Scenáre pre prírodu Slovenska

Kam smeruje naša príroda v dlhodobejšom horizonte a aké máme alternatívy? Odpovedá nová publikácia Scenáre pre prírodu Slovenska do roku 2050.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hlavným cieľom strategickej výhľadovej štúdie do roku 2050 v oblasti biodiverzity bolo s využitím zahraničných skúsenosti a rámca scenárov pre Európu spracovať scenáre pre prírodu na Slovensku. Zároveň mal samotný proces tvorby scenárov poslúžiť na posilnenie domácich kapacít v oblasti prognózovania a výhľadových štúdií. V neposlednom rade, keďže scenárový prístup je mienený ako veľmi prakticky nástroj na prekonanie bariér medzi vedou a politikou v oblasti prírody, bolo cieľom otestovať možnosti tohto prístupu v rámci Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavným výstupom je vypracovanie základného scenára a štyroch hlavných scenárov možných vývojových trajektórií pre prírodu Slovenska: Scenár č. 1: Tradície. Príroda ako zdroj kultúrnej identity; Scenár č. 2: Biodiverzita. Návrat k divokej prírode; Scenár č. 3: Ekonomika. Príroda v prostredí voľného trhu; Scenár č. 4: Inovácie. Smart využitie ekosystémových služieb.

Obrázok blogu

Predkladané scenáre predstavujú štyri možne perspektívy, z ktorých každá skúma alternatívny budúci stav prírody, ale aj sociálno-ekonomické faktory, ktoré k nemu môžu viesť. Cieľom publikácie je hlavne poskytnúť relevantne informácie a podnety pre budúcu agendu v rámci verejných politík v oblasti biodiverzity po roku 2020. Rozšírenie konceptu prírody môže viesť k väčšej angažovanosti občianskeho, akademického a podnikateľského sektora v úsilí prospešnom pre prírodu a následne pre celú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Úvodná časť publikácie popisuje východiská, ďalšia metodické prístupy. Nasledujúca kapitola je venovaná základnému scenáru (Vývoj v rámci súčasných trendov). Pozostáva z jeho popisu, analýzy silných a slabých stránok (SWOT), opisu stavu prírody v takto predpokladanom vývoji. Ďalej sú identifikované hnacie sily, dôsledky pre jednotlivé sektory a hodnotenia možných interakcii medzi jednotlivými faktormi.

Nasledujú kapitoly, ktoré predstavujú štyri alternatívne scenáre do roku 2050 (Tradície, Biodiverzita, Ekonomika, Inovácie). Pracujú tiež so SWOT analýzami silných a slabých stránok a opismi stavu prírody. Súčasťou analýzy je identifikácia hnacích síl a dopady na jednotlivé sektory. Všetky tieto scenáre majú naratívny opis a sú ilustrované piatimi rôznymi vizualizáciami prírody v roku 2050.

SkryťVypnúť reklamu

Publikácia má 116 strán a môžete si ju stiahnuť v pdf formáte tu. 

Obrázok blogu

Vizualizácia pre vodné prostredie pre scenár Biodiverzita. Návrat k divokej prírode.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu