Triedenie odpadov = koniec veľkého flámu

Sme majstri sveta vo vytváraní nelegálnych skládok odpadov a nímandi v jeho triedení. A v roku 2020 budeme v predklone - na prahu EÚ - žobroniť o x-tú výnimku a verbálne oddiaľovať vyrúbenie drakonickej sankcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovensko recykluje 14,9% komunálnych odpadov, čo je podstatne menej ako Česko (29,7%), Maďarsko (32,2%) či Poľsko (42,5%) nehovoriac o Slovinsku (54,1%). Vyplýva to zo štatistiky Eurostatu (Štatistického úradu Európskych spoločenstiev) za rok 2015. Menej ako Slováci recyklujú v EU iba Malťania (6,3%). Najvyššie priečky v percente recyklácií obsadili Nemci (66,1%), Rakúšania (56%), Švajčiari (52,7%) či Holanďania (51,7%), ktorí sa predovšetkým pričinili o priemer EU (45%).

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa sme sa v uplynulých dvoch rokoch posunuli na 23%, čo je stále vesmírna vzdialenosť od záväzku SR dosiahnuť v roku 2020 min. 50%-nú úroveň recyklácie. Veľké spory sa vedú aj ohľadne metodikyvýpočtu aktuálnej miery triedenia uplatňovanej SR a samotným Eurostatom. Mimochodom, najlepší prehľad o reálnej situácii v jednotlivých obciach má Spoločnosť priateľov Zeme – SPZ, ktorá nezávislé hodnotenie obcí uplatňuje v rámci vyhodnocovania súťaže „3Z – Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj.“ 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku skončí cca 70% komunálneho odpadu na riadených skládkach, ďalší odpad na tisícoch nelegálnych tzv. čiernych. A štát namiesto razantného postupu voči znečisťovateľom životného prostredia podporuje ničnerobenie daromných obcí ich uplácaním dotáciami, k tomu ešte tunelovanými. 

Veľkým posunom malo byť vytvorenie systému organizácií zodpovedností výrobcov (OZV), akéhosi medzičlánku medzi výrobcami obalov a ich distribútormi a obcami. OZV majú financovať kompletnú logistiku separovaného zberu v obciach, ako aj samotné vzdelávanie a propagáciu v danej oblasti, nakoľko separovaný zber je pre občanov – a mnohí o tom ani netušia – zadarmo a nie je ho možné premietnuť do poplatkov za odpady. 

SkryťVypnúť reklamu

OZV ma v zmysle príslušnej vyhlášky právo zasahovať do systému triedenia odpadov v tej-ktorej obci (navrhovať zmenu logistiky), kontrolovať výťažnosť a mieru znečistenia obsahu nádob na triedený zber (a – okrem iného napr. odmietnuť ich vývoz). Na Slovensku však nikto nikomu nechce robiť problémy a ani OZV nepôjdu do stretu s obcami. Environmentálna výchova a propagácia sa v systéme OZV zmenila na vzájomne nekoordinované, neúčinné až formálne, podfinancované aktivity (1, 2, 3). 

A tak najnovšie Ministerstvo životného prostredia SR v novom návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, navrhuje, aby výška sadzby závisela od úrovne vytriedenia komunálnych odpadov v obci.

SkryťVypnúť reklamu

Obec, ktorá vytriedi menej ako desať percent komunálneho odpadu, má za tonu odpadu na skládke od roku 2019 platiť 17 eur. Do roku 2023 by poplatok vzrástol na 46 eur. Obec, v ktorej vyseparujú vyše 60 percent odpadu, má za tonu platiť päť eur, poplatok by do roku 2023 vzrástol na 16 eur. V súčasnosti je poplatok na úrovni 4,98 eura za tonu. Existujú samozrejme snahy – z dôvodu volieb v roku 2020 – posunúť účinnosť nových opatrení o rok.A ja osobne očakávam aj značný odpor zo strany alibistov zo Združenia miest a obcí Slovenska. 

A aby toho nebolo málo, tak v naháňačke za métou 2020 sa už v EÚ vytyčujú nové míľniky: zvýšiť objem recyklovaného komunálneho odpadu na 55% do roku 2025, na 60% do roku 2030 a na 65% do roku 2035. EÚ chce zvýšiť aj podiel recyklovaných obalov - na 65% do roku 2025 a na 70% do roku 2030 (ciele pre jednotlivé materiály sa rôznia). Na skládky chce EÚ do roku 2035 ukladať maximálne 10% komunálneho odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

Na ceste k obehovému hospodárstvu, ktorým mnohí spoluobčania, slovenskí politici a úradníci akosi systémovo pohŕdajú, nás predbehli už skoro všetci, ostáva nám už len uplatniť silný záver v anaeróbnom režime. A bude to bolieť občanov, obce i štát. Aj to je cena dlhodobého flámu.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu