Odpad za žetóny

Už 167 slovenských samospráv sa rozhodlo zefektívniť systém zberu komunálneho odpadu a ušetriť občanom peniaze. 28,5 mil. eur ročne by slovenským obciam ušetrilo plošne zavedenie množstvových systémov zberu komunálnych odpadov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Inštitút environmentálnej politiky zverejnil štúdiu „Spravodlivé odpady – analýza vplyvov zavedenia množstvového zberu na Slovensku“ v ktorej konštatuje, že len necelých 13 % obyvateľov Slovenska platí poplatok v závislosti od množstva vyprodukovaného odpadu.

Väčšina obcí účtuje obyvateľom ročný paušálny poplatok, ktorý je pre všetkých obyvateľov obce rovnaký bez ohľadu na produkované množstvo odpadu. Takáto forma poplatku nemotivuje občanov k zníženiu produkcie alebo k zvýšeniu triedenia, resp. kompostovania odpadov. Naopak zber, pri ktorom poplatok závisí od váhy alebo objemu vyprodukovaného odpadu, tzv. množstvový zber, predstavuje priamu finančnú motiváciu a nástroj na uplatňovanie princípu „plať za to, čo vyhodíš“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V praxi sa používa najmä kontajnerovo-intervalový zber, pri ktorom sa výška poplatku vypočíta podľa frekvencie vývozov a veľkosti nádoby.

Druhým najčastejším typom je množstvový zber pomocou žetónov, ktoré si občan zavesí na smetnú nádobu ak ma záujem o jej vyprázdnenie.

Potenciálne riziko vytvárania nelegálnych skládok možno minimalizovať vhodným nastavením systému poplatkov a preventívnymi opatreniami. V praxi sa s týmto fenoménom stretlo len málo obcí. Takémuto správaniu sa však dá účinne predchádzať rozumným nastavením systému (minimálny poplatok, systém zliav) a viacerými preventívnymi opatreniami. Podmienkou je tiež dostatočná infraštruktúra pre triedený zber.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Množstvový zber na Slovensku signifikantne znižuje produkciu zmesového odpadu a zvyšuje mieru triedenia. Z analýzy údajov za obdobie rokov 2010-2018 vyplýva, že množstvový zber na Slovensku znižuje produkciu zmesového odpadu na obyvateľa v priemere o 22 %. Zavedenie žetónového zberu znižuje množstvo zmesového odpadu o takmer 31 %, kontajnerovo-intervalový zber o 11 %. Triedenie plastov je pri tomto type poplatkov vyššie o 15 % a triedenie skla o 9 %.

V roku 2018 bolo na Slovensku 167 obcí s množstvovým zberom zmesového komunálneho odpadu, z toho 74 obcí so žetónovým zberom1 a 93 obcí s kontajnerovo-intervalovým zberom. Počet obcí s množstvovým zberom vzrástol zo 102 v roku 2010 na 167 obcí v roku 2018. Žetónový zber je rozšírený najmä v okresoch Tvrdošín, Malacky, Ružomberok a Nové Zámky. Najviac obcí s kontajnerovo-intervalovým systémom sa nachádza na západnom Slovensku v okresoch Malacky, Senec, Senica a Pezinok. Ďalších 283 obcí má kombináciu paušálnych a variabilných poplatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Obec Rakovnica zaviedla systém žetónov v roku 2017 s povinnou kúpou minimálne 9 žetónov na domácnosť ročne. V rokoch 2017 a 2018 obec vyprodukovala v priemere o 33 % menej zmesového odpadu na obyvateľa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím s paušálnym zberom. Z faktúr uverejnených na stránke obce tiež vyplýva, že v obci ušetrili 37 % na nákladoch za skládkovanie a zvoz zmesového odpadu. Množstvo triedeného odpadu na obyvateľa vzrástlo dvojnásobne a obec začala vykazovať triedenie bioodpadu.

Obec Vrádište je jednou z prvých obcí na Slovensku s evidovaním a účtovaním odpadu pomocou čiarových kódov od roku 2013. Po zavedení zaznamenali zníženie komunálneho odpadu v priemere o 7 % a zvýšenie separovania o takmer dvojnásobok. Obci sa tiež darí pokrývať náklady na zvoz a zneškodňovanie z príjmov z poplatkov. Dobrá skúsenosť inšpirovala aj susedné obce Chropov a Dubovce, ktoré zaviedli množstvový zber v roku 2016, resp. 2019.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Jednorazová investícia do množstvového zberu na celom Slovensku môže podľa inštitútu predstavovať 0 až 28,6 milióna eur. Prevádzkové náklady sa môžu pohybovať vo výške 0 až 2,3 milióna eur ročne v závislosti od typu a informatizácie systému.

Tu je potrebné si uvedomiť, že podľa Envirostratégie 2030 SR má v roku 2030 recyklovať 60% komunálneho odpadu a do roku 2035 obmedziť jeho skládkovanie na min. 25%. 

Obrázok blogu
Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu