O Európe ktorá, nie je zjednotená iba spoločnou menou, možnosťou čerpať Eurofondy či dvanástimi hviezdami na vlajke. Čo raz viac taktiež cítim potrebu a dôležitosť toho, aby Slovensko v Európe a Európskej únií ťahalo za rovnako dlhý koniec ako hocijaká iná krajina. Čelíme totiž veľmi podobným až rovnakým výzvam ako iné krajiny v Európe. Ten tmel, ktorým je Európska únia je tu s nami už 62 rokov a myslím že je čas aby sme všetci spoločne po boku s celou EÚ spravili ďalšie krôčiky vpred. Tie najdôležitejšie by som vám teraz rád zhrnul.
Menej centralizácie, viac demokracie
Európska únia rokuje a rozhoduje o zásadných témach formou, ktorá obsahuje veľký demokratický deficit. V prípade Európskej Komisie, členovia tohto orgánu nie sú nijakým spôsobom volení. A v Rade hlasujú zástupcovia členských štátov za zatvorenými dverami a ich rozhodnutia sú tlmočené či vysvetlené občanom iba zriedka.
Európa potrebuje viac demokracie a Európsky parlament zase väčšie právomoci v tých najzásadnejších otázkach. Za nemenej dôležitý aspekt považujem potrebu takého usporiadania Európskej únie, ktoré na jednej strane vytvorí veľký, jednotný a silný celok a na strane druhej posilní postavenie národných štátov a princípy demokracie v EÚ. Jediný spôsob vidím vo vytvorení federatívneho usporiadania Európskej únie. Takýto zjednotený a silný celok by bol schopný omnoho lepšie čeliť všetkým svetovým výzvam či hrozbám. Okrem iného je zásadným predpokladom pre udržanie sociálnych istôt občanov všetkých krajín EÚ, naštartovanie ekonomiky a celkový rozvoj.
Ekonomická a politická integrácia
Po druhej svetovej vojne nastal v ochromenej Európe práve vďaka európskej integrácií ekonomický, kultúrny a sociálny rozvoj. Na medzinárodnej scéne sa Európa formovala ako silný a rešpektovaný líder v svetovej politike.
V posledných rokoch prešla Únia radou kríz a tie ukázali, že reakcia na každú krízu musí byť komplexná a jednotná. Ukázali, že Európa potrebuje plnú ekonomickú a politickú úniu, aby mohla čeliť výzvam, ktoré nás čakajú v ďalšom období.
Nejednotná Európa, ktorá sa zastaví pred ďalšou integráciou, nedokáže čeliť výzvam a problémom ani na domácej, ani na medzinárodnej scéne. Európska únia potrebuje politickú jednotu a inštitúcie schopné okamžite reagovať na prichádzajúce krízy. Treba si uvedomiť, že na rozdiel od Európy, ostatné svetové regióny majú v svojom strede silné štáty kontinentálnych rozmerov: USA, Čína, Rusko, India, Brazília, Kanada a jednotné inštitúcie. Pre krajiny ako Čína, India alebo Brazília nebudú samostatné európske krajiny silným a rešpektovaným partnerom.
Spoločná európska armáda
Hlavne skutočne fungujúca a jednotná európska armáda je ďalšou obrovskou výzvou, ktorá je nevyhnutná aby bol zachovaný predpoklad fungujúcej bezpečnostnej a zahraničnej politiky Európskej únie.
Za posledné roky môžeme sledovať napredovanie integrácie v sociálnej, no najmä v ekonomickej oblasti, no spoločná bezpečnosť a obrana výraznejší posun vpred nezaznamenala. Európa aj naďalej využíva lacnejšiu alternatívu spoločnej bezpečnosti vo forme organizácie NATO. V spolupráci v rámci NATO a najmä s USA, sa Európa dostala do situácie, kedy sa výdavky na obranu znižujú a väčšina armád členských štátov EÚ nie sú schopné väčších vojenských operácií.
Zlou správou je, že svet je stále viac a viac nebezpečnejší, a tou dobrou je, že Európa má zdroje a ekonomické schopnosti na potvrdenie svojho postavenia a zabezpečenia obrany.
Jedinou veľkou výzvou teda ostáva jednota členských krajín Európskej únie.
Na záver znovu len dodám, že túto sobotu, 25. mája môžeme spolu vyjadriť svoj názor pri volebných urnách, ktorý bude mať pri zvyčajne nízkej účasti v Eurovoľbách veľkú váhu.