Petícia, ktorú spoločne vyhlasuje 25 ochranárskych organizácií a združení, ako aj 50 významných osobností z oblasti ochrany prírody a verejného života - a bude spustená od pondelka 21.06.2021 - požaduje dlho sľubovanú reformu národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody na Slovensku.
Slovenské národné parky momentálne trpia nadmernou ťažbou dreva a neustále pribúdajúcou výstavbou. Taktiež je v nich dovolené poľovať. Okrem toho ani jeden z nich nespĺňa medzinárodný štandard Svetového zväzu ochrany prírody IUCN pre ochranu prírody v národných parkoch.
Podľa Karola Kaliského z iniciatívy My sme les, jedného z vyhlasovateľov petície, je najvyšší čas konať: „Naše národné parky sú krásne, no z hľadiska ochrany prírody sú na tom žalostne až kriticky. Ak dnes nezakročíme, naďalej budeme strácať nielen cenné lesy, ale aj ohrozené živočíšne a rastlinné druhy, vrátane tých s medzinárodným významom – mnohé z nich možno už nenávratne“.
Petícia a s ňou spojená rozsiahla kampaň majú za cieľ vysvetliť zložitú situáciu v národných parkoch širokej verejnosti a získať čo najširšiu verejnú podporu pre ich zásadnú reformu, ktorú požadujú od vlády a poslancov parlamentu.
„Vnímame obrovskú frustráciu verejnosti zo situácie v národných parkoch. Ľudia síce vidia, že sa v nich všade ťaží a stále pribúdajú nové stavby, no nechápu prečo. V kampani sa im budeme snažiť vysvetliť, prečo je to tak a čo je potrebné zmeniť, aby národné parky mohli začať skutočne chrániť prírodu na svojom území a aby táto bola slobodná,“ vysvetľuje Marek Kuchta, koordinátor kampane, taktiež z iniciatívy My sme les.
„Aj vďaka novej stratégii EÚ v oblasti biodiverzity majú reformy posilňujúce ochranu prírody dnes výrazne lepšie vyhliadky na úspech. Regióny s cennými územiami tak môžu dlhodobo profitovať, ak si ich budú príkladne chrániť, prípadne zlepšovať ich stav,“ dodáva.
Ľudia môžu od budúceho týždňa podpisovať petíciu na stránke oslobodme.sk, ktorou vládu a poslancov vyzvú na viacero podstatných zmien. Medzi požiadavky patrí prevod štátnych pozemkov pod správy národných parkov, vyriešenie chýbajúcich zonácií či nedostatočných zákonných právomocí, kvôli ktorým dnes národné parky nedokážu zakázať ťažbu dreva či zamedziť výstavbe na ich území.
Petícia okrem toho žiada naštartovanie komplexnej ochrany prírody na Slovensku: „Príroda na Slovensku nie sú len národné parky, myslíme aj na ostatné chránené územia. Ich ochrana je podobne, ako v prípade národných parkov, často veľmi nedostatočná a musí sa zlepšiť,“ dopĺňa Marián Jasík zo združenia PRALES, ktoré tiež patrí k iniciátorom kampane.
Petíciu vyhlasujú: My sme les, WWF Slovakia, OZ Prales, SOS/BirdLife Slovensko, Lesoochranárske zoskupenie VLK, BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie), Slovenský ochranársky snem, Ochrana dravcov na Slovensku, Pre Dolinu, Klíma ťa potrebuje, Aevis Foundation, Asociácia prírodného turizmu, Združenie Slatinka, Naše Karpaty, Znepokojené matky, Priatelia Zeme-CEPA, PRIATELIA ZEME - SPZ (Friends Of The Earth Slovakia), OZ TATRY, OZ SOSNA, LIPA - Liptovskí aktivisti, o.z., Zvierací ombudsman, ZO 6 SZOPK, Centrum pre filantropiu , Platforma Cirkulárny Hub, Centrum environmentálnych aktivít.
(Zdroj: Tlačová správa z dňa 17.06.2021)

DOPLNENÉ DŇA 25.06.2021
