Slovenská inšpekcia životného prostredia potvrdila domnienku Občianskeho združenia TATRY (OZ TATRY), že medializovaný výrub drevín objednaný známym košickým podnikateľom, nebol v súlade so zákonom.
OZ TATRY vypočítaná orientačná hodnota drevín – bez uplatnenia indexácie – dosahuje hodnotu cca 11 900 eur.


Realita na Slovensku je taká, že napriek plamenným rečiam o klimatickej zmene a stohoch štúdií o adaptačných opatreniach, sa na tisícoch úradných tabúľ obcí i okresných úradov každý týždeň zverejňujú desiatky oznamov o zamýšľaných výruboch stromov a krovín v obciach i tzv. voľnej krajine, v početných prípadoch z vymyslených či nepodstatných dôvodov.
Vzhľadom k tomu, že väčšina správnych konaní nemá obhajcov drevín, účastníkmi konania sú len úradník a žiadateľ o výrub, v „súlade so zákonom“ nám na týždennej báze miznú desiatky vzrastlých a spoločenský hodnotných drevín, ktoré najbližšie desaťročia plnohodnotne nezastúpi ani kvalitná náhradná výsadba, ktorá je však opäť ojedinelým počinom v rámci všeobecne rozšírenej filozofie „rýchlo rúbať, lacno sadiť“.
Ak k tomu prirátame stále viac rozšírenú devastáciu zelene úmyselným poškodzovaním rôznymi návrtmi či aplikáciou jedov resp. výruby bez povolenia "na drzovku", stojíme pred neradostnou budúcnosťou.

Úradná tabuľa Okresného úradu Liptovský Mikuláš, odboru starostlivosti o životné prostredie. Väčšina oznamov sa týka žiadosti o výrub drevín v krajine. A to je len jeden okres ...