
„Oáza v púšti je miestom, bodom uprostred miliárd zrniečok piesku, v ktorom karavány pútnikov nachádzajú vodu, potravu a ľudské spoločenstvo. Púšť je krásna práve tým, že v jej zdanlivo nekonečných priestoroch sa skrývajú oázy.
Našou snahou bolo a je, aj uprostred spoločenstva ľudí často ľahostajných, skeptických a apatických, vytvárať oázy pre stretávanie sa, oddych a vzdelávanie. Naučiť ľudí citlivejšie vnímať krajinu, jej vegetáciu, vodu a život v nej, vnímať iných ľudí, ich úsilie, nasadenie a posolstvá, ako aj počúvať vlastný vnútorný hlas. Veď už veľmi dávno Albert Schweitzer povedal: „Zmyslom života je život sám.“
Vážte si zelené oázy uprostred miest, mestských štvrtí a sídlisk, chráňte ich a zveľaďujte, pre vlastné potešenie, ako aj potešenie a radosť iných.“
Dňa 11. októbra 2010 bola obyvateľom sídl. Podbreziny v Liptovskom Mikuláši odovzdaná do užívania „Zelená oáza pri vode“. Zámerom spoločného projektu Občianskeho združenia TATRY a mesta Liptovský Mikuláš bolo vytvoriť na brehu Smrečianky priestor – oázu, ktorá bude využívaná občanmi sídliska pre odpočinok, stretávanie sa a vzdelávanie.
Realizačná časť projektu bola zahájená počas Dňa dobrovoľníctva na Slovensku (10.9.2010).
Projekt bol realizovaný na najväčšom sídlisku v Liptovskom Mikuláši – sídl. Podbreziny, kde žije skoro jedna tretina všetkých obyvateľov mesta. Realizácia projektu pozostávala z výsadby 15 stromov a vyše 470 sadeníc krovín, umiestnenia 4 ks lavičiek a 4 ks náučných tabúľ.
Náučne tabule sú venované téme monitoringu čistoty vodného toku pomocou makroskopických bezstavovcov a téme kompostovania. Ich cieľom bolo, aby táto plocha slúžila aj ako náučný priestor.
Vďaka miestnemu umelcovi Pavlovi Petrášovi ml., organizátorovi 2. ročníka sochárskeho sympózia „Ambient Exterior“, ktoré sa uskutočnilo v Liptovskom Mikuláši počas leta 2010, bolo do priestoru zelenej oázy osadené aj umelecké dielo zahraničného účastníka sympózia – „Zvestovanie“.
Do realizačných prác projektu boli zapojení pracovníci Verejnoprospešných služieb – Liptovský Mikuláš a Semenolesu – Liptovský Hrádok, ako aj 72 dobrovoľníkov - žiaci zo ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, študenti z Gymnázia M. M. Hodžu – Liptovský Mikuláš a Strednej odbornej školy polytechnickej – Liptovský Mikuláš a aktivisti OZ TATRY. Ich dobrovoľnícky vklad presiahol 300 hodín. Projekt z vyše 90 % financovalo OZ TATRY prostredníctvom rôznych nadačných zdrojov.
Ing. arch. Stanislav Barényi zhrnul význam projektu nasledovne: „Vrátenie zelene a vodného elementu do preťaženého organizmu sídliska, vytvorenie oázy na vodnom brehu, pre človeka aj živočíchov, oáza pre meditáciu a edukáciu, uvedomenie si sily vodného elementu v prírodnom kontexte. Blízkosť školy a zelená oáza so všetkými prírodnými živlami ako učebňa pod holým nebom ....“



















