V Košiciach sa chystá odhalenie Pamätníka ľudovej architektúry

Tesári, stavbári, zvárači a umelec Tomáš Džadoň. To je pracovný team, ktorý v uplynulých týždňoch spolupracuje na finalizácii najväčšej sochy v Košiciach - Pamätníka ľudovej architektúry. Tvoria ho 3 originálne zrubové stodoly presunuté na strechu 13 poschodového paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov. Slávnostné odhalenie Pamätníka na Lidickom námestí 1 sa v prípade priaznivého počasia odohrá v sobotu 28. septembra. Program, ktorý bude vernisáž sprevádzať, začne od 16 hod a je otvorený najširšej verejnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tomáš Džadoň absolvoval ateliér monumentálnej tvorby Jiřího Příhody (AVU, Praha) a doktorandské štúdium v „Neateliéri“ Dezidera Tótha na VŠVU v Bratislave. Jeho stavebné projekty a reinterpretácie architektúry otvárajú otázky o hľadaní vlastnej identity vo vzťahu k ľudovej a mestskej tradícii, osobnej i spoločnej minulosti. V hlavnej časti jeho aktuálneho umeleckého projektu ide o prenesenie troch zrubových stodôl a ich trvalé umiestnenie na strechu paneláka. Tradičná zrubová architektúra nášho vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Tesári v uplynulých dňoch demontovali originálne zrubové stodoly v Liptovskej Tepličke a Párnici a následne ich dopravili na Lidické námestie 1. Na „Furči“, ako sídlisko nazývajú miestni, prebieha príprava kotvenia na streche paneláka, montáž oceľových roštov a skladanie dreveníc. Na realizácii spolupracujú profesionáli v oblasti eletromontáže, bleskozvodov i statik. Umiestnenie stodôl na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na Lidickom námestí 1. Vďaka nim sa panelák i oni stanú podstavcom Pamätníka, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

Pamätník ľudovej architektúry už od polovice roku 2011 nie je iba o umení, ale najmä o príprave a riadení stavby. Všetky práce prebiehajú vo verejnom priestore a práca je závislá na počasí a poveternostných podmienkach. Preto autor ďakuje obyvateľom sídliska za trpezlivosť a dôveru pri jeho realizácii.

SkryťVypnúť reklamu

Dvíhanie stodôl prebehne v prípade priaznivého počasia v týždni od 23. 9. do 27. 9. 2013.

Termín slávnostného odhalenia bol po odbornej diskusii s vedúcim stavby stanovený na 28. septembra o 16 hod. Súčasťou oficiálneho ceremoniálu bude i udalosť v podobe verejnej Odobierky. Ňou sa bude autor lúčiť s panelákom a sídliskom. Chápe ju i ako uzatvorenie jednej etapy svojej tvorby spojenej so sídliskom.

Autor i autorský team veria, že predpoveď, ktorá na budúci týždeň avizuje príjemné jesenné počasie sa vyplní.

TXT: Barbora Šedivá / Pamätník ľudovej architektúry

Pamätník ľudovej architektúry

Pamätník ľudovej architektúry

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na tom, aby Pamätník ľudovej architektúry vznikol, pracujú: Tomáš Džadoň, umelec a autor, Tomáš Tokarčík, architekt projektu, Zuzana Bodnárová, kultúrna manažérka z centra BANSKÁ ST A NICA Contemporary, Gabriela Kisová, galeristka a kurátorka, Lukáš Berberich, dramaturg kultúrneho centra Tabačka, výtvarný teoretik a publicista Palo Fabuš, a ďalší nadšenci, o ktorých sa dozviete viac aj na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  Umenie v mestePanelový diskurzNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu