Vznikol nový chodník Rakytovské plieska

Sedem rokov po kalamite v Tatrách vznikol chodník, ktorý umožní návštevníkom zoznámiť sa s odstupom času s dopadmi kalamity na tatranský les a s možnosťami jeho obnovy. Prechádzka 4,5 km dlhým chodníkom trvá približne dve hodiny. Trasa vedie stredne náročným horským terénom a má päť stanovíšť. Je príležitosťou vidieť a spoznať, ako sa tatranská príroda a ľudia postupne vyrovnávajú s následkami víchrice z novembra 2004.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Z otvorenia chodníka
Z otvorenia chodníka (zdroj: Rudolf Pado)

19.novembra 2004 vietor, ktorý dosahoval rýchlosť do 200 km/h, vylámal stromy na úpätí juhovýchodných svahov Tatranského národného parku. Víchrica postihla lesy v páse 2-5 km širokom a 40-50 km dlhom, s celkovou plochou okolo 12 000 ha. Podobne zasiahnuté boli ďalšie tisíce hektárov lesov severného a stredného Slovenska, najmä v NAPANTe, Národný park Muránska planina a okolité hospodárske lesy.
Nasledovali práce na odstraňovaní škôd na budovách, infraštruktúre a najmä v lesoch, ktoré sprevádzala búrlivá spoločenská diskusia. Rezonovali v nej najmä témy lesohospodárskych opatrení od ťažby po obnovu a rozvojové zámery v Tatrách, pre ktoré kalamita otvorila nové možnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Na podporu obnovy Tatier vznikli viaceré finančné zbierky. Fond Tatry pri Nadácii Ekopolis bol medzi prvými a podporoval projekty citlivej obnovy tatranskej krajiny a lesov v praktickej rovine aj v rovine osvety a vzdelávania. Hlavnou zásadou jeho podpory bolo uplatňovanie primeraných postupov pri obnove.

Najvýznamnejšou aktivitou Fondu Tatry pri Nadácii Ekopolis bola podpora revitalizácie lesov v lokalite pod Jamským plesom a okolo Rakytovských pliesok. V tomto jedinečnom projekte spojili sily a vedomosti vlastníci lesov, odborné lesnícke inštitúcie a mimovládne organizácie. Na území s celkovou rozlohou približne 250 ha dostala šancu prirodzená obnova lesa s následkami kalamity aj umelé zalesnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Trasa náučného chodníka má päť stanovísť:

- Rakytovec - výhľad na kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier.

- Rakytovské plieska - najnižšie položené plesá Tatier v nadmorskej výške 1307 m. Vyšné Rakytovské pliesko (95 m x 33 m), Nižné Rakytovské pliesko (55 m x 33 m), hĺbka 2 m.

- Vývoj lesov po kalamite – Tatranská kalamita v roku 2004 zasiahla územia Tatranských pliesok v menšej intenzite ako centrálnu časť Vysokých Tatier. Ostrovčeky menej poškodených lesovpliesko i cez Nižné Wahlenbergovho pleso. Miestni obyvatelia odvodili jeho pomenovanie od slova “frkot“, žblnkotanie vody.

Obrázok blogu

 - Pramenná oblasť Bieleho Váhu - Biely Váh nemá prameň, vzniká sútokom Zlomiskového a Furkotského potoka. Koryto Bieleho Váhu tvoria žuly, prudký vodný tok a slnko jej dávajú oslnivú bielu farbu. Kontrastne k tomu pôsobí tmavé koryto Čierneho Váhu prameniaceho na druhej strane Liptovskej kotliny, ktorý preteká tmavo sfarbenými vápencami, dolomitmi a bridlicami.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Partneri projektu: Nadácia Ekopolis, Fond Tatry projekt dlhodobo koordinovala a podporila sumou 322 000 eur, Pozemkové spoločenstvo - Bývalí urbarialisti obce Východná Urbár, pozemkové spoločenstvo Važec - vlastníci pozemkov s podporou Fondu Tatry obnovujú lesy na území a po kompenzácii ponechali časť kalamity v pôvodnom stave, Národné lesnícke centrum, Zvolen zabezpečilo komplexný projekt revitalizácie územia a dlhodobý monitoring vývoja a obnovy ekosystémov, Ústav ekológie lesa SAV, Zvolen mal na starosti sledovanie vývoja podkôrneho hmyzu a návrhy opatrení, Technická univerzita vo Zvolene vypracovala projekt protipožiarnej ochrany, A-projekt n.o. Liptovský Hrádok poskytla odbornú podporu a vybudovanie náučného chodníka Rakytovské plieska.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: Náučný chodník je samoobslužný - na začiatku trasy sú v schánke umiestnené informačné letáky k nemu.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 512x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu