Naozaj netuším, prečo zákon o službách zamestnanosti nazýva 63-eurový príspevok „aktivačným“. Ani pri najlepšej vôli totiž okolo seba nevidím aktivitu – ani na strane aktivovaných a ani na strane samospráv či kontrolných orgánov.
Pravidelne však vidím skupinky postavajúcich občanov, ktorých väčšinový pôvod z dôvodu farizejskej politickej korektnosti nemôžem špecifikovať, a ktorých pracovný výkon, nasadenie ... konverguje skôr k nule než k „podpore získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia“ ako túto činnosť definuje od života odtrhnutý zákon.
Ich pracovná snímka dňa vyzerá nasledovne: postávanie na chodníkoch a diskutovanie so spolutrpiteľmi, návšteva miestnej pošty a vyklopávanie na okienko „či neprišli dávky“, niekoľko zozbieraných odpadkov v bezprostrednej blízkosti prechádzkovej trasy a šúp do bufetu 7. cenovej skupiny.
Kontrolným orgánom ich aktivácie je ujo pred dôchodkom (tá lepšia verzia), ktorý sa raz za čas dovalí na rozheganom bicykli. Ujo ma všetko, len nie autoritu. Okrem toho má okná na dome a všetci aktivátori vedia kde býva, a tak aj jeho cieľom nie je a nikdy nebude niečo kontrolovať, usmerňovať a vyžadovať. Je možné, že aj ujo bol kedysi na aktivačných prácach a spoločné zdieľanie osudu svorku vždy spája.
Raz za mesiac z obecných a mestských úradov odošlú ich pracovníci na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny tisíce výkazov o desiatkach tisíc aktivovaných občanov. Sú to výkazy vypracované v zmysle platnej legislatívy, na správnych tlačivách ... majú však jednu slabinu, opisujú neexistujúci svet. Svet, kde aj úrady práce sú len súčasťou spoločenského Matrixu, v ktorom za miliónmi investovaných eur zo štátneho rozpočtu SR resp. z ESF nie je vidieť žiadny výsledok. A nikomu to nevadí.
Ak systém tak dokonalé funguje, čoho dôkazom majú byť frivolné tlačové správy „ ... mesto XY má na aktivačných prácach 168 ľudí, ktorí ...“, nech mi niekto vysvetlí nasledovné:
Prečo sú slovenské mestá a dediny také špinavé (žiada sa napísať zanedbané gubernie)?
Prečo nemá kto pokosiť trávu na verejných priestranstvách, v priekopách okolo ciest, ...?
Prečo máme akciu „Vyčistime si Slovensko“ a krajinu majú čistiť mladí ľudia a občianski aktivisti, ak máme permanentne fungujúce obecné služby?
Prečo máme zarastené polia, sady ... a šíria sa v nich invázne druhý rastlín?
Prečo nemá kto „proaktívne“ odstraňovať nelegálne skládky odpadov v k. ú. dedín a aktívni občania musia podávať podnety?
Prečo väčšina dedín nemá zavedený účinný triedený zber odpadov?
Prečo nemá kto v obciach vybudovať obecné kompostoviská (do 10 t)?
Prečo nemá kto sadiť stromy v extravilánoch a intravilánoch, udržiavať remízky, vetrolamy, aleje ...?
Prečo?
Prečo čo ide a obdivujeme vo Švajčiarsku, Rakúsku, SRN ... , nefunguje v tejto Ríši ľahostajnosti?
Som občiansky aktivista a za mnohé veci, ktoré som inicioval a praktický realizoval na komunálnej úrovni, som nedostal ani tých šesťdesiattri eur. Daroval som tejto krajine tisíce hodín mojej práce, umu a fyzického nasadenia.
Pracujem s mladými ľuďmi, ktorí sadia stromy a kroviny, roznášajú informačné letáky, organizujú informačné stánky a rovesnícke vzdelávanie ... a títo za svoju prácu tiež nedostali ani tých šesťdesiattri eur. Darovali tejto krajine tisíce hodín svojej práce.
Mám priateľov, ktorých hodinová mzda v prepočte na reálne vynaloženú prácu a jej požadovaný výsledok je nižšia než hodinová mzda pracovníkov na aktivačných prácach (63 eur dostane aj za 2 odpracované hodiny za mesiac).
Myslím si preto, že nikto nemá dostavať ani euro za štatistický vykazované ničnerobenie. 63-eurový príspevok za nulovú prácu je štátom platené výpalné neprispôsobivým občanom.
Ak „to začína prácou“, dajme radšej pracovitému a zodpovednému otcovi rodiny 630 eur, nech sa stará o zeleň, odpady ... a deviatim zamávajme na cestu. Na všetko ostatné máme políciu a armádu (aj keď rozháňať gorilie protesty je asi jednoduchšie a bezpečnejšie).
Socializmus skončil a kapitalizmus stále nezačal.
„Začína to prácou ...“, tak pracujme! Každý! A nielen na predvolebných letákoch.
P.S: Ďakujem všetkým slušným občanom na aktivačných prácach za ich pracovné nasadenie.
Súvisiace linky:
- List bez praktickej odpovede – „Vraj nie je práca“