reklama

Protivetry rastu budú len prechodné

Finančné trhy si v ostatných dňoch viac všímali zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu okolo koronavírusu, slabosť makrodát a boli nervózne z plánovanej redukcie menových stimulov Fedom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nové prípady najmä infekčného delta variantu koronavírusu mali v ostatných dvoch mesiacoch rastúcu tendenciu po celom svete. A to dokonca aj v krajinách s vysokým podielom zaočkovanej populácie. Navyše, objavovali sa správy o klesajúcej časovej účinnosti vakcín proti covidu-19.

Ostatné paralelne zverejnené dáta aktivity a sentimentu zo svetovej ekonomiky zaostali za očakávaniami, ktoré boli pomerne nízko položené a signalizujú určité zvoľňovanie (inak stále solídneho) tempa odrazu. Signály vädnutia ekonomického rastu vidieť najmä v dvoch kľúčových systémových ekonomikách – v USA a v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno zverejnená zápisnica z júlového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu americkej centrálnej banky jasne naznačila ochotu centrálnych bankárov začať s redukciou mesačného tempa nákupu dlhopisov už pred koncom roka. To je v kontexte predpokladu vrcholiaceho odrazu globálnej ekonomiky a očakávania spomaľovania rastu jej dynamiky pri neistotách okolo koronavírusu a narušených dodávateľských reťazcoch vnímané ako potenciálna menovopolitická chyba.

Nečudo, že tieto tri faktory spôsobili na trhoch zvýšenie averzie voči riziku a na krátky čas spustili korekciu rizikovejších aktív a naopak, rast cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci rastú protivetry oživovania globálnej ekonomiky, najmä v podobe delta variantu covidu-19, a pri politike nulovej tolerancie voči nemu v Číne s plošnými lockdownami, čo bude predlžovať úzke miesta výrobných vstupov a pribrzďovať ekonomický rast, stále predpokladáme, že budú len tranzitívne, teda prechodné.

S výnimkou Číny zo systémovo významných regiónov zatiaľ nikto nepristúpil k plošným lockdownom. Delta variant je síce mimoriadne infekčný, no nie natoľko agresívny. A keď napadne aj už zaočkovaných ľudí, jeho priebeh zvyčajne nie je ťažký. Navyše ostatný vývoj, najmä vo Veľkej Británii, kde sa rozšíril medzi prvými, hovorí, že aj bez špeciálnych opatrení začína počet nových prípadov postupne klesať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Makrodáta a najmä predstihové ukazovatele síce počas prázdnin ustupujú zo svojich historických či multiročných maxím na oboch brehoch Atlantiku, no zároveň sú stále na robustných nadpriemerných úrovniach, ktoré hovoria, že ekonomiky by mali pokračovať vo svižnom nadtrendovom raste. Súčasne v prípade Číny očakávame rast stimulačných opatrení od tvorcov politík, aby lokálne hospodárstvo nedecelerovalo príliš pri zameriavaní sa na zabezpečenie finančnej stability.

A napokon, aj keby Fed začal už pred koncom roka s taperingom, teda spomalením tempa nákupu aktív, nohu z plynu bude dávať postupne a len vtedy, keď bude skalopevne presvedčený, že ekonomike to nijako neublíži a nižšiu menovú akomodáciu zvládne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vychádzajúc z týchto predpokladov si myslíme, že vybrané rizikové aktíva majú stále priestor na ďalší rast. A európske aj americké akciové trhy by mali ďalej prelamovať historické maximá.

Stanislav Pánis

Stanislav Pánis

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Analytik J&T Banky Vyštudoval som odbor Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Od roku 2006 sa pohybujem v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pracujem od roku 2011. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu