Slovensko vysychá, nutné sú adaptácie

SHMÚ predstavil výsledky monitoringu podzemných a povrchových vôd za ostatné desaťročie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Obrázok blogu

V  poslednej dekáde 2011 – 2020 vzrástla priemerná ročná teplota vzduchu v regiónoch severného Slovenska o 1,5 až 2 st. Celzia v porovnaní so záverom 20. storočia. V tejto súvislosti sa významne zmenili aj podmienky výparu a evapotranspirácie, ktorých charakteristiky významne vzrástli vo všetkých ročných obdobiach a predovšetkým v teplom polroku.

Z pohľadu hodnotenia zmeny hydrologického režimu povrchových tokov sme pri hodnotení posledného obdobia v porovnaní s referenčným obdobím 1961-2000 zaznamenali v priemere celkový mierny pokles odtoku (nie je tomu rovnako vo všetkých regiónoch Slovenska) a v rámci roku presun odtoku z jarného obdobia do skorších zimných mesiacov. Z dlhodobého hľadiska síce v povrchových vodách dochádza k miernemu poklesu odtoku vody zo Slovenského územia. Celkové množstvo vody aj v blízkej budúcnosti je síce dostatočné, problémom je jeho časové a priestorové rozdelenie. To znamená, že v zmysle pozorovaných a predpovedaných dopadov klimatických zmien bude narastať jednak výskyt období sucha a nedostatku vody, ale aj oblastí, kde bude takýto nedostatok vody výraznejší ako v iných oblastiach. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok povrchovej vody na Slovensku podľa hydrologičky Zuzany Danáčovej nadväzuje na stav zrážok. „Veľké deficity až na hranici 50 percent sú v oblasti Bielych Karpát, celkovo Karpát, teda karpatský oblúk, horná časť pohoria Nitry, ale aj oblasť Malej a Veľkej Fatry,"  uviedla hydrologička.  

V prípade podzemnej vody ide najmä o tri oblasti, a to Oravu a Kysuce, Biele Karpaty a Bukovské vrchy. Najrizikovejšou oblasťou vzhľadom na podzemnú vodu je východné Slovensko, kde sme v deficite až 20 percent.

Na základe spracovaných hodnotení údajov podzemných vôd, nameraných  na vybraných antropogénne neovplyvnených objektoch štátnej hydrologickej siete SHMÚ možno konštatovať negatívny  vplyv zmeny klímy na zdroje a zásoby podzemnej vody  na Slovensku. To či bude podzemnej vody v budúcnosti dostatok závisí od meniacich sa zrážkovo odtokových pomerov, dotácie podzemných vôd v jarných mesiacoch, výšky snehovej pokrývky a jej pozvoľného topenia, ale najmä od ochrany jej kvality. Zatiaľ máme podzemnej vody dostatok, z vyčísleného potenciálu 79.000 l/s  sa využíva 10.500 l/s.

Skryť Vypnúť reklamu

Konštatovania:

- prerozdeľovanie odtoku v roku

- otepľovanie a skoršie topenie snehu (január, február)

- chýbajúci dostatočný jarný odtok na dopĺňanie štruktúr podzemnej vody

- výskyt sucha v podzemnej vode a v pôde sa posúva významne na sever a východ

- znižovanie záchytov uhlíka v krajine,  ako prejavy dôsledkov zmeny klímy na lesné spoločenstvá, pôdu a hydrologický režim

Riešenia:

- mitigácie(okamžité akcie pri zmierňovaní prejavov zmeny klímy)

- adaptácie (zmena využívania krajiny a spôsob využívania krajiny – prejsť na prírode bližšie hospodárenie s krajinou

Prezentácia SHMÚ - Spôsobuje teplejšia a extrémnejšia klíma väčšie sucho v prostredí/v krajine?

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 

 

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 437
  •  | 
  • Páči sa:  1 026x

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu