Ako je to v skutočnosti s malými a strednými podnikateľmi?

Už dlhú dobu sa zamýšľam nad situáciou podnikateľskej sféry na Slovensku a porovnávam ju so situáciou v Európe. Čísla hovoria, že viac ako 98% podnikateľskej sféry v rámci Európy predstavuje 23 miliónov malých a stredných európskych podnikov. Práve tieto malé a stredné spoločnosti sú zdrojom životnej sily európskeho hospodárstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Z celkového počtu pracovných pomerov predstavujú dve tretiny v súkromnej sfére a za posledných päť rokov vytvorili približne 80% nových pracovných miest. Malé podniky však na Slovensku v súčasnosti čelia ťažkej situácii v súvislosti s financiami a byrokraciou, s ktorou väčšina Slovákov bojuje.

Prečo prevláda na Slovensku likvidácia týchto podnikov v podobe nových opatrení súčasnej vlády? Malým a stredným podnikateľom by naopak bolo potrebné podať pomocnú ruku a poskytnúť im podmienky na lepšie podnikateľské prostredie. Tí by boli následne schopní vytvoriť nové pracovné miesta, čo by viedlo k zníženiu v súčasnosti vysokej miery nezamestnanosti. Vo sférach poľnohospodárstva by to znamenalo výrobu našich vlastných výrobkov. Taktiež by to viedlo k zlepšieniu predaja vyprodukovaných výrobkov, tovarov a zároveň poskytovanie našich služieb obyvateľom Slovenska, či turistom. Veď v súčasnosti disponuje Slovensko najdrahšími potravinami v Európskej únii! Určite by pomohlo aj zníženie dane z pridanej hodnoty. Tá je totiž v okolitých štátoch oveľa nižšia ako na Slovensku - napríklad v susednom Rakúsku majú na potraviny len 10 percentnú DPH.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí Slováci zastávajú názor, že najlepšie by bolo obmedziť dovoz potravín na naše územie a umožniť tým zvýšenie predaja slovenských výrobkov u nás. Rast predaja by bol možný aj v zahraničí a to zvýšením exportu našich produktov. Európsky vnútorný trh, ktorého sme sa stali súčasťou v roku 2004, predsa predstavuje 500 miliónov spotrebiteľov, ktorí by mohli v obchodoch kupovať aj naše slovenské výrobky! Ale príliš veľa našich malých a stredných podnikateľov sa žiaľ nedokáže alebo dokonca neodváži pozrieť za obzor štátnych hraníc. EÚ vyvíja obrovský tlak na zavŕšenie jednotného trhu v snahe uvoľniť obrovský potenciál v Európe, Slovensko nevynímajúc. Akt, ktorý predstavila Európska komisia v októbri roku 2010 zahŕňa konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu malým a stredným podnikom inovovať, vytvárať nové obchodné modely a získavať ľahší prístup k financiám či predaju tovaru a poskytovaní služieb do zahraničia, čím sa zabezpečí pôsobenie v menšom byrokratickom prostredí. V Slovenskej republike môžu malí a strední podnikatelia čerpať financie z nasledujúcich zdrojov: štrukturálne fondy (Európsky fond regionálneho rozvoja – ERDF, Európsky sociálny fond – ESF), komunitárne fondy (7. rámcový program pre vedu, výskum a techniku – FP7, Eurostars, Konkurencieschopnosť a inovácie – CIP, Európsky fond pre rybné hospodárstvo,…), bankové pôžičky – SZRB, Exim BANKA, špecifické formy pomoci (Fond fondov) a mikropôžičkový program. Je teda z čoho a na čom stavať. Európska únia nám ponúka obrovské možnosti, aj napriek tomu, že nám to naša súčasná vláda neprezentuje dostatočne.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, čo sa týka zlepšenia postavenia malých a stredných podnikateľov, musí začať proces iniciatívy hlavne od nich. Možností je predsa veľa, treba ich len začať efektívne a konštruktívne využívať.

Antonio Parziale

Antonio Parziale

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda EURÓPSKEJ DEMOKRATICKEJ STRANY (člen EDP/PDE) na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu