Kým na brehoch Domaše – kde sa údajne nachádza až 300 nelegálnych stavieb – čakajú na vládny manuál na odstránenie čiernych stavieb, Spoločný obecný úrad v Liptovskom Mikuláši, na základe výsledku štátneho stavebného dozoru, vypracoval metodický pokyn pre vyčistenie VN Liptovská Mara od rôznych „objektov“ a následne aj nelegálnych stavieb.
Počas prechodného obdobia do 30. júna 2020 – pomocou verejných komunikačných prostriedkov – budú majitelia „objektov,“ voliaci stratégiu utajovania sa, vyzvaní k ich odstráneniu. Následne, ak sa tak nestane, budú tieto „objekty“ odtiahnuté z predmetných pozemkov.
V prípade existencie stavieb, bude stavebný úrad postupovať v zmysle stavebného zákona, to znamená zisťovanie vlastníka nehnuteľnosti svedeckými výpoveďami, kontrolami užívania „objektov“ a následným sankcionovaním.





Výsledok štátneho stavebného dohľadu (Spoločný obecný úrad Liptovský Mikuláš, september 2019)
Kontrola čistoty brehov Liptovskej Mary vrátane vytvárania nelegálnych skládok odpadov, triedenia odpadov a ich ukladania na miesta na to určené, vyplýva zo VZN obcí v k. ú. ktorých sa brehy vodnej nádrže nachádzajú, ako aj zákona o odpadoch.


VZN č. 1/2011 o dodržiavaní verejného poriadku, čistoty a ochrany prírody (obec Liptovská Sielnica)
Nemalú pozornosť venujeme aj jazdeniu motorových vozidiel po poľnohospodárskych pozemkoch, čo riešime prostredníctvom OÚ Liptovský Mikuláš, pozemkového a lesného odboru.
Podľa zákona NR SR č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/ 2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov je vlastník, nájomca alebo správca pozemkov povinný uskutočňovať také opatrenia, aby nedochádzalo k fyzikálnej, chemickej a biologickej degradácii poľnohospodárskej pôdy. Zároveň zákon umožňuje pohyb po poľnohospodárskych parcelách motorovými vozidlami iba osobám s priamym vzťahom k poľnohospodárskej činnosti alebo takýmto subjektom povereným osobám. Za fyzikálnu degradáciu pôdy sa pokladajú všetky procesy kompakcie (zhutňovania), veternej či vodnej erózie. Po vysadených porastoch sa - v okolí VN Liptovská Mara - pohybujú desiatky vozidiel z rôznych slovenských okresov, ktoré zároveň parkujú v brehových a sprievodných porastoch vodnej nádrže.

Viete si predstaviť jazdenie po cudzom poľnohospodárskom pozemku niekde v USA, Holandsku či Dánsku?
Zároveň aktivisti z Domaše pripravujú celoslovenské stretnutie ľudí z okolia vodných diel SR, ktorí sú pohoršení z bezprávia, ktoré dlhodobo vládne v okolí rekreačných a vodohospodárskych nádrží, za pomalého konania štátnych orgánov.
Súvisiace články:
Liptovská Mara: Ak na zabijú, čo bude potom?
Fotoreportáž: Liptovská Mara – smetisko po sezóne
Liptovská Mara: Kým začne horieť majetok ...
Neveselé postrehy z brehu Liptovskej Mary
Kočnerovská arogancia na brehu Liptovskej Mary
Liptovská Mara: Koniec zeleného pásu
Doplnené dňa 04.11.2019
Obci Liptovská Sielnica bolo vo veci nelegálnych stavieb na VD Liptovská Mara odstúpený podnet z OÚ Žilina, odboru výstavby a bytovej politiky, oddelenia štátnej stavebnej správy. A obec vec – po skoro 3 mesiacoch „ničnerobenia“ – odstupuje na OÚ Žilina, odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie štátnej vodnej správy. A tak dokolečka dokola ...








Doplnené dňa 11.11.2019
... a vec putuje naspäť zo Žiliny na obecný úrad v Liptovskej Sielnici ...


