
List OZ TATRY z 12.06.2019 zaslaný bratislavskému magistrátu a všetkým m. č. Bez odpovede.

Všetky e-maily (prílohy) obsahovali vygenerované linky k skládkam ohláseným prostredníctvom TrashOut
V „bratislavskom kraji“, tak ako ho geografický definuje aplikácia pre ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov TrashOut, sa aktuálne nachádza 1 835 nahlásených objektov pri 21%-nej miere ich odstránenia, cca 1 200 z nich leží na území hlavného mesta SR a jeho m. č. s 13 až 26%-ným podielom ich vyčistenia. V celej SR je ohlásených 7 334 vizitiek vyspelosti národa s 18%-ným statusom „vyčistené.“
Primátora Matúša Valla som pokladal za moderného politika, rétorický schopného, najmä potom, čo v médiách dosť výrazne prezentoval „zmenu,“ kvalitu ľudí, ktorými sa obklopil a záujem zmeniť hlavné mesto SR na moderné európske mesto. Nemám voči jeho osobe žiadne osobné animozity.
Listom z júna 2019 sme šéfa magistrátu, rovnako ako aj starostov všetkých bratislavských m. č., upozornili na početnosť nelegálnych skládok odpadov ohlásených v Bratislave a okolí, chýbajúci systém riešenia tejto problematiky majúci až charakter úradníckeho ignorovania reality, a do dnešného dňa sme nedočkali akejkoľvek – aj rýdzo formálnej – odpovede. Bratislavská verejná správa tým nadviazala na komunikačnú stratégiu predchodcov.
Aplikácia TrashOut je nedokonalým, ale predsa len občianskym projektom typu Odkaz pre starostu, v ktorom aj OZ TATRY masívne propagovaná registrácia v systéme by nemala byť nad sily akéhokoľvek úradníka v štátnej práve či samospráve. Práca s databázou, odber notifikácii, zmena statusu „ohlásené“ na „vyčistené“ vysiela voči občanom – anonymným či vystupujúcim pod menom a priezviskom – signál o váhe väčšej než prvoplánovosť slov z tlačových konferencií a vyhlásení pre médiá. Hovorí o rešpekte k občanovi.
Od Matúša Valla a jeho tímu, od starostov m. č. a ich pracovníkov nikto neočakáva zázraky na počkanie, ani dokonalosť, ale komunikačnú vyspelosť zodpovedajúcu ich postaveniu a neignorovanie výstupov TrashOut - a tu opätovne opakujem, že v mnohých prípadoch značne informačne chudobných – s jediným cieľom: urobiť z Bratislavy a okolia lepšie miesto pre život a neuhasiť plameň občianskej angažovanosti, aj keď v danom prípade virtuálnej.
Občan nemá byť cenenou komoditou – ryžovanou prostredníctvom volebných sloganov, mítingov a sľubov - len v predvolebnom čase.
Malá ukážka z TrashOut – z lesov, tôni, uličiek, zákutí Bratislavy (Zdroj: TrashOut):









