Žitavce – zastrašovaný aktivista a prispatá polícia

Písmo: A- | A+

Niektoré slovenské samosprávy fungujú tak, akoby adresa obecného úradu bola totožná s adresou regionálnej mafie.

„Obecné zastupiteľstvo vyjadruje pohoršenie nad zneužitím katastra obce Žitavce na nelegálne uskladnenie tisícok ton nebezpečného odpadu obsahujúceho azbest. Vyzýva starostu obce na bezodkladné konanie vo veci zabezpečenia likvidácie odpadu a vyvodenia zodpovednosti voči tomu, kto tento stav umožnil.“ Takto nejako by malo znieť uznesenie zastupiteľstva, ktorému záleží na ochrane životného prostredia obce a na spravodlivom postihovaní aktérov envirokriminality. Malo, ale nezaznelo. Obecné zastupiteľstvo v Žitavciach sa problémom totiž ani len nezaoberalo. A tak sa Zelená linka MŽP SR sama ujala podnetu obyvateľa obce, ktorý dlhodobo a bez výsledku upozorňoval na nelegálnu skládku navážanú dokonca so súhlasom starostu obce.

Problém, na ktorý už v rokoch 20192020 poukázali aktivisti na blog.sme.sk, nielenže stále nemá pre spoločnosť pozitívnu koncovku, ale v rozpore so zásadami právneho štátu, ktorý má všetkými možnými prostriedkami ochraňovať slušných občanov a oznamovateľov konania v rozpore so zákonom, sa stupňuje tlak na lokálneho aktivistu a jeho rodinu.

Obetujte, prosím, osem minúť z Vašich životov a pozrite si videodokumentujúce fungovanie tohto štátu. 

Obrázok blogu

Zhrnuté a podčiarknuté: Nelegálna skládka – min. 4 500 t kontaminovaného odpadu a spoločenská škoda 1,3 mil. eur – navážaná s vedomím starostu obce. Obyvateľ, ktorý na ňu upozornil čelí sledovaniu, vyhrážkam a zastrašovaniu, jeho dcére otrávili koňa. Obecné zastupiteľstvo v Žitavciach sa problémom ani nezaoberalo. A polícia? Tá kráča presne tou cestou, ktorá viedla napokon k smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dokedy ešte, Slovensko, dokedy? 

Niektoré súvisiace články a zdroje:

Takéto haldy plastového odpadu zo zahraničia na mestský pozemok “navozil” podnikateľ Krošlák. Tomčányi a Krajčovič nezasiahli.

TrashOut

Posledný výstrel Rudolfa Pada

Verejný záujem v prospech podnikateľa či elitného politika?

Zahrabala obec Pastuchov nelegálnu skládku?

Bordel pod štátnou vlajkou

Ako TrashOut demaskovala verejnú správu na Slovensku

Je čistenie nelegálnych skládok organizovaným biznisom?

Veľké upratovanie Slovenska alebo veľké tunelovanie verejných zdrojov?

Otvorený list ministrovi Sólymosovi

P.S:

Tento článok bol napísaný ako prejav solidarity a hlbokej úcty s aktivistom z obce Žitavce. Iba ľudia, ktorí kráčajú cestami pravdy, vedia aké vedia byť zradné ...

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu