„Vodnú nádrž Ružín na Hornáde neďaleko Košíc nemá kto vyčistiť. Dva týždne po povodniach je stále zaplavená tonami odpadkov. Je tam všetko možné, čo priniesli rieky Hornád a Hnilec. Veľa plastových i sklenených fliaš, dreva, igelitov, polystyrénu a iných plastov. Miestami sa nájdu zvieracie mrciny, ale i takmer poltonové balíky slamy zbalené vo fólii. Zvýšené prietoky riek vymietli nielen čierne skládky, ale i lúky, polia a poľnohospodárske dvory. V hornej časti Ružína pod Margecanmi sa popri pravom brehu ťahá vyše kilometrový had plávajúceho smetia ...,“ uviedli už v roku 2008 Hospodárske noviny v článku Plávajúce smetisko na Ružíne nemá kto vyčistiť.
V novembri 2019 je priehrada opäť smetiskom. Ako každý rok ...

Video (Zdroj: ECO club SVK, Facebook)

Ružín (Mirka Zlámalová,Facebook, 16.11.2019)

Krompachy, Hornád - časť Stará Maša (Altamš Ineh, Facebook, 16.11.2019)

Hnilec (Mikuláš Király, Facebook, 16.11.2019)
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) realizoval od septembra 2013 do novembra 2015 čistenie brehov nádrže Ružín od naplavených odpadov, bolo vykonané odstraňovanie odpadov z hladiny vodnej nádrže, čistenie priľahlých brehov a skládok odpadov na prítokoch a v povodí nádrže. Za dva roky sa vodohospodárom podarilo vyzbierať viac ako 3 000 ton odpadu, ktorý bol následne vyseparovaný. Celkové náklady na čistenie dosiahli viac ako 520 000 eur, z toho 250 000 eur bol príspevok z Envirofondu.
V roku 2016 bolo povodiarmi opätovne vyzbieraných cca 100 nákladných áut odpadu za vynaloženia 40 000 eur.
EKO ďalej?


Zákon o odpadoch (§ 15)
Prečo by slušní obyvatelia štátu, daňoví poplatníci, mali byť neustále atakovaní externalitami nekonania niektorých samospráv a orgánov štátu vo verejnom priestore? Prečo by dobrovoľníctvo malo neustále riešiť zlyhávanie štátu vo vymáhaní práv a povinností?
Za nakladanie s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi je zodpovedná obec. Obec je preto napr. povinná odstrániť – ak sa nezistí páchateľ skutku alebo nepreukáže zanedbanie povinností vlastníkom, nájomcom alebo správcom pozemku – nelegálne uložená odpad v k. ú. obce ohlásený akýkoľvek občanom či organizáciou. Obec je taktiež zodpovedná za nastavenie systému odpadového hospodárstva v obci, výšku poplatkov (VZN o miestnych daniach a poplatkov za odpady) a realizáciu kontrolnej činnosti voči obyvateľom a je úplne jedno či sú marginalizovaní alebo nie.
Ak to obec nezvláda, máme tu okresné úrady – odbory starostlivosti o životné prostredie či Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktoré majú dostatok možností ako prevetrať odpadové hospodárstvo obce a verifikovať neplnenie si povinností ustanovených v zákone o odpadoch či zákone o vodách.
Možno si to niektorí nevšimli, ale starosta je odvodené od starať sa. Aj o plávajúce smradľavé svedectvo ...

Niektoré samosprávy programovo ignorujú aj hlásenia občanov prostredníctvom TrashOut (manuál na stiahnutie - Príručka pre obce)
Súvisiace články
Vodnú nádrž Ružín pokryli odpadky
Súťažiaci splavu na Ružíne sa brodili cez haldy odpadu
Vodohospodári predpokladajú, že z Ružína vytiahnu viac odpadu ako vlani
Najznámejšie smetisko? Predsa Ružín
