Spaľovanie odpadov

Spaľovňa odpadov je technické zariadenie, ktoré slúži na tepelnú úpravu odpadov s využitím alebo bez využitia tepla vznikajúceho pri spaľovaní. K nevýhodám spaľovania odpadov patrí skutočnosť, že v prípade nedokonalého čistenia vznikajúcich splodín sa dostávajú nebezpečné plyny do ovzdušia a spôsobujú znečisťovanie životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zvyšujúce sa nároky na ochranu ovzdušia, ako jednej zo zložiek životného prostredia, v nasledujúcich rokoch podstatne ovplyvnia prevádzku mnohých spaľovacích zariadení na Slovensku. Niektoré z nich bude potrebné rekonštruovať, iné vyradiť z prevádzky.

Špecifikovať druhy odpadov, ktoré sa spaľujú nie je možné, pretože to závisí od typu spaľovne, spaľovacieho procesu, a pod. Spaľovňa odpadov však musí mať odpady povolené v rozhodnutí. V SR sú spaľovne kategorizované na spaľovne komunálnych odpadov, spaľovne na nebezpečný odpad, spaľovne na odpad zo zdravotnej starostlivosti a na zariadenia na spoluspaľovanie odpadov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spaľovacie kapacity nie sú pre Slovenskú republiku v súčasnosti postačujúce. Spaľovacie kapacity pre komunálnu sféru dlhodobo predstavujú iba spaľovne v Bratislave a v Košiciach. V prípade oboch spaľovní sa využíva teplo vznikajúce spaľovaním odpadov.

Počet spaľovní prevádzkovaných pre potreby zdravotníckych zariadení, ktoré sú pôvodcami nemocničného odpadu, v SR postupne klesá v dôsledku potreby splnenia podmienok stanovených pre prevádzkovanie spaľovní odpadov zákonom o ochrane ovzdušia a vyhláškou MŽP SR č. 706/2002 Z. z. o zdrojoch znečisťovania a emisných limitoch.
 
Od 1. januára 2006 je spaľovanie suchého lístia, drobných konárikov a ostatného odpadu zo záhrad a domácností zakázané. Zakazuje sa zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov a z ďalšej zelene na pozemkoch právnických osôb, fyzických osôb a občianskych združení, ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Ak teda niekto spaľuje odpad zo záhrady – lístie, trávu, konáre, ale aj odpad z domácnosti – plastové fľaše, papiere, kartóny, gumu a pod., dopúšťa sa protiprávneho konania a hrozí mu pokuta. Biologicky rozložiteľný odpad by sa mal jednoznačne zhodnocovať, a to kompostovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Spaľovne odpadov kontrolujú príslušné orgány štátnej správy starostlivosti o životné prostredie, spravidla tie ktoré udelia spaľovni odpadov povolenie na prevádzku. Okrem toho má právo vykonávať kontroly Slovenská inšpekcia životného prostredia.
 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu