Z regionálnej tlače Liptova som sa dozvedel - bez akejkoľvek investigatívnej pridanej hodnoty: „Minulý rok vďaka projektom podporených z participatívneho rozpočtu Liptovského Mikuláša pribudli v meste napríklad detské preliezačky, ihriská alebo nová zeleň. Na projekty šlo minulý rok 50-tisíc eur, tento rok to bude rovnaká suma.“
Už naozaj nejdem riešiť filozofickú otázku „čo je a čo nie jeparticipácia“, aktuálnu módu financovania workoutových ihrísk, na ktorých celé dní neuvidíte ani nohu, netransparentné hlasovanie o projektoch, podporu kvantity – aj za cenu zlučovania projektov a rapídneho okliešťovania ich rozpočtov – na úkor kvality, ani to, že sa k peniazom participácie vôbec nedostanete nakoľko celý proces „obstaráva“ mesto, ale bolo by minimálne slušné, vytvoriť platformu, na ktorej by sa záujemca dozvedel , ktoré schválené projekty z rokov 2016 a 2017 boli aj naozaj realizované, nie len formálne vyfakturované.
Kým pri peniazoch zo súkromných nadačných zdrojov sú všetky termíny záväzné, ukončenie projektu - vzhľadom k čerpaniu finančných zdrojov - musí mať charakter fyzicky verifikovateľných a dokončených výstupov, podporený subjekt disponuje schválenými finančnými zdrojmi, manažérky projekt riadi a je povinný uvádzať pravdivé informácia – viazané na priebežné a záverečné správy, tak v prípade participácie v Liptovskom Mikuláši nenájdete na internetovej stránke mesta žiadne informácie o realizovaných projektoch, ich overiteľný odpočet.
Aj bez toho, aby som sa musel ad hoc pridať k Trom pátračom, viem, že do dnešného dňa neboli osadené 3 ks lavičiek v rámci projektu schváleného ešte v roku 2016 a 10 ks v rámci iného projektu z roku 2017. Ďalej, priamo z okna – počas uplynulého decembra – som mal možnosť sledovať budovateľské úsilie spojené s realizáciou iného projektu, odohrávajúce sa v prvom snehu, ktoré bolo príchodom Vianoc „náhle“ zastavené. Výsledok formálne ukončeného projektu môžu každý deň vidieť nielen všetci tlačovými správami nezblbnutí obyvatelia sídliská Podbreziny, ale aj rodičia žiakov navštevujúcich ZŠ v Okoličnom, kde to dopadlo rovnako: projekty v štádiu nedokončených zemných prác.
Participačný projekt na sídlisku Podbreziny – účtovne ukončený:


Participačný projekt pri ZŠ v Okoličnom – taktiež papierovo dokončený:




To, že niekoho zastihne pri realizácii projektu koncoročná metelica a mínus desať stupňov Celzia, ktoré neumožnia dielo dokončiť, ako manažér 162 projektov, pokladám len za dôkaz zlyhaného plánovania – od začiatku do konca participácie.
Na záver si neodpustím malú regionálnu poznámku: Ak by takto nedokončený projekt a neupravené verejné priestranstvo zanechal za sebou Pado, tak by bol plný internet anonymných diskutérov poukazujúcich na moju prácu, schopností a priame ohrozovanie života či zdravia ľudí. A z MsÚ Liptovský Mikuláš by som preberal doporučené zásielky obsahujúce výzvu „na nápravu stavu.“
Tak na čo sa to tu hráme? Anonymne a participačne.