Kto si už dnes spomenie na ubezpečenie tajomníka Výboru vlády pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier Ivana Štefanca (SDKÚ): „Tam kde bol les, bude opäť les ...“ či na tisíce pohľadníc zaslaných vtedajšiemu ministrovi životného prostredia Jaroslavovi Izákovi s apelom na prijatie zonácie Tatranského národného parku.


Pohľadnica OZ TATRY (2006)
Pätnásť rokov premrhaného času, prebytku slov a nedostatku činov, tisícov kamiónov dreva a prelamovania zábran i limitov. A nikto zo zodpovedných – do súčasných májových dní – nedokázal tak chlapsky otvorene odpovedať na tu najzákladnejšiu otázku: Koľko je dosť?
V balaste slov o trvalo udržateľnom rozvoji okorenenom klimatickou pandémiou - o ktorých úprimnosti pochybuje už každý v kontexte uvažujúci človek - dnes ležia na stole Zmeny a doplnky územného plánu obce Štrba významným spôsobom atakujúce oblasť Štrbského Plesa.
Plánované zmeny kritizuje – okrem iných – Asociácia slovenských kúpeľov i Pozemkové spoločenstvu Urbár Štrba. Iba celoživotný funkcionár a starosta obce Štrba Michal Sýkora, si hudie svoje.

Zmeny a doplnky Územného plánu obce Štrba významným spôsobom atakujú aj lokalitu Štrbské Pleso, kde je riešená ďalšia rekreačná výstavba. Investorom je samotná obec Štrba alebo iní investori a občania podľa doručených žiadostí, ktoré obec akceptovala. Ide o 21 zámerov a z toho 11 zámerov na plochách vedených ako les a 2 zámery na pozemkoch vedených ako lesy a pasienky. Týkajú sa výstavby apartmánových domov, nájomného bytového domu, hotelových parkovísk, dopravného zariadenia k objektu Helios a do športového areálu Areálu snov naprieč osadou, 4-podlažného parkovacieho domu medzi terajším centrálnym parkoviskom a Heliosom pre 450 áut, nového vodojemu blízko zjazdovky Interski atď.
Predmetom Zmien a doplnkov (ZaD) č. 2/2020 je významná zmena krajinného rázu Štrbského Plesa ako aj zásah do územia chráneného európskou legislatívou. Zahŕňa výraznú plošnú zástavbu nového centra Štrbského Plesa na Mlynických lúkach vo vlastníctve Urbáru Štrba prenajatého na 75 rokov súkromnej spoločnosti. Ide o lúky lemujúce cestu k skokanským mostíkom a hotelu FIS.
Okolo novovytvoreného námestia by mali vzniknúť obchody, kaviarne, požičovne lyží a ďalšie doplnkové služby vrátane apartmánových domov. V bezprostrednej vzdialenosti od tejto zástavby má tiež vyrásť 4-podlažný parkovací dom, kde je investorom samotná obec Štrba. V blízkosti tejto zástavby sa pritom nachádza na ploche 3 200 m2 významná prírodná pamiatka Rašelinisko, ktorá tvorí cenný mokraďový biotop. V ZaD je uvedená aj výstavba 8-miestnej kabínkovej lanovky od stanice cez areál Heliosu a do areálu FIS doplnená o krátku zjazdovku s 850 m vlekom pri Heliose. V ZaD je riešená aj približovacia 4-sedačková lanovka “Andelova” s kapacitou 1000 osôb za hodinu vedená z priestoru od záchytného parkoviska, autobusovej a železničnej stanice k Heliosu. Navrhované lanové zariadenia naprieč osadou významne zmení ráz krajiny a obmedzí panoramatické výhľady na dominantné tatranské končiare Vysokú, Ostrvu, Končistú a Patriu, ktoré podobne ako plesá majú byť dominantným krajinotvorným prvkom v území a primárnym dôvodom návštevnosti.

Bulletin OZ TATRY (2006)
A tak iniciatíva MY SME LES, Asociácia prírodného turizmu, Občianske združenie KST Hikemates a Aevis n. o. vyhlásili petíciu „Zachovajme si Štrbské Pleso!“
Ďalšia občianska petíciaje otvorená na portály peticie.com.
Samostatné občianske pripomienky k zámerumôže každý z Vás doručiť aj na základe oznámenia na úradnej tabuli obce Štrba – „Oznámenie o STRATEGICKOM DOKUMENTE pre ZMENY a DOPLNKY č. 2/2020 ÚPN OBCE Štrba v k. ú. obce Štrba“ (zverejnené dňa 18.05.2020).
Teraz je čas prehovoriť!