Skládka za domom. Máme sa začať báť?

Skládky fungujú bez povolení i bez plánov ich uzatvárania, štát nemá personálne a finančné kapacity na ich systematickú kontrolu a analýzu dát. V hre je zdravie ľudí, pôda i voda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V SR pretrváva problém spojený nielen s veľkým množstvom skládok odpadov (v roku 2019 bolo aktívnych 101 skládok odpadov), ale aj s vysokým množstvom odpadov ukladaným na skládkach (až 50 % v roku 2019, kým priemer v EÚ predstavuje cca 25 %). Hoci percentuálne sa podiel skládkovania komunálneho odpadu medziročne znižuje, v roku 2019 pripadlo na jedného obyvateľa 435 kg komunálneho odpadu, čo je nárast o 35 % za posledných 10 rokov.

Európska komisia (EK) venuje problematike odpadu, vrátane jeho skládkovania veľkú pozornosť. V prípade SR identifikovala v období 2017 až 2019 viaceré nedostatky pri dodržiavaní platnej legislatívy pri prevádzkovaní skládok odpadov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K najdôležitejším patrilo zistenie, že:

- 23 skládok je prevádzkovaných bez plánu úprav a bez vydaného konečného rozhodnutia kompetentnými orgánmi, či môžu pokračovať v činnosti alebo majú byť uzavreté, čo bolo v rozpore s čl. 14. Smernice Rady

- 21 skládok odpadov na Slovensku je stále v prevádzke bez plánu úpravy, čo vo svojom Odôvodnenom stanovisku uviedla EK v marci 2019. Ďalších 14 skládok odpadov, ktoré už nie sú v prevádzke, nebolo uzavretých takým spôsobom, ako to Smernica Rady vyžaduje.

- Na základe rozsudku Európskeho súdneho dvora zo dňa 4. júla 2018 zaplatila SR pokutu vo výške 1 885 000 eur za porušenie Smernice Rady pri prevádzkovaní skládky odpadov v Považskom Chlmci.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššie uvedené zistenia EK inšpirovali Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR) k vykonaniu kontroly, ktorá bola zameraná na riadiace a výkonné procesy štátneho dozoru, ktorými sa preveruje dodržiavanie platnej legislatívy a technický stav skládok odpadu a zároveň identifikovať priestor na ich zlepšenie. Tieto procesy zabezpečujú najmä Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) a okresné úrady a tieto subjekty boli aj subjektami vykonanej kontroly.

Podstatné zistenia z kontroly, ktoré sú zaznamenané v správe Efektívnosť a účinnosť procesov v organizáciách riadenia a kontroly skládok a skládkovania odpadov (2020)sú zhrnuté v - pre nenáročného čitateľa - v infografike: 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

MŽP SR nepredložilo voči zisteniam námietky. SIŽP predložila námietky k trom zisteniam z 15 uvedených v protokole o výsledku kontroly. Na základe predložených argumentov SIŽP, NKÚ SR čiastočne akceptoval jednu námietku a zapracoval ju do záverečnej správy.

Obrázok blogu

Výkon kontroly – zhrnutie (Zdroj: Správa NKÚ SR)

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu