V roku 2011 sa zdalo, že problém s nelegálnymi skládkami odpadov v SR je navždy vyriešený. To aplikácia TrashOut vstupovala - s ohromnou mediálnou podporou Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) – do spoločenského priestoru. Všetko sa zdalo jednoduché. Občan ohlási čiernu skládku prostredníctvom mobilného telefónu, relevantnosť oznamu sa posúdi a skládka bude odstránená.
Táto naivná myšlienka, bez opory v slovenskej legislatíve napr. v zákone o odpadoch a zákone o správnom konaní, dostala hneď v počiatkoch na frak. Úrady zodpovedné za problematiku ochrany a tvorby životného prostredia nielenže o aplikácii nevedeli, ale na základe hlásení občanov dokonca odmietli konať. Táto skutočnosť sa významne nezmenila do dnešných dní.
Ešte horšie boli informované obce – vyhýbajúce sa každej nevoňajúcej práci – členiace sa na proobčianske a existujúce samé pre seba. Je jednoduchšie čakať na dotácie, na vyhnitie problému, než na lokálnej úrovni preosiať občanov na slušných a tých ostatných.
Klincom do rakvy TrashOut bolo usmernenie MŽP SR, ktoré označilo TrashOut za súkromnú podnikateľskú aktivitu mimo rezortu životného prostredia. Dané vyhlásenie však nebránilo ministerstvu naďalej projekt mediálne podporovať a tým uvádzať občanov do omylu.
Aktivitu lokálnych policajných zložiek a prokuratúr je škoda komentovať. Boj s environmentálnou kriminalitou je na Slovensku chápaný ako čakanie na podnety od aktivistov.
Kto by očakával od štátom dotovanej aplikácie inteligenciu t. j. hlásenie občana automatický pretransformované do byrokratického formátu s odoslaním príslušnému úradu, bude čakať ešte veľmi dlho. TrashOut nerobí nič - iba zhromažďuje informácie - a čaká na akýsi dobrovoľný prístup obcí a lokálnych aktivistov.

TrashOut – príklad nedomyslenia a nedotiahnutia dobrého nápadu
Český ekologický projekt ZmapujTo.cz – monitorujúci nielen nelegálne skládky odpadov, ale aj iné problémy na verejných priestranstvách – ma hlavú i pätu, vnútornú logistiku a ľudí, ktorí sa téme venujú. Každé hlásenie je automatický zaslané zodpovednej inštitúcii a oznamovateľ, po vyriešení problému, dostane od nej spätnú väzbu. Nečudo, že aplikácia má veľmi vysokú mieru vyriešených oznamov od občanov.

Detail hlásenia z aplikácie ZmapujTo.cz
A nielen to. Neprehliadnuteľným je prepojenie ZmapujTo.cz na praktickú aktivitu Ukliďme Česko, ktorá generuje logistickú podporu pre upratovanie Českej republiky, a to formou obecných, školských, firemných a záujmových čistiacich aktivít.
Počas jarného upratovania v roku 2019 bolo zorganizovaných 3 458 akcií so zapojením skoro 145 000 dobrovoľníkov. Títo odstránili z prírody 2 420 t odpadov a cca 500 t z nich vytriedili. Témou tohtoročnej jarnej kampane bolo aj upozornenie na nevhodnosť vyhadzovania opotrebovaných pneumatík do prírody. Týchto sa podarilo vyzbierať 17 700 kusov.
Ukliďme Česko sa snaží mobilizovať aj školskú mládež cestou rôznych súťaží – fotografických, komixových či zberových. Je pozoruhodným, že kým tu sa stávajú mladí ľudia stále početnejšou skupinou obyvateľstva čistiaceho Českú republiku, v SR sa školy do špinavých aktivít veľmi nehrnú.

Ukliďme svět – Ukliďme Česko

Odpočet Ukliďme Česko za rok 2018
Ďalším poznatkom je fakt, že kým v SR sa sponzori a korporatívna filantropia zameriava len na podporu pekných vecí, v ČR sú partnermi projektu Nadační fond Veolia, Komunálna banka, Škoda, Penny, Ekokom, Lesy ČR, Ministerstvo životného prostredia ČR a projekt podporil Štátny fond životného prostredia ČR na základe rozhodnutia ministra životného prostredia.
Aj na tomto príklade vidíme ako podobné nápady môžu smerovať k diametrálne rozdielnym výsledkom.
DOPLNENÉ 09.10.2019
