naka elitná

Podľa v poslednej dobe medializovaných správ o činnosti NAKA som si na malý moment myslel, že existuje nový druh policajta. NAKA elitný. Potom si pozrel štatistiky činnosti NAKA...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Všimli ste si, ako cca posledné 3 mesiace NAKA zasahuje? Donedávna sme mali iba hmlisté tušenie, že nejaký útvar s názvom NAKA na Policajnom prezídiu existuje. Skrátka, ako by ich ani nebolo. A potom prišiel čas prezidentských volieb.

Z pološera našej polície sa odrazu vynorila NAKA. A už sa to sype. Odrazu zisťujeme, že našu spoločnosť tvoria samí podozriví. DPH, ekologická kriminalita, vraždy, úplatky, falšovanie, nahlasovanie bômb na súdoch, Kočner (a Šufliarsky :-).... Kam sa pozriete, tam zasahuje NAKA. Týždenne aj 3x. „Udiera“ rázne, a hlavne medializovane. Až cirkusantsky. Zapnete televíziu – NAKA. Otvoríte noviny – NAKA. Počúvate rádio v aute – NAKA. Pozor na konzervy!!! V takej situácii neviete, čo z nej na vás "vybehne".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak som si porovnal štatistiky NAKA a bol som prekvapený. Nemilo.

Na stránke http://www.minv.sk/?NAKA som v pravom menu našiel výročné správy NAKA za roky 2012-2016. Rok 2017 tam nie je a na rok 2018 je asi priskoro.

Keď porovnáte za jednotlivé roky počet prípadov, ktoré mali, s počtom prípadov, ktoré skončili podaním obžaloby, resp. v ktorých sa začalo konanie o vine a treste, zaplačete. Aby to bolo prehľadnejšie, tu sú výsledky za jednotlivé roky.

Rok 2012 do úvahy neberieme. NAKA vznikla 1.12.2012 transformáciou ÚBOK-u, takže výsledky nie sú pre porovnanie podstatné.

Rok 2013. Celkový počet prípadov NAKA bol 1974, z toho sa ukončilo (=podaná obžaloba, resp. konanie o vine a treste) 225. Bez obžaloby alebo konania o vine a treste sa teda skončilo 817 prípadov. Čo je zvláštne, pretože NAKA vzniesla celkovo 638 obvinení, a dokázala dotiahnuť dokonca len 225 prípadov. Percentuálna úspešnosť vyriešených prípadov – 11,40%.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2014. Celkový počet prípadov NAKA bol 2094, z toho sa ukončilo 338. NAKA vzniesla 929 obvinení. Napriek nim sa im do štádia podania obžaloby alebo začatia konania o vine a treste podarilo dostať 338 prípadov. Bez obžaloby alebo konania o vine a treste sa skončilo 985 prípadov. Percentuálna úspešnosť vyriešených prípadov – 16,14%.

Rok 2015. Celkový počet prípadov NAKA bol 1906, z nich sa ukončilo 327. NAKA vzniesla 869 obvinení. Z celkového počtu prípadov dokázali úspešne dokončiť 327. 858 prípadov sa ukončilo bez obžaloby alebo konania o vine a treste. Percentuálna úspešnosť - 17,16%.

Rok 2016. Celkový počet prípadov NAKA bol 1865, z toho bolo 259 ukončených obžalobou alebo konaním o vine a treste a 821 bolo ukončených bez obžaloby alebo konania o vine a treste. NAKA vzniesla v tomto roku 940 obvinení, ale úspešne uzavrela len 259 prípadov. Percentuálna úspešnosť - 13,89%.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa doterajších výsledkov je jasné, že NAKA, presnejšie Prezídium Policajného zboru asi nemalo záujem prezentovať výsledky jednotky NAKA za rok 2017. No, výsledky. Predstavte si, že by ste v svojej práci podávali ročne výkon na úrovni v priemere 15%. Hm? Volali by vás v práci elitou?

Ako občana ma v tomto momente poznania začalo zaujímať, koľko z rozpočtu Policajného zboru SR ročne stroví NAKA. Zatiaľ sa mi túto informáciu na nete zohnať nepodarilo, ale hľadám ďalej. Samozrejme, že ak ju v dohľadnom čase nezistím, obrátim sa na Prezídium PZ SR, aby mi ju poskytlo.

Ale už teraz je mi jasné, že ten, čo ich nazval elitou, musel byť nejaký zľomyselník. :-)

Zoran Palinský

Zoran Palinský

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kým sa nestanete účastníkom súdneho konania, neuveríte, len čo ním ste, neveríte. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu