci spaľovaním lístia, trávy ..., obsahuje oxid uhoľnatý, uhľovodíky, oxid dusný a dechtové látky.
Od 1. 1. 2006 je zakázané, zákonom o odpadoch, spaľovať tzv. biologicky rozložiteľný odpad a taktiež je zakázané takýto odpad ukladať na skládky odpadov. Tento odpad sa musí zhodnocovať napr. kompostovaním.
Tu je potrebné taktiež uviesť, že zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi zakazuje zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, taktiež zakazuje plošné vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov, zároveň však pozná inštitút tzv. kontrolovaného spaľovania (spaľovanie na záhrade, verejnom priestranstve ... musíte vopred ohlásiť na čísle 150 v opačnom prípade sa vystavujete pokute 331 €).
Okrem toho, iný zákon, zákon č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov (občiansky zákonník) deklaruje, že „Nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi a parami.“

Neotravujme si život
Ak nechceme sebe, svojim deťom či susedom doslova otravovať život, mali by sme upustiť od spaľovania odpadov v domácich peciach, kotloch a na záhradách.
Nielen preto, že je to zakázané, ale najmä preto, že:
- máme záujem na nekonfliktných susedských vzťahoch,
- svojím konaním sledujeme celospoločenský záujem, nielen vlastný prospech,
- nekontaminujeme jednotlivé zložky životného prostredia, a tým nepoškodzujeme aj ľudské zdravie,
- triedením odpadov a ich kompostovaním šetríme prírodné zdroje a umožňujeme materiálové zhodnocovanie odpadov.
K príprave tohto článku boli použité texty Priateľov Zeme – SPZ (http://www.priateliazeme.sk/spz).