Neprebudené Slovensko

Písmo: A- | A+

Kto a kedy dokáže poblázniť ľudí pre nadčasové myšlienky praktického charakteru ako je napr. masová výsadba drevín v obciach i krajine či čistenie odpadkami zahádzaného Slovenska.

Nie každý je samotárom na vlastnom piesočku, solitérom sledujúcim individuálnu cestu a záujmy, iniciátorom či dokonca lídrom. Mnohí občania sa ochotne angažujú, pokiaľ im niekto vytvorí organizátorsky dáždnik a vygeneruje v nich pocit, že sa účasťou na dianí stávajú súčasťou niečoho väčšieho, nadčasového a užitočného. U susedov to pochopili. 

Zakladateľ a koordinátor aktivity Nadace Partnerství v spolupráci s Ministerstvom životního prostředí ČR a generálnym partnerom Nadaci Tipsport sa rozhodli poblázniť verejnosť, obce, samosprávne kraje i firmy pre myšlienku vysadenia 10 miliónov stromov v priebehu 5 rokov, a to v rámci iniciatívy Sázíme budoucnost – hlavou, srdcem, rukama. Aktuálny stav: 1 077 268 stromov / 34 541 zapojených ľudí.

Motivačná internetová stránka iniciatívy sa zapĺňa jednotlivými aktivitami, po rozklinutí ktorých sa zobrazí plánovaná alebo už realizovaná výsadba, počty potrebných dobrovoľníkov alebo výsledky akcie vrátane fotografií. Webová stránka umožňuje aj finančne podporovať sadenie drevín.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ďalšou „národnou“ iniciatívou v Českej republike je Ukliďme Česko. Od roku 2014 sa do čistenia Čiech, Moravy a Sliezska zapojili stovky tisíc občanov – aj počas prebiehajúceho a stále pandemického roka 2021 je zatiaľ zaregistrovaných 1 760 upratovaní – iniciatíva má mohutnú mediálnu podporu i finančných partnerov.

Každá akcia – v grafickej ukážke je rok 2019 – sa dá rozkliknuť až na úroveň jednotlivej akcie, jej organizátora a počtu účastníkov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Na Slovensku – žiaľ – influenceri t. j. ľudia so zásadným vplyvom na iných ľudí, ktorí majú tisíce followerov t.j. stúpencov, nasledovateľov, prívržencov, sledovačov, uviazli v petičných akciách a teoretickom pretláčaní tém napr. problematiky klimatických zmien v mediálnom priestore.

A ani Ministerstvo životného prostredia SR - ako ústredný orgán štátnej správy - nenašlo odvahu, entuziazmus, ľudské kapacity a finančné zdroje, aby zjednotilo izolované iniciatívy a ich lídrov do efektívnej siete, pobláznilo ľudí pre nadčasové myšlienky praktického charakteru ako je napr. masová výsadba drevín v obciach i krajine či čistenie odpadkami zahádzaného Slovenska.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu