Takto vyhodené lieky kontaminujú prírodné prostredie a vyvolávajú postupnú rezistenciu (odolnosť, necitlivosť) baktérií voči antibiotikám (antibiotická rezistencia), čím sa antibiotický liek stáva neúčinným. Zber nespotrebovaných liekov od občanov prebieha prostredníctvom lekární a následnú likvidáciu v špeciálnych spaľovniach zabezpečuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL, http://www.sukl.sk).
Kedy je potrebné lieky vyradiť?
- Ak ich pacient nebude ďalej užívať.
- Lieky po dátume expirácie.
- Aspirínové a paracetamolové tabletky, ktoré cítiť po octe.
- Tablety, ktoré sa mrvia, praskajú alebo menia farbu.
- Kapsuly, ktoré zmäkli, sú popraskané alebo zlepené.
- Tekutiny, ktoré zhustli, zmenili farbu, chuť alebo vôňu.
- Tuby, ktoré tečú, sú popraskané alebo stvrdnuté.
- Masti a krémy, ktoré zmenili vôňu alebo vzhľad, či už ide o farbu, tuhosť či konzistenciu.
Najdôležitejšia zásada: Lieky, ktoré nebudete ďalej používať a lieky po dátume expirácie neodhadzujte do bežného domáceho odpadu, ale zaneste ich do lekárne!
Štátny ústav pre kontrolu liečiv vydal dňa 18.9.2009 usmernenie k likvidácii nepotrebných liekov od obyvateľov, ktoré obsahuje nasledovné odporúčania:
- Nepotrebné tablety, kapsuly a čapíky vysypte z originálneho obalu, (z blistra, stripu, sáčku, a pod.) do plastového alebo papierového vrecka a zaneste do lekárne.
- Nepotrebné sklenené obaly, plastové obaly a hliníkové tuby, s polotuhými alebo tekutými liekmi, vyberte z vonkajšieho papierového obalu lieku, dajte do plastového alebo papierového vrecka a zaneste do lekárne.