Akciové trhy sa odrazili o vyše 20 percent

Od marcových miním sa akciové burzy v Spojených štátoch aj v Európe odrazili o vyše 20 percent a technicky sa dostali do býčieho trhu. Konštruktívna nálada bola živená kombináciou troch hlavných faktorov. Ktorých?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po prvé, spomaľovaním šírenia koronavírusu na Západe, čo čoskoro umožní mnohým krajinám postupne uvoľňovať reštriktívne opatrenia politiky sociálnej izolácie.

Po druhé, rýchlym zavedením bezprecedentných monetárnych stimulov na čele s neobmedzeným kvantitatívnym uvoľňovaním Fedu a gigantickým nákupom aktív zo strany ECB, pričom obe centrálne banky budú kupovať aj podnikové dlhopisy a Fed dokonca z primárneho trhu.

Obrázok blogu
(zdroj: Bloomberg)

Po tretie, veľkými vládnymi fiškálnymi balíkmi, ktoré tlmia dosah krízy na firemný sektor a domácnosti, a tiež čiastočnou dohodou ministrov financií eurozóny o spoločnej odpovedi na koronavírus s nádejou, že príde ešte ďalšia pomoc v podobe fondu obnovy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stále však nemožno s istotou hovoriť o definitívnom obrate na trhoch.

Prudké falošné rally počas recesií nie sú ničím výnimočným. Napríklad počas ostatnej na prelome rokov 2008 a 2009 prišlo na amerických akciách až šesť takýchto odrazov s priemernou amplitúdou 13 percent. V priemere sa v medveďom trhu akcie odrážajú zhruba o 14 percent pri zvýšenej volatilite a nervozite.

Navyše mnoho trhových hráčov počíta s pomerne bezproblémovým oživením ekonomík v tvare písmena „U“ alebo „V“, čo sa nemusí potvrdiť. Svet čelí obrovskému dopytovému aj ponukovému šoku a narušené sú aj dodávateľsko-odberateľské reťazce.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Bank of America/Merrill Lynch)

Tak ako v minulosti, každá recesia sa raz skončí. Rýchla odpoveď tvorcov politík vytvára predpoklad na pozitívny výhľad. Myslíme si preto, že aj keby prišiel pokles na trhoch, nemusel by mať dlhé trvanie. V priemere v USA medvedí trh trvá len sedem mesiacov a akcie sa odrážajú rádovo kvartál pred koncom recesie. Ak predpokladáme, že v druhej polovici roka príde očakávané oživenie, medzi aprílom a júnom by sme mohli vidieť koniec výpredajov. V priebehu nich vznikajú zaujímavé nákupné príležitosti, keď môžu investori nakúpiť aktíva za znížené ceny.

Obrázok blogu
(zdroj: cnbc.com)
Stanislav Pánis

Stanislav Pánis

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Analytik J&T Banky Vyštudoval som odbor Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Od roku 2006 sa pohybujem v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pracujem od roku 2011. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu