Skládky za humnom ohrozujú zdravie

Na riadené i čierne skládky za domom si značná časť občanov akosi zvykla. Inštitút environmentálnej politiky sa na tento problém pozrel cez prizmu teoretického ohrozenia zdravia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Skládkovanie je stále najčastejší spôsob nakladania s odpadmi na Slovensku. Nachádza sa tu 111 riadených skládok v 101 areáloch s celkovým objemom ročne uloženého komunálneho odpadu 1,2 mil. ton. Počet skládok aj miera skládkovania postupne klesá. Kým v roku 2010 sa na Slovensku skládkovalo 81% komunálneho odpadu, v roku 2018 táto hodnota klesla na 55%.

Štúdie skúmajúce vplyv skládok na ľudské zdravie sa zameriavali v prvom rade na znečistenie ovzdušia a v menšej miere aj na znečistenie pôdy a vody. Niektoré dokázali negatívny vplyv skládkovania na zdravie, ako dôsledok úniku nebezpečných látok. U ľudí žijúcich v blízkosti skládok sa napríklad potvrdil zvýšený výskyt rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, ochorení dýchacích ciest a rôznych typov alergií (Rushton, 2003). Podľa Mataloni (2016) zvýšený výskyt respiračných ochorení možno badať do 5 km vzdialenosti od skládok. Svetová zdravotnícka organizácia WHO hovorí o bezpečných limitoch od skládky 1 km pri ohrození ovzdušia a 2 km pri podzemnej vode (WHO, 2000). Nebezpečenstvo vyplývajúce zo života v blízkosti skládok označujeme ako potenciálne, pretože vychádza zo vzdialenosti od zdroja znečistenia a nie z exaktných meraní v okolí konkrétnych skládok

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) bolo rámcovo odhadnúť, koľko ľudí žije bližšie pri skládke ako predpokladá technická norma z roku 2004 podľa ktorej by sa nové skládky mali budovať vo vzdialenosti minimálne 500 metrov od obydlí a 1 000 metrov od zdravotníckych a školských zariadení.

Obrázok blogu

IEP konštatuje, že na Slovensku žije približne 10 700 ľudí vo vzdialenosti do 500 m od legálnych skládok. Počty obyvateľov v okolí skládok sa výrazne líšia od menej ako 10 ľudí na skládkach Sekolog, Čukárska Paka, Veľké Kosihy a Na Scheiblingu až po skládky Podzávoz a Košice-Myslava v okolí ktorých žije 1 300 resp. 3 700 obyvateľov. Vyše 40 % areálov nespĺňa technické normy vzdialenosti z čoho 16 vzniklo po vydaní normy z roku 2004. Z výsledkov ďalej vyplynulo, že zo 42 rizikových areálov 38 areálov nespĺňa normu ohľadom obydlí do 500 m, v okolí jednej skládky je zdravotnícke zariadenie a 12 skládok je vzdialených menej ako 1 000 metrov od najbližšej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršou legálnou skládkou je Košice-Myslava, kde okrem veľkého počtu obyvateľov žijúcich do 500 metrov, je umiestnených aj 6 škôl vo vzdialenosti do 1 000 metrov od skládky. Rovnako 6 škôl je v okolí skládky v Podbrezovej. V 100 metrovej vzdialenosti skládky v Čadci žije vyše 200 ľudí.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

IEP v komentári tvrdí, že obyvatelia z marginalizovaných rómskych komunít tvoria neproporčne veľkú časť ovplyvneného obyvateľstva, s minimálne 4 800 obyvateľmi v rizikovej zóne. Týka sa to v prvom rade skládky Košice-Myslava, v ktorej okolí je sídlisko Luník IX s najväčším podielom obyvateľov v okolí tejto skládky. Ďalším príkladom je skládka v Martine, kde je v tesnej blízkosti od skládky situovaná segregovaná osada s vyše 300 obyvateľmi. Rómske osady sú situované aj v blízkosti skládky v Spišskej Novej Vsi, Veľkých Ozorovciach v okrese Trebišov a v Kozárovciach v okrese Levice aj keď s menším počtom obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Tu mi nedá nespomenúť aj obec Pribylina, kde v prípade 1 100 tonovej nelegálnej skládky odpadov - situovanej na brehu územia európskeho významu Belej a pri rómskej osade - registruje OZ TATRY neustále obštrukcie pri jej odstránení zo strany štátnej správy a samosprávy. 

Nelegálne skládky sú síce menšie, ale je ich viac a sú bližšie k obydliam. Aplikácia TrashOut z celkového množstva takmer 6 000 aktívnych nelegálnych skládok eviduje vyše 2 700 skládok v najväčšej veľkostnej kategórii, ktoré je potrebné odviesť autom. V ich okolí sa do 100 metrov nachádza 7 400 trvalých pobytov, do 50 metrov to je 2 700 trvalých pobytov a v okolí do 25 metrov odhadujeme 400 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že tím TrashOut n. f. vypracoval pre obce podrobný manuál používania aplikácie – vytvorenie profilu, odber notifikácii, zmeny v statuse ohlásenej skládky – značná časť samospráv hlásenia občanov ignoruje. A miestnych aktivistov, ktorí by na obce pritlačili, je zúfalo málo. 

Obrázok blogu

Stav občanmi ohlásených nelegálnych skládok odpadov prostredníctvom aplikácie TrashOut k 21.02.2020, cca 18% lokalít vyčistených (Zdroj: https://www.trashout.ngo/statistics)

Obrázok blogu

Ukážka ohlásenej nelegálnej skládky v TrashOut (Zdroj: https://www.trashout.ngo/statistics)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

TrashOut – údaje viditeľné po prihlásení sa do systému (Zdroj: https://www.trashout.ngo/statistics)

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu