Svetlana Belova k reforme národných parkov

Na ochranu tatranskej prírody má spoločnosť zriadenú Správu TANAPu, ktorú financujú občania zo svojich daní a táto inštitúcia vo svojom kľúčovom poslaní – ochrane prírody a krajiny Tatier zlyhala.

Svetlana Belova k reforme národných parkov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svetlana Belova z Machaon International píše (náhľady pochádzajú z prezentácie Tatras at the CROSSROADS ):

TANAP… Prekvapuje Vás situácia, že sa zvyšujú prípady návštevy horských sídiel medveďmi? Bude horšie...
 
Pozrite na už schválené územné plány podtatranských obci a pokúste sa nájsť migračný koridor v páse napríklad od rieky Poprad vo Veľkej Lomnici po hrebeň Tatier, aby mohol taký medveď prejsť z východu na západ alebo opačne...

Prepojenie jednotlivých biotopov a migračných koridorov divo žijúcich zvierat sa stráca a bude čoskoro fatálne prerušené, zvyšujúc tak extrémne možnosť neželaného stretu človeka s veľkými cicavcami. Pasúce sa jelene a srnky sú už dnes súčasťou koloritu Tatranskej Lomnice.
 
Približne jedna tretina ochranného pásma TANAPu je už v schválených územných plánoch určená pre novú výstavbu apartmánov, domov a rekreačných zariadení a jeho ekologický účel tak prestáva plniť svoju úlohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Už v roku 2012 podpísalo a odoslalo 78 popredných slovenských vedcov a ochranárov prírody otvorený list ministrovi životného prostredia, aby poukázali na deštruktívne správanie Správy TANAPu, vyhýbanie sa zákonným postupom, ako je posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), nedostatok transparentnosti a nedostatočné zapojenie verejnosti do rozhodovacích procesov. Všetky tvrdenia spísané v liste v tej dobe, platia bohužiaľ aj dnes.  

Predchádzajúca politická garnitúra však akékoľvek snahy o otvorenú diskusiu umlčala a dokonca sa vyhrážala jednotlivcom, ktorí chceli vyvolať touto témou rozruch.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Teraz, v roku 2021 pri novej vláde, ktorá má v pláne tieto problémy riešiť aj pomocou reformy národných parkov, ktorá je súčasťou programového vyhlásenia vlády, kompetentní ostávajú hluchí a slepí voči výzvam a lokálnym problémom, ktoré „visia vo vzduchu“ už dlhú dobu.

Na ochranu tatranskej prírody má spoločnosť zriadenú Správu TANAPu, ktorú financujú občania zo svojich daní a táto inštitúcia vo svojom kľúčovom poslaní – ochrane prírody a krajiny Tatier zlyhala. Sme svedkami, ako pred všetkými Správa TANAPu svojim alibistickým prístupom, dopustila, že sa fakticky za posledné desaťročia zmenšil rozsah cenného prírodného územia - teda toho priestoru, pre ktorý Tatry nazývame národný park. Strety s medveďmi sú len jedným z prejavov tohto marazmu.
 
Riaditeľ TANAPu, ktorý je spoluzodpovedný, že sú Tatry a ich podhorie najväčším staveniskom na Slovensku, ako sedel, tak aj sedí na svojej stoličke a vyzerá tak, že má aj podporu ministra... Všetko je o ľuďoch. A potom navrhovatelia reformy sú prekvapení, prečo mnohí aj z tatranského regiónu sa nevedia, síce s nevyhnutnou, ale neúprimnou reformou plne stotožniť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Je podľa nás najvyšší čas, aby bol zorganizovaný verejný okrúhly stôl, kde by pred ministrom Jan Budaj a verejne riaditeľ TANAPu odpovedal zástupcom občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, prečo Správa TANAPu nedala žiadne námietky a nepožadovala posudzovanie vplyvov na životné prostredie a tým sa podpísala, že súhlasí s plošnou zástavbou ochranného pásma a narušeniu migračných koridorov zvierat, pre ktoré bol vo svojej podstate národný park zriadený. Tento okrúhly stôl by mohol zvýšiť dôveru k reforme národných parkov v tatranskom regióne, lebo riaditeľ Správy TANAPu ju u mnohých z obyvateľov a zástupcov samospráv v regióne nemá.
 

SkryťVypnúť reklamu

Súvisiace články: 

Tatras at the CROSSROADS

Budúcnosť Vysokých Tatier: vysokohorská príroda alebo beztvaré predmestia?

Téma reformy národných parkov zdvihla zo stoličky viacerých Tatrancov, miestne organizácie i odbornú verejnosť

Mlynica v rukách developerov

Bude Veľký Slavkov ako z amerického filmu

Stavebný boom v Tatrách bez kontroly štátom

 

 

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu