Kto toto vymýšľa alebo prečo už neuvidíme Bruna Marsa naživo?

Pamätáte sa na tú veľkú slávu, keď páni Fico, Kaliňák a policajný prezident Gašpar uvádzali pred novinármi do „života“ jednotku NAKA pre boj proti extrémizmu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako do miestnosti pred novinárov naklusala skupina zakuklencov a potom tam museli stáť, kým sa funkcionári dosýta nevyrozprávali? Pri detailných záberoch bolo vidieť, ako chudáci gúľali očami a nevedeli sa dočkať konca tejto parády. Škoda, že im nebolo z tých kukiel vidieť ústa, možno by sme pochytili nejaké nové „vybrané“ slová.

No, to bol úvod. Ďalej bolo žiaduce vykázať nejakú činnosť, ideálne odhaliť extrémizmus. A predstavte si, našli ho. Začiatky boli nesmelé, tu nejaký „zástupný“ symbol (Thor, kladivo, 1488, 88 a ja ani neviem, čo tam hľadači extrémizmu radia), tu nejaký nepochybný znak extrémizmu (symboly svastiky, SS a pod.). Ale zjavne to nebolo ono. Potom boli „objavení“ nejakí zberači (to sú tí čudáci, ktorí sa po lesoch a poliach preháňajú s detektormi a zbierajú všetko, čo hoci vzdialene súvisí s vojnou), nejakí zberatelia, ktorí sa ani nijako neskrývajú, že hľadajú alebo na výmenu ponúkajú predmety s takouto symbolikou. Že to vyzerá ako vtip? Prípadne blamáž?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme. Preto bolo z pohľadu antiextrémistického oddelenia NAKA nevyhnutné na zdôvodnenie vlastnej existencie preukázať extrémizmus v jeho rýdzej forme. Čiže museli nájsť, pardon, odhaliť, nositeľov extrémizmu. Najlepšie takých, ktorých verejnosť pozná, a v ideálnom prípade, aby boli aspoň mierne kontroverzní. Sim-sala-bim! A vznikli kauzy Mazurek a Kmotrík mladší.

Jasné! Prvý mal byť poslanec Mizik, ale ako to už pri prvom raze býva, nevyšlo to podľa predstáv. Chyba v programe. Organizátori niečo podcenili, asi výber správnych sudcov. A ako to už býva, trafili zrejme na takých, ktorí ešte vedia, čo to je česť, morálka, charakter a dodržiavanie zákonov. Inak, druh sudcu na vymretie.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v prípade Mazurek stíhali orgány činné v trestnom konaní názor. Dokonca, dnes je už nad Slnko jasnejšie, že názor väčšinový (pozri napr. http://www.prehladsprav.sk/prieskum-ukazal-ze-91-ludi-suhlasi-so-slovami-mazureka-za-ktore-bol-odsudeny/4191?fbclid=IwAR1GjV2610kGQwiDnKz2SQNreMjZt4voTQ2lSm6tJXJs43d-jNqDQmrBaTA, vyjadrenie R. Fica na margo odsúdenia Mazureka atď.), ale čo je najdôležitejšie, názor občana SR. Názor, s ktorým nemusíme sympatizovať, môžeme s ním polemizovať a nesúhlasiť, ale nesmieme ho stíhať a trestať. No hej, ale platí to aj v prípade, ak ste štátny zamestnanec poberajúci celkom slušný plat a ďalšie výhody vyplývajúce zo služobného pomeru a potrebujete obhájiť svoj status (=príjem a mocenské postavenie)? A platí to aj v prípade, ak ste ako sudca kandidovali za liberálnu stranu (https://www.napalete.sk/veci-verejne-pripad-mazurek/)? Či vtedy je stíhanie za názor možné? Takže ani neprekvapí, ak sa sudca Paluda namiesto jedného z dvoch súdnych znalcov vedených v zozname znalcov dostupnom na webe Ministerstva spravodlivosti SR v odvetví Politický extrémizmus, oprel v konaní o akéhosi Maxa Steuera. Znalcom, zapísaným v zozname vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR, nie je, takže tým sudca Paluda podľa všetkého hrubo porušil Trestný poriadok (ustanovenia §§ 142 a nasl.). Nevadí? Aj tak ho nemá v súčasnom usporiadaní nášho súdnictva, prokuratúry a polície za to kto stíhať a potrestať. Pre správnosť treba uviesť, že pri „objektivite“ a „odbornosti“ našich mainstreamových „novinárov“ je ale tiež celkom možné, že dotyčný Max Steuer nebol pribraný ako znalec, ale len ako „odborný vyjadrovateľ“ (bližšie § 141 Trestného poriadku). Žiaľ, ak by to bolo takto, ani to zo sudcov (začalo to už sudcom v prvostupňovom konaní, to nie je iba sudca Paluda) nesníma stigmu politických inkvizítorov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby to nevyzeralo ako politická objednávka na likvidáciu ĽSNS, tak ďalší prípad je iný. Je to stále v rovine stíhania za názor, ale tuto naši antiextrémistickí beťári vymysleli niečo iné. Predsa len, Kmotrík mladší nie je nijako politicky exponovaný, dokonca sa mi zdá, že politické názory Kmotríka mladšieho ani nikto nepozná. On je zaujímavý z iného hľadiska. Je synom zbohatlíka a angažuje sa vo futbalovom Slovane. Skrátka rýchlo kvasená celebritka so všetkým, čo k tomu patrí. Drahé autá, pekné šaty, krásne modelky, bujaré žúry ... Celebritka no. Hodí sa ako príklad, že ani peniaze, vplyv a bohatý otec nepomôžu. V tomto prípade je zaujímavá aj skutková podstata, pretože je založená na § 422 Trestného zákona. Vychádza sa z kratučkého videa, kde Kmotrík mladší urobí pohyb pripomínajúci fašistický (eventuálne nacistický, musíme však pre úplnosť povedať, že aj anticko Rímsky, prípadne cisársko Napoleonský) pozdrav a mal aj vysloviť slová „Heil Hitler!“, čo je viac-menej konštrukt, pretože video má veľmi nekvalitnú zvukovú stopu (bližšie napr. https://futbal.pravda.sk/ostatne/clanok/522663-kmotrik-ml-ma-problem-vysetrovatel-ho-obvinil-za-hajlovanie-v-trnave/). Keď som dal na skúšku pozrieť uvedené video ľuďom, ktorí o Kmotríkovi mladšom nečítali, všetci do jedného sa po pozretí videa opýtali, citujem: „Čo to tam zvolal?“ Ani po opakovanom prehratí nevedeli prísť na to, čo povedal. Tí čo pred pozretím videa čítali uvedený článok, si automaticky dosadili do zjavne nejasných zvukov zvolanie „Heil Hitler!“ Aj ja som si pri prezeraní videa po prečítaní článku, že vyslovil slová „Heil Hitler!“, dosadil do jeho úst toto zvolanie.

SkryťVypnúť reklamu

A čo to vlastne chlapičsko vystrojil? Ťažko povedať. Stále musíme brať do úvahy aj možnosť, že sa len radoval z úspechu Slovana. Z videa je zjavné, že sa snímaní tešia z úspechu, radujú sa, bavia. To sa stáva. Ľudia sa bavia, tešia. Pre porovnanie netreba ísť ďaleko a netreba ani veľmi hľadať. Veď ľaľa!

BrunoMars
BrunoMars (zdroj: youtube)

Vidíme, že sprievodná skupina Bruna Marsa počas vystúpenia v prestávke amerického Super Bowlu 2014 urobila presne to isté, čo Kmotrík mladší (kľudne si pozrite klip https://www.youtube.com/watch?v=F2i0Bc3f7jk,keď nechcete celý, stačí časť od 2,45 do 2,50 min). Hm, za takýchto okolností u nás asi nikdy nebudú vystupovať, lebo ich zjavná radosť sa môže zmeniť na nočnú moru.

Totižto, takýchto situácií je v živote mnoho. Napríklad:

Autori, herci a vysielatelia seriálu Teória veľkého tresku (1.séria, 5.diel) možno naplnili skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd tým, že verejne prezentovali znak, ktorý je spojený s ideológiou, skupinou, hnutím, ktoré smeruje alebo v minulosti smerovalo k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd a hlása rasovú, etnickú a národnostnú neznášanlivosť. Pravda, v pozmenenej podobe (nejde o čiernu svastiku v bielom kruhu na červenom základe), ale odsek 2 uvedeného paragrafu rieši aj túto „nezrovnalosť“.

Tu je dôkaz, kde som si dovolil zvýrazniť uvedené:

Obrázok blogu
(zdroj: BigBangTheory)

Tu je ďalší prípad. Prechádzam sa tak po ulici a v tom mi do očí udrie toto:

Opel
Opel (zdroj: autor)

Pri pozornejšom pohľade zistíte, že vzor diskov tohto auta vlastne zobrazuje, áno, svastiku! Dovolil som si to aj zvýrazniť, aby nebolo pochýb, že to je naozaj hákový kríž, síce v pozmenenej podobe, ale my už vieme, že stačí aj to – spomeňte si na odsek 2. Tento prípad je závažnejší, jedná sa totiž o nemeckú značku automobilu, čo kontextuálne môže vyvolať otázku o náhode alebo zámere.

A dalo by sa pokračovať.

Alebo sa možno treba len lepšie zamyslieť a akceptovať aj zdravý rozum (http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/svycarsko-hitleruv-pozdrav-na-verejnosti-neni-vzdy-trestny).

Zoran Palinský

Zoran Palinský

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kým sa nestanete účastníkom súdneho konania, neuveríte, len čo ním ste, neveríte. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu