My, podpísaní občania, žiadame Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, aby ochrana prírody, biodiverzity, klímy a krajiny, bola kľúčovou prioritou pri príprave Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) 2021-2027. Kombinácia zlého nastavenia poľnohospodárskej politiky EÚ a jej realizácie na národnej úrovni viedla k tvorbe monokultúr (vo veľkej miere) energetických plodín (napríklad kukurice a repky) a úbytku prírodných krajinných prvkov, čo spôsobilo výrazné zhoršenie stavu krajiny a biotopov a úbytok vzácnych a aj bežných druhov živočíchov. Nový strategický plán pre SPP je príležitosť vrátiť život do krajiny a podporiť farmárov hospodáriacich ohľaduplne ku prírode.
Žiadame preto ministerstvo, aby pri príprave novej SPP a jej následnej aplikácii zohľadnilo požiadavky, ktoré spoločne navrhli SOS/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Ochrana dravcov na Slovensku a iniciatíva My sme les:
Vytvoriť priestor pre biodiverzitu aspoň na 10 % výmery každej farmy vo všetkých typoch krajiny. Stromy, kríky, medze, terasy, plochy úhoru či kvetnaté pásy bez použitia agrochemikálií budú slúžiť ako útočisko pre hmyz, vtáky a malú zver.
Motivovať farmárov k častejšiemu striedaniu plodín s povinným zastúpením viacročných krmovín a tráv na ornej pôde na úrovni aspoň 10 % a tým znížiť podiel pestovania energetických plodín a ich dopad na prírodu, biodiverzitu a pôdu.
Motivovať farmárov k zmenšovaniu výmery pôdnych blokov (s rozlohou maximálne 20 ha) a ich rozčleňovanie zatrávnenými poľnými cestami, alejami, biopásmi a tým vytvoriť krajinu odolnejšiu voči klimatickým zmenám a priateľskejšiu k prírode a biodiverzite.
Podporiť farmárov hospodáriacich ohľaduplne ku chráneným častiam prírody tak, aby takýto spôsob hospodárenia pre nich predstavoval predvídateľný a dostatočný zdroj príjmu, ktorý dokáže konkurovať príjmu získaného z pestovania energetických plodín.
Zabezpečiť podstatne vyššiu podporu pre extenzívnu pastvu v chránených územiach, ako kľúčového nástroja pre udržanie biodiverzity trávnych porastov.
Zabezpečiť, aby pôda v chránených územiach vo vlastníctve Slovenskej republiky bola prenajímaná farmárom len za podmienky, že budú hospodáriť s ohľadom na ciele ochrany dotknutých chránených území.
Obmedziť používanie nebezpečných pesticídov a podporovať farmárov pri prechode na agro-ekologické postupy, vrátane ekologického poľnohospodárstva.
Podporiť lesníkov hospodáriacich v chránených územiach mimo piateho stupňa ochrany prírode blízkym spôsobom.