Umenie ako nástroj demokracie

Umenie vo verejnom priestore - alebo jednoducho umenie v meste - má iný dosah ako umenie prezentované v galérii. Zo sveta poznáme viacero realizácií, ktoré na začiatku polarizovali spoločnosť a s odstupom času sa stali takmer legendárnymi príkladmi umenia, meniaceho tvár danej lokality a komunity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Dnes sa veľa diskutuje o tom, či dokáže mať umenie reálny spoločenský vplyv. Napríklad aj v rámci berlínskeho bienále, ktoré práve prebieha. Dôkazom toho, že áno, je azda najkurioznejší a vo svete najznámejší projekt fúzie socialistického urbanizmu a súčasného umenia po páde železnej opony, ktorý sa zrodil v albánskom hlavnom meste Tirana. Jeho iniciátorom bol primátor mesta, umelec a politik Edi Rama. Do úradu bol zvolený v roku 2000 a krátko na to spustil masívnu revitalizáciu najchudobnejšieho európskeho hlavného mesta zdevastovaného komunistickou diktatúrou, dal zbúrať viacero čiernych stavieb a fasády panelových domov natrieť pestrými farbami. Nápad oprášil utopické vízie avantgárd skorého 20. storočia a vniesol ich do reality. Starosta Tirany si prizval umelcov, aby navrhli farebné riešenie zanedbaných socialistických budov. Bolo to v rámci medzinárodného bienále súčasného umenia a už na jeho druhom ročníku v roku 2003 sa projektu zúčastnili svetoznámi umelci ako Olafur Eliasson či Liam Gillick, ktorých návrhy fasád sa v meste skutočne zrealizovali. Anri Sala, renomovaný umelec albánskeho pôvodu, práce zdokumentoval vo videu s názvom Dammi i colori. Edi Rama odhadol silu umenia a vyjadril presvedčenie, že jeho politická moc pri budovaní demokracie je oveľa účinnejšia ako armáda policajtov, pretože posilňuje komunitné myslenie, verejnú diskusiu a zvyšuje kvalitu života, čím v konečnom dôsledku prispeje aj k redukcii kriminality a korupcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Text: Gabriela Kisová

Rozhovor s Edi Ramom a Anrim Salom v Tate Modern v 2009 tu....

Pamätník ľudovej architektúry

Pamätník ľudovej architektúry

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na tom, aby Pamätník ľudovej architektúry vznikol, pracujú: Tomáš Džadoň, umelec a autor, Tomáš Tokarčík, architekt projektu, Zuzana Bodnárová, kultúrna manažérka z centra BANSKÁ ST A NICA Contemporary, Gabriela Kisová, galeristka a kurátorka, Lukáš Berberich, dramaturg kultúrneho centra Tabačka, výtvarný teoretik a publicista Palo Fabuš, a ďalší nadšenci, o ktorých sa dozviete viac aj na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  Umenie v mestePanelový diskurzNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu