Svetlana Belova k reforme národných parkov

Na ochranu tatranskej prírody má spoločnosť zriadenú Správu TANAPu, ktorú financujú občania zo svojich daní a táto inštitúcia vo svojom kľúčovom poslaní – ochrane prírody a krajiny Tatier zlyhala.

Svetlana Belova k reforme národných parkov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svetlana Belova z Machaon International píše (náhľady pochádzajú z prezentácie Tatras at the CROSSROADS ):

TANAP… Prekvapuje Vás situácia, že sa zvyšujú prípady návštevy horských sídiel medveďmi? Bude horšie...
 
Pozrite na už schválené územné plány podtatranských obci a pokúste sa nájsť migračný koridor v páse napríklad od rieky Poprad vo Veľkej Lomnici po hrebeň Tatier, aby mohol taký medveď prejsť z východu na západ alebo opačne...

Prepojenie jednotlivých biotopov a migračných koridorov divo žijúcich zvierat sa stráca a bude čoskoro fatálne prerušené, zvyšujúc tak extrémne možnosť neželaného stretu človeka s veľkými cicavcami. Pasúce sa jelene a srnky sú už dnes súčasťou koloritu Tatranskej Lomnice.
 
Približne jedna tretina ochranného pásma TANAPu je už v schválených územných plánoch určená pre novú výstavbu apartmánov, domov a rekreačných zariadení a jeho ekologický účel tak prestáva plniť svoju úlohu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Už v roku 2012 podpísalo a odoslalo 78 popredných slovenských vedcov a ochranárov prírody otvorený list ministrovi životného prostredia, aby poukázali na deštruktívne správanie Správy TANAPu, vyhýbanie sa zákonným postupom, ako je posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), nedostatok transparentnosti a nedostatočné zapojenie verejnosti do rozhodovacích procesov. Všetky tvrdenia spísané v liste v tej dobe, platia bohužiaľ aj dnes.  

Predchádzajúca politická garnitúra však akékoľvek snahy o otvorenú diskusiu umlčala a dokonca sa vyhrážala jednotlivcom, ktorí chceli vyvolať touto témou rozruch.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Teraz, v roku 2021 pri novej vláde, ktorá má v pláne tieto problémy riešiť aj pomocou reformy národných parkov, ktorá je súčasťou programového vyhlásenia vlády, kompetentní ostávajú hluchí a slepí voči výzvam a lokálnym problémom, ktoré „visia vo vzduchu“ už dlhú dobu.

Na ochranu tatranskej prírody má spoločnosť zriadenú Správu TANAPu, ktorú financujú občania zo svojich daní a táto inštitúcia vo svojom kľúčovom poslaní – ochrane prírody a krajiny Tatier zlyhala. Sme svedkami, ako pred všetkými Správa TANAPu svojim alibistickým prístupom, dopustila, že sa fakticky za posledné desaťročia zmenšil rozsah cenného prírodného územia - teda toho priestoru, pre ktorý Tatry nazývame národný park. Strety s medveďmi sú len jedným z prejavov tohto marazmu.
 
Riaditeľ TANAPu, ktorý je spoluzodpovedný, že sú Tatry a ich podhorie najväčším staveniskom na Slovensku, ako sedel, tak aj sedí na svojej stoličke a vyzerá tak, že má aj podporu ministra... Všetko je o ľuďoch. A potom navrhovatelia reformy sú prekvapení, prečo mnohí aj z tatranského regiónu sa nevedia, síce s nevyhnutnou, ale neúprimnou reformou plne stotožniť.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Je podľa nás najvyšší čas, aby bol zorganizovaný verejný okrúhly stôl, kde by pred ministrom Jan Budaj a verejne riaditeľ TANAPu odpovedal zástupcom občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, prečo Správa TANAPu nedala žiadne námietky a nepožadovala posudzovanie vplyvov na životné prostredie a tým sa podpísala, že súhlasí s plošnou zástavbou ochranného pásma a narušeniu migračných koridorov zvierat, pre ktoré bol vo svojej podstate národný park zriadený. Tento okrúhly stôl by mohol zvýšiť dôveru k reforme národných parkov v tatranskom regióne, lebo riaditeľ Správy TANAPu ju u mnohých z obyvateľov a zástupcov samospráv v regióne nemá.
 

Skryť Vypnúť reklamu

Súvisiace články: 

Tatras at the CROSSROADS

Budúcnosť Vysokých Tatier: vysokohorská príroda alebo beztvaré predmestia?

Téma reformy národných parkov zdvihla zo stoličky viacerých Tatrancov, miestne organizácie i odbornú verejnosť

Mlynica v rukách developerov

Bude Veľký Slavkov ako z amerického filmu

Stavebný boom v Tatrách bez kontroly štátom

 

 

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 433
  •  | 
  • Páči sa:  967x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu