
Je neekonomické a aj neekologické, ak tieto obaly končia v kontajneroch na zmesový odpad, a potom na skládkach, prípadne pohodené v prírode, na uliciach miest či obcí. Pre životné prostredie a zdravie ľudí je veľmi škodlivé spaľovanie plastov v domácich peciach či v záhradách.
Kam s plastovými obalmi?
Každá obec alebo firma si sama určuje, ktoré druhy plastov bude zbierať. Súvisí to s jej obchodnou politikou, logistickým zabezpečením zberu, odbytovými možnosťami a pod.
Teoretický sa do žltého kontajnera môžu zbierať: kelímky od jogurtov, obaly od špagiet, cukríkov a „čipsov“, neznečistené tácky z balenej zeleniny a ovocia, obaly z CD, tašky – igelitky, PET – fľaše, obaly od šampónov, kozmetiky (telové mlieka, krémy, sprchovacie gély, tekuté mydlá), obaly od bežných domácich čistiacichprostriedkov (na umývanie riadu, okien, nábytku, podláh a pod.) a fólie od spotrebného tovaru, menšie kusy penového polystyrénu ...
Do žltého kontajnera nepatria (podľa miestnych podmienok zberu stanovených VZN): podlahové krytiny, PVC, novodurové trubky, koberce, silne znečistené obaly, obaly od nebezpečných látok, farieb a chemikálií.
Do žltého kontajnera na plasty sa môžu zbierať aj neplastové komodity, a to napr. kovové obaly a plechovky (konzervy, obaly od energetických nápojov a piva, kovové obaly od kozmetických prípravkov a pod.) a viacvrstvové kombinované obaly z mlieka, džúsov a lacných druhov vína (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny).
Jednotlivé materiály sa následne roztrieďujú na triediacej linke.

Zmesové plasty
A čo nasleduje ďalej?
- Plasty zo žltého kontajnera sa odvezú na dotrieďovaciu linku.
- Tu sa z plastových odpadov vyberajú veci, ktoré tu nepatria a hrubé nečistoty. Plasty sa ďalej triedia na jednotlivé druhy a lisujú.
- V recyklačnej firme sa z plastov pripraví drť (vločky). Z vločiek sa môžu tavením vyrobiť granule a z nich ďalšie výrobky.
Vedeli ste, že:
- 30 vyzbieraných plastových fliaš (PET – fliaš) stačí na výrobu jednej fleecovej bundy.
- 150 vyzbieraných plastových fliaš (PET – fliaš) sa zmení na koberec.
- Z plastových sáčkov a tašiek sa opäť vyrobia plastové fólie.
- Z tvrdých plastov (napr. obaly od šampónov) sa vyrábajú napr. palety, dielce protihlukových stien a pod.
- Zo zmesových plastov sa vyrába záhradný nábytok, zatrávňovacie dlaždice, „korýtka“ na ochranu káblov v zemi a pod.
- Penový polystyrén slúži k výrobe špeciálnych tehál.

Čo môže skrývať žltý kontajner?
Mýty a legendy
- Mýtus č. 1: Každý plast je PET
Nie je pravda! Pravdou je iba to, že niektoré obce zbierajú iba PET – fľaše, nakoľko ide o najžiadanejšiu surovinu. Plastových obalov, z hľadiska ich materiálového zloženia, je celá škála
- Mýtus č. 2: Uzávery a etikety z PET-fliaš sa musia odstrániť
Nie je pravda! Pri drvení a praní PET materiálu sa tieto prímesy odstránia.
- Mýtus č. 3: PET-ky len tak nahádžem do kontajnera a idem domov
Nie je pravda! Fľaše je potrebné stlačiť! Zbierame plasty a nie vzduch.
- Mýtus č. 4: Kelímky, napr. od jogurtov, sa musia vymývať
Nie je pravda! Rozdrvený plast sa perie, aby sa zbavil zbytkov potravín. Kelímky sa umývajú len z dôvodu odstránenia zápachu v domácnosti resp. na triediacej linke.
- Mýtus č. 5: Načo zbierať plasty, na Slovensku ich nikto nespracuje
Nie je pravda! Spracovateľské kapacity sú budované aj prostredníctvom príspevkov z Recyklačného fondu (http://www.recfond.sk).

Dajme veciam druhú šancu
Číselná a grafická značka Skratka Materiál Použitie 1, PET PET polyetyléntereftalát nápojové „PET“ fľaše 2, HDPE HDPE polyetylén (lineárny), vysokej hustoty tvrdé plastové obaly (šampóny, prepravky, kanistre apod.) 3, PVC PVC polyvinylchlorid podlahové krytiny 4, LDPE LDPE polyetylén (rozvetvený), nízkej hustoty fólie, tašky, sáčky 5, PP PP polypropylén niektoré fólie, ale aj koberce a tkaniny 6, PS PS polystyrén tkaniny, vlákna, penový PS (izolácia) 7, PBT PBT polybutyléntereftalát, ostatné druhy umelej hmoty 8, PC PC polykarbonát