Stanislav Pánis
Akcie zvládnu protivetry vyšších výnosov
Nervozita z vysokej inflácie negatívne vplýva na akciové trhy. Očakávame, že aj v prostredí vyšších sadzieb budú rásť.
Analytik J&T Banky Vyštudoval som odbor Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Od roku 2006 sa pohybujem v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pracujem od roku 2011. Zoznam autorových rubrík: Nezaradené, Súkromné
Nervozita z vysokej inflácie negatívne vplýva na akciové trhy. Očakávame, že aj v prostredí vyšších sadzieb budú rásť.
Predpokladáme, že Wall Street si s protivetrami redukcie menovej akomodácie, ako aj omicron variantom COVIDu-19 poradí.
Ani omicron variant koronavírusu neporazí akciové trhy.
Napriek vysokým valuáciám si nemyslíme, že na akciových trhoch je bublina, a vidíme priestor na pokračovanie rely.
Ceny mnohých energetických nosičov ostatnom čase prudko rástli a zdolávali historické maximá. Pre svetovú ekonomiku to predstavuje protivetry podobne ako narušené dodávateľské reťazce, ale nemalo by to výrazne spomaliť jej rast.
Finančné trhy si v ostatných dňoch viac všímali zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu okolo koronavírusu, slabosť makrodát a boli nervózne z plánovanej redukcie menových stimulov Fedom.
Rotácia do cyklických a hodnotových akcií v rámci reflačnej investičnej stratégie postavenej na oživení globálnej ekonomiky dopovanej masívnymi fiškálnymi a monetárnymi stimulmi sa neoprávnene zasekla.
Ušľachtilý úmysel Európskej komisie znížiť emisie skleníkových plynov prispeje k ekonomickému zaostávaniu Európskej únie, navyše klimatickú zmenu nezastaví.
V protiklade so všeobecnými očakávaniami výnosy amerických štátnych dlhopisov klesajú pri zlepšujúcom sa makroobraze globálnej ekonomiky.
Redukcia menovej akomodácie by nemala zastaviť akciovú rely, keď sa makrodáta aj firemné čísla zlepšujú.
Od cieľa stabilnej nízkej inflácie sa centrálne banky posunuli k pomoci pri vykonávaní progresívnych protitrhových politických programov a k boju proti klimatickej zmene. Absurdné
Centrálni bankári môžu mať problém zabezpečiť nízky rast cien, plnú zamestnanosť a súčasne finančnú stabilitu.
Až v druhej polovici roka budeme vedieť, či súčasný rýchly rast americkej inflácie bude len dočasný. Neistoty okolo jej vývoja však budú vyvolávať výkyvy na finančných trhoch.
Bez ohľadu na to, či vyššie inflačné tlaky pri oživení americkej ekonomiky budú dočasné alebo trvalé, investori sa voči nim začnú po dekádnom podvažovaní vo vyššej miere zaisťovať.
Rast daňového zaťaženia a prípadné väčšie regulácie budú pôsobiť ako protivetry, ale rast akciových trhov v Spojených štátoch by nemali zastaviť.
Akciové trhy v Spojených štátoch a v Európe prepisujú historické maximá, keď sa obraz rastu svetovej ekonomiky a firemných ziskov zlepšuje a koronareštrikcie sú uvoľňované pri masívnom prítoku kapitálu na burzy.
Očakávame, že pokles cien ropy je dočasný. Nahor by ju malo potiahnuť akcelerujúce oživovanie globálnej ekonomiky v nasledujúcich mesiacoch.
Udržujeme čoraz viac konštruktívny býčí výhľad na akciové trhy vzhľadom na rýchlejšie ako predpokladané zlepšovanie fundamentov.
Na akciových trhoch pokračuje turbulentný vývoj, keď si býky merajú sily s rastúcimi dlhopisovými výnosmi. Myslíme si, že rely bude pokračovať.
Vyhliadky svetovej ekonomiky sa vďaka ústupu koronavírusu a procesu vakcinácie proti COVID-19 zlepšujú. V takomto prostredí je pochopiteľné, že rastú výnosy štátnych dlhopisov. Ich ostatný odraz však vnímame ako prestrelený.